Menu

anigif

A+ A A-
Vytisknout tuto stránku

Stojíte o stáž v cizině? Zkuste AIESEC

AIESEC je celosvětovou organizací pro studenty z více jak 100 zemí světa. Funguje od roku 1948, do Česka se však dostala až v roce 1966 a v Olomouci funguje teprve pátým rokem. O organizaci a možnostech dalších aktivit s ní spojených jsme si povídali s Nikol Láryšovou, viceprezidentkou olomoucké pobočky AIESEC.

Jen málo studentů ví, co je AIESEC zač, co dělá a čím se zabývá.
AIESEC je hlavně prostor pro vyzkoušení si mnoha věcí, ke kterým se student běžně nedostane. AIESEC je prostor pro mladé lidi po celém světě, aby se zdokonalili ve svých soft-skills, hard-skills, poznali novou kulturu díky stáži, měli konkrétní a praktické zkušenosti, které prostě na škole nezískají. AIESEC je o praxi a o učení. Zprostředkovává zahraniční stáže – buď kulturně-poznávací nebo pracovní, kdy vysílá studenty do různých zemí po celém světě. Studenti samozřejmě přijíždějí i k nám. Teď zrovna máme v Olomouci stážistu z Německa a dvě studentky z Itálie a Maďarska, dále organizujeme různé akce, workshopy, konference a mnoho dalšího. Pro mě je AIESEC hlavně široká možnost zapojení se do různých věcí a aktivit, ke kterým bych se normálně nedostala, a společnost super lidí nejen u nás na pobočce.
Takže je organizace AIESEC i jinde v ČR při jiných univerzitách?
Máme v ČR celkem devět poboček (Olomouc, Ostrava, Zlín, Plzeň, Praha, ČZU, Brno, Karviná, Hradec Králové, České Budějovice).
S kým spolupracujete?
Hlavně s naší univerzitou, potom s různými firmami, kterým nabízíme možnost mít zahraničního stážistu, samozřejmě se snažíme spolupracovat s ostatními studentskými organizacemi, studenty a médii.
Čím je AIESEC prospěšný studentům?
Asi největší a pro studenty nejlukrativnější je možnost zprostředkování stáže do více jak 100 zemí světa. Také pořádáme eventy, například Without Borders, na kterých jsme spolupracovali s Profesně poradenským centrem, plánujeme taky dělat Cestovatelské večery a workshopy, na kterých spolupracujeme zase s různými firmami a společnostmi.
Mají možnost se vašich programů účastnit všichni studenti ze všech fakult UPOL?
Samozřejmě.
Jakým procesem si student UP projde, aby se mohl stát členem AIESEC?
První a nejdůležitější krok je podat přihlášku. Potom se koná pohovor, kdy se studentů ptáme, co je zajímá, co by chtěli v AIESEC dělat, mají-li nějaké pracovní zkušenosti, a pak dostanou vypracovat úkol – to vypracování nám pak slouží jako pomůcka, když rozdělujeme lidi do týmů.
A jaké možnosti mají u Vás ostatní studenti z místních VOŠ a soukromých VŠ – Moravská vysoká škola a Vysoká škola podnikání?
Ty stejné, co všichni studenti UP. Fungujeme pro všechny vysokoškolské studenty z Olomouce stejně.
Každého člověka (studenty obzvlášť) zajímá snad u všeho časové a finanční hledisko. Kolik ti zabírá času být členkou a kolik tě to stojí?
Časové hledisko záleží na tom, jakou pozici člověk zastává. Samozřejmě prezident je ten nejvytíženější s nejvíce maily za den. Práci si vždycky snažíme rozdělit tak, aby to náročné nebylo, a pokud ano, tak aby mi byl schopen někdo na pobočce pomoct. Pokud se práce zorganizuje, zabere pár hodin týdně. U členů, co jsou na vyšších pozicích, je to ale více. Co se týče peněz, tak se jedná většinou o pár tisícovek za rok, když se jezdí na konference, přičemž každému členu rovněž pobočka přispívá.
Kde se o AIESEC mohou studenti dozvědět více?
Pro studenty je asi nejlepší náš FB – AIESEC Olomouc a pak máme samozřejmě webové stránky olomouc.aiesec.cz, kde si každý najde podrobnější informace. Rovněž distribuujeme materiály, které pak nosíme na univerzitu. Studenti si mohou také přečíst nás měsíčník Zavináč nebo měsíční newslettery.

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2