Menu

anigif

A+ A A-
Petra Novotná

Petra Novotná

Nejoblíbenější závod jara, olomoucký půlmaraton, se blíží

21. června se uskuteční již pátý ročník Mattoni ½Maratonu Olomouc, který je součástí seriálu RunCzech. Ten ročně zahrnuje sedm podobných akcí v pěti českých městech.

Olomouckého půlmaratonu se zúčastní kolem 700 dobrovolníků a přes 7 000 běžců v celkem čtyřech závodech. Konkrétně se jedná o tříkilometrový rodinný běh, ve kterém bude startovat 2 300 běžců, závod jednotlivců a štafety pro čtyři nebo pro dva běžce s délkou 21,0975 km, ve kterých celkem poběží 5 000 závodníků. I když už se na letošní půlmaraton zapsat nelze, protože kapacita závodníků je naplněna, stále ještě je možné se přihlásit do Maraton Music Festivalu. Stačí mít kapelu nebo ovládat nějaký hudební nástroj. „Tady se může zapojit kdokoliv. Koordinátorka
Kateřina Wich poptává kapely, rozmisťuje je kolem trati a ty potom hrají běžcům, aby se jim líp běželo a bylo to pro ně co nejpříjemnější. Vždycky je dobré, když na trati najednou zahraje muzika, živá kapela, člověk tak potká nějaký ten cheering point,“ říká jedna z organizátorek Martina Kozáková.
Pořadatelé se snaží závody propagovat i v zahraničí. Nejvíce zahraničních běžců, a to asi 50 procent, se účastní pražského maratonu. V Olomouci je jejich podíl 10 procent a pocházejí hlavně ze Slovenska, Polska a Rakouska. Mezi závodníky se objeví i tzv. elitní běžci. Ti jsou, kromě domácích, převážně z Etiopie a Keni a půlmaraton zaběhnou za méně než hodinu. Tradičně se závodu účastní i olomoucká rodačka a jedna z nejlepších českých vytrvalostních běžkyň Petra
Kamínková.
Ceny pro vítěze jsou vždy připraveny pro tři nejlepší zahraniční běžce a pro tři české. Hodnocení probíhá ve dvou kategoriích proto, že mezi výsledky závodníků bývá velký rozdíl. „Většinou se to diametrálně liší, protože propad mezi Keňou či Etiopií a Evropou je docela velký,“ říká Kozáková. Dodává, že letos do Olomouce přijedou dvě velké hvězdy: Wilson Kipsang a Edna Kiplagat, vítězové londýnského maratonu. Taktéž jsou odměňováni ti nejlepší v jednotlivých věkových kategoriích, kterých je celkem čtrnáct.
Oproti minulým ročníkům se letos trasa závodů trochu změnila. Navýšil se počet běžců a kapacita olomouckých ulic už nestačila. Z dvoukolové trasy vznikla jedna a jen některými úseky se poběží dvakrát. Start a cíl bude umístěn na Horním náměstí a o plynulý průběh závodu se postarají dobrovolníci. „Budeme mít na starost, aby každý závodník dostal svoje očipované číslo, což zahrnuje přes 5 000 obálek. Sám jsem nikdy závodně neběhal a pomáhal jsem organizovat jen pár cyklistických závodů na okresní úrovni, takže se těším na novou zkušenost,“ říká student Jiří Mánek, který je jedním z dobrovolníků.
Na všech závodech pořádaných v rámci seriálu RunCzech jsou účastníci bodově ohodnoceni. Podle věku, pohlaví, zaběhnutého času a vzorce získá běžec za daný závod body, které se následně sčítají. Závodníci se tak mohou v rámci své kategorie poměřovat. „Letos máme novinku – kdo zaběhne minimálně tři závody, může se dostat do slosování o účast na newyorském maratonu. Máme asi 25 volných startovních čísel. Samozřejmě si to člověk zaplatí, ale newyorský maraton je brán jako jeden z top závodů a díky účasti v RunCzech běžecké lize se tam lze dostat,“ vysvětluje Kozáková.
Závody pod záštitou RunCzech získaly již několik prestižních ocenění od Mezinárodní asociace atletických federací. I olomoucký Mattoni ½Maraton si stojí velice dobře. Podle www.behej.com zatím vždy vyhrál v hlasování o nejoblíbenější závod jara.
Podrobné informace zájemci najdou na: www.runczech.com

Olomoucká domovní znamení. Málokdo už ví, kde se vzala

Většina lidí chodí po Olomouci, aniž by si všímali okolí, natož aby zvedli hlavu a zpozorovali domovní znamení, která zdobí historickou část města. Studenti přicházející odjinud nemají často o jejich existenci ani tušení. Přitom nejen Praha, ale i Olomouc se může pochlubit několika pozoruhodnými znameními. Vždyť jinak by o nich nebyly napsány již tři knihy, neuskutečnil by se grantový projekt a sympozium.

Domovní znamení bývala součástí výzdoby průčelí měšťanských domů a jsou známá již od konce 14. století. „Měla i zdobný význam, ale především plnila funkci orientační. Princip byl takový, že domy nebyly číslovány, musely být tedy označeny jinak, třeba jménem majitele jako Hauenschildův palác na Dolním náměstí,“ vysvětluje prof. PhDr. Jiří Fiala, CSc. Kromě znamení a štítů se objevovaly i sochy a obrazy světců, kterým byly domy svěřovány. V několika případech se názvy hostinců a lékáren podle znamení udržely dodnes.
„Největší domovní znamení je na domě U Zlatého jelena na Dolním náměstí. To je tzv. mluvící znamení, protože vyjadřuje jméno vlastníka asi tak z druhé půlky 18. století. Po generace tam byli Hirschové a hirsch je německy jelen,“ dodává Fiala. K některým znamením se váží i pověsti. Víte například, proč je na domu U Černého koníčka na Dolním náměstí půlka vyskakujícího koně? „To byl asi nějaký milenec, který vyskočil z okna před manželem té ženy. A kůň tam bude asi proto, že tady kdysi bydlel někdo s koněm. Dole jsou sklepy, kde mohly být stáje,“ soudí Marta Klívarová, prodavačka v obchodě, který v domě sídlí.
Doopravdy zní pověst trochu jinak, i když nemá jen jednu verzi. „Ta pověst je zvlášť půvabná, patří k okruhu pověstí o nápoji lásky. V domě byl pacholek velmi fešný a stará služka se do něj zbláznila. Pořád ho sváděla, a on jako že ne. Proto si objednala u nějaké místní čarodějnice nápoj lásky a uvařila ho. A kůň, žádný valach, to vypil, a jak zmerčil tu služku, tak se po ní hnal a ona běžela chudinka až nahoru na půdu, kůň za ní. Vyskočila z okna na dlažbu a kůň uvízl v okně, takže museli přijít řezníci a rozsekat ho do buřtů,“ zní pověst v podání prof. Fialy. Verze druhá, uvedená v knize Domovní znamení v Olomouci, říká, že se komorná zamilovala do mladého pána. Podstatná část o nápoji lásky a uvíznutí koně je totožná, ale komorná má v tomto podání veselejší osud. Vdá za dragounského důstojníka a odejde z Olomouce.
Studentka, která bydlí v domě U Černého psa, ani dva mladí muži, kteří pracují ve zdejším obchodě, neměli tušení, proč je na budově pes. Ten, stejně jako současný název domu, je poměrně novou záležitostí. Teprve počátkem 20. století byl při opravě fasády mezi okna zasazen sedící pes. Dříve dům nesl název U Zlatého psa, ale znamením zde bylo štukové Boží oko s hlavičkami andílků a kamenný vchodový portál.
Často se vyskytují také znamení prstenu jako symbolu věrnosti nebo pelikána. „Tvrdilo se, že když má pelikán mláďata, rozklove si hruď a tou krví je krmí. Lidé v tom viděli paralelu s Kristem,“ nastiňuje příčinu prof. Fiala. Zajímavý je také kohout v Lafayettově ulici. Ten sloužil jako symbol nevěstinců a za domem U Červeného kohouta nevěstince prokazatelně existovaly. Zvířata se obecně jako námět objevovala nejčastěji. Mnoho dalších znamení je sestaveno z kamenných nebo kovových dělových koulí pocházejících z doby, kdy byla Olomouc obléhána švédskými a pruskými vojsky. Jedno z takových, původní dřevěné znamení z domu U Sedmi bomb, mohou návštěvníci zhlédnout ve foyer Vlastivědného muzea. Historie olomouckých domovních znamení je pestrá a bohatá. Zkusme tedy, až budeme příště procházet městem, pozvednout oči vzhůru. Možná budeme překvapeni, kolik příběhů se na zdánlivě obyčejných zdech skrývá.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2