Logo
Vytisknout tuto stránku

„Noc v knihovně se vydařila a chceme ji opakovat,“ říká organizátor Jindřich Juráš

foto: zurnal.upol.cz foto: zurnal.upol.cz

V noci z 1. na 2. dubna se uskutečnila první možnost přespání mezi štosy knih, kterou pořádala univerzitní knihovna pod názvem Noc v knihovně – Ostrov Zbrojnice. Komu se jen tak poštěstí ustlat si v knihovně? Čtyřiadvaceti studentům se to podařilo a náramně si to užili. Na otázky o průběhu a budoucnosti Noci v knihovně nám za organizátory odpověděl zaměstnanec knihovny Jindřich Juráš.

Proč jste pořádali Noc v knihovně?
Napadlo to kolegu Jiřího Škrobáka, který dříve pracoval v knihovně v Hodoníně. Tam organizovali podobné přespávání, např. Noc s Andersenem, a tak ho napadlo, že by bylo fajn vyzkoušet něco takového i na univerzitní půdě.
Jaký byl program a průběh večera?
Celé jsme to pojali v duchu pirátských dobrodružných příběhů. V podstatě se jednalo o hledání pokladů. Připravili jsme asi 8 nebo 9 soutěží, studenty jsme rozdělili do čtyř družstev a oni v těchto družstvech plnili různé úkoly. Knihovna se zavřela ve 22:00, ale v tu chvíli se samozřejmě nedalo očekávat, že bychom šli spát. Plněním úkolů účastníci získávali různá znamení, která je později vedla k nalezení onoho pokladu.Byl sice jen symbolický, účastníci se ale pobavili a o tom nám šlo nejvíce. Večerku jsme stanovili na druhou hodinu ranní a vstávalo se v 5:45, což bylo trošku kruté.
Zvládli jste vše podle plánů, nebo se vyskytly nějaké komplikace?
Vše jsme zvládli tak, jak jsme si naplánovali. Žádný problém nebyl.
Co se podle vás nejvíce líbilo těm, kteří zde přespávali?
Nejvíce si účastníci užili to, že mohli po knihovně pobíhat a hlasitě křičet. Celý večer probíhal v uvolněné a přátelské atmosféře.
A vy, pořadatelé, jste byli s akcí spokojení?
Rozhodně byli. Navíc jsme sami viděli, že všichni zúčastnění se baví. Každý z nich dostal takový minidotazník se zpětnou vazbou, kde nás víceméně vychválili. Nějaké nápady by bylo potřeba vyladit, protože přeci jen to bylo i pro nás poprvé, ale celkově akce dopadla výborně.
Dostali jste nějaké ohlasy i od ostatních studentů?
Ano a mnohé z nich mrzelo, že se nemohli zúčastnit. Počet přespávajících byl omezený a zájem studentů opravdu velký. Takže to byl takový nejčastější stesk.
Chcete do budoucna Noc v knihovně opakovat?
Asi ano. Čekali jsme právě na to, jak akce dopadne, a podle všeho se vydařila. Myslíme si, že by z toho mohla být pěkná tradice, přespávat zde alespoň jednou ročně, možná jednou za semestr, uvidíme.
Budete chtít příště něco vylepšovat?
Jak jsem se zmiňoval o soutěžích, chtělo by to je ještě trošku zlepšit. Měli jsme například soutěž v hádankách a zařadili jsme ji po půlnoci. Studenti už byli ale unavení, takže nám pro příště doporučili, abychom ji zařadili do programu dříve.
Co dalšího zajímavého se v dohledné době odehraje v knihovně?
Brzy se uskuteční večerní čtení, které ve Zbrojnici pořádáme pravidelně.

© 2012 karkulin.net