Menu

anigif

A+ A A-

Nejoblíbenější závod jara, olomoucký půlmaraton, se blíží

21. června se uskuteční již pátý ročník Mattoni ½Maratonu Olomouc, který je součástí seriálu RunCzech. Ten ročně zahrnuje sedm podobných akcí v pěti českých městech.

Olomouckého půlmaratonu se zúčastní kolem 700 dobrovolníků a přes 7 000 běžců v celkem čtyřech závodech. Konkrétně se jedná o tříkilometrový rodinný běh, ve kterém bude startovat 2 300 běžců, závod jednotlivců a štafety pro čtyři nebo pro dva běžce s délkou 21,0975 km, ve kterých celkem poběží 5 000 závodníků. I když už se na letošní půlmaraton zapsat nelze, protože kapacita závodníků je naplněna, stále ještě je možné se přihlásit do Maraton Music Festivalu. Stačí mít kapelu nebo ovládat nějaký hudební nástroj. „Tady se může zapojit kdokoliv. Koordinátorka
Kateřina Wich poptává kapely, rozmisťuje je kolem trati a ty potom hrají běžcům, aby se jim líp běželo a bylo to pro ně co nejpříjemnější. Vždycky je dobré, když na trati najednou zahraje muzika, živá kapela, člověk tak potká nějaký ten cheering point,“ říká jedna z organizátorek Martina Kozáková.
Pořadatelé se snaží závody propagovat i v zahraničí. Nejvíce zahraničních běžců, a to asi 50 procent, se účastní pražského maratonu. V Olomouci je jejich podíl 10 procent a pocházejí hlavně ze Slovenska, Polska a Rakouska. Mezi závodníky se objeví i tzv. elitní běžci. Ti jsou, kromě domácích, převážně z Etiopie a Keni a půlmaraton zaběhnou za méně než hodinu. Tradičně se závodu účastní i olomoucká rodačka a jedna z nejlepších českých vytrvalostních běžkyň Petra
Kamínková.
Ceny pro vítěze jsou vždy připraveny pro tři nejlepší zahraniční běžce a pro tři české. Hodnocení probíhá ve dvou kategoriích proto, že mezi výsledky závodníků bývá velký rozdíl. „Většinou se to diametrálně liší, protože propad mezi Keňou či Etiopií a Evropou je docela velký,“ říká Kozáková. Dodává, že letos do Olomouce přijedou dvě velké hvězdy: Wilson Kipsang a Edna Kiplagat, vítězové londýnského maratonu. Taktéž jsou odměňováni ti nejlepší v jednotlivých věkových kategoriích, kterých je celkem čtrnáct.
Oproti minulým ročníkům se letos trasa závodů trochu změnila. Navýšil se počet běžců a kapacita olomouckých ulic už nestačila. Z dvoukolové trasy vznikla jedna a jen některými úseky se poběží dvakrát. Start a cíl bude umístěn na Horním náměstí a o plynulý průběh závodu se postarají dobrovolníci. „Budeme mít na starost, aby každý závodník dostal svoje očipované číslo, což zahrnuje přes 5 000 obálek. Sám jsem nikdy závodně neběhal a pomáhal jsem organizovat jen pár cyklistických závodů na okresní úrovni, takže se těším na novou zkušenost,“ říká student Jiří Mánek, který je jedním z dobrovolníků.
Na všech závodech pořádaných v rámci seriálu RunCzech jsou účastníci bodově ohodnoceni. Podle věku, pohlaví, zaběhnutého času a vzorce získá běžec za daný závod body, které se následně sčítají. Závodníci se tak mohou v rámci své kategorie poměřovat. „Letos máme novinku – kdo zaběhne minimálně tři závody, může se dostat do slosování o účast na newyorském maratonu. Máme asi 25 volných startovních čísel. Samozřejmě si to člověk zaplatí, ale newyorský maraton je brán jako jeden z top závodů a díky účasti v RunCzech běžecké lize se tam lze dostat,“ vysvětluje Kozáková.
Závody pod záštitou RunCzech získaly již několik prestižních ocenění od Mezinárodní asociace atletických federací. I olomoucký Mattoni ½Maraton si stojí velice dobře. Podle www.behej.com zatím vždy vyhrál v hlasování o nejoblíbenější závod jara.
Podrobné informace zájemci najdou na: www.runczech.com

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2