Menu

anigif

A+ A A-
Martina Ignasová

Martina Ignasová

Škatule, hejbejte se aneb Přestavba bufetu a plánovaná rekonstrukce Křížkovského 10

Při návratu do školy po prázdninové pauze čekalo studenty Filozofické fakulty UP na Křížkovského 10 nemilé překvapení. Dveře oblíbeného bufetu v průchodu mezi rektorátem a fakultou byly pryč a místo nich se objevila plastová plachta zakrývající díru ve zdi a pohled na staveniště. Prostory se přestavují a bufet minimálně další dva roky nebude v provozu.

Přestavba místností bývalého bufetu začala v červenci 2014 a měla by být ukončena 31. října tohoto roku. Na ni naváže rekonstrukce prostor naproti, takže stavební práce budou okolí průchodu hyzdit ještě několik měsíců.
Bufet se přestěhoval na třídu Svobody a do jeho bývalých prostor se přesune telefonní ústředna, rozvodna a několik dalších technologických místností, které jsou zatím v předním traktu filozofické fakulty. Dále sem přesídlí firma Lucen, zajišťující pro UP informační a telekomunikační služby.
„Nechápu, proč se všechny ty místnosti tak komplikovaně vyměňují, ale asi pro to je dobrý důvod. Přece jenom by to nedělali, kdyby to nebylo nutné. Doufám jen, že zde po veškerých úpravách ještě budu studovat, abych si tu změnu mohla řádně užít,“ okomentovala situaci Nikola Podhorská, studentka prvního ročníku žurnalistiky a anglické filologie na UP.
Nový bufet na Křížkovského by se měl objevit místo pokladny rektorátu, v prostorách předního traktu. Pokladna se přestěhuje do prostor naproti bývalého bufetu, kde dnes sídlí firma Lucen.
Občerstvení bude fungovat stejnou formou jako to bývalé, ale dodavatel se teprve vybírá. Teplé kuchyně se v něm kvůli specifickým hygienickým nárokům asi nedočkáme. Nejspíš se můžeme těšit na kavárnu s výdejem studených sendvičů. Nic ovšem není přesně dané.
Přechodné bistro pro studenty filozofické fakulty bohužel není v plánu. Během absence bufetu mají studenti možnost se stravovat v restauraci Zbrojnice, navštěvovat menzu vedle vrátnice (dříve jen pro zaměstnance a doktorandy, nyní otevřena pro všechny studenty) nebo se projít na náměstí Republiky a zajít si třeba do Špagetárny nebo do Ponorky.
Veškeré přemisťování místností se děje z důvodu budoucí rekonstrukce budov Křížkovského 10. Ta je sice separátní, ale návazná na rekonstrukce prostorů Křížkovského 12 a Křížkovského 14. Vystěhování prostor Křížkovského 10 je plánováno na únor 2015, ale než stavební práce reál­ně začnou, můžeme už mluvit o letních měsících. Nic ovšem není vyryté do kamene, neboť stavební úřad má teprve dodat povolení ke stavbě. Vše se dozvíme až v listopadu.
„My jsme samozřejmě chtěli, aby v rámci filozofické fakulty zůstaly jen její provozy, což znamená dostat z domu na Křížkovského 10 rektorátní pokladnu, rektorátní ústřednu atd. Zároveň náš plán je za dva roky po rekonstrukci udělat hlavní vchod do fakulty budovou Křížkovského 10, skrze chodbu v předním traktu fakulty, nikoliv přes rektorát. V novém hlavním vchodě bude vrátnice a zcela nový bufet. Chceme z toho udělat především kavárnu filozofické fakulty a zohlednit, že provoz na fakultě je do večera, zatímco provoz rektorátu končí kolem čtvrté hodiny,“ uvedl Mgr. Vladimír Polách, Ph.D., vedoucí Centra správy a služeb FF UP.
Nové bistro zdaleka nebude tím jediným, co rekonstrukce přinese. Pokud se vše vydaří, zmodernizuje se i nádvoří, ve sklepních prostorách zadního traktu bude otevřeno několik studoven a vybuduje se i respirium pro odpočinek studentů. Zda se tohle všechno stane skutečností, nám řekne pouze čas a stavební úřad.

Navštěvovali jste bufet na Křížkovského 10? Kam budete chodit teď?
Monika Rybenská
2. ročník české filologie - editorství
Ano, chodila jsem tam. Hlavně ve čtvrtek, když jsem nestíhala oběd a po výuce šla hned na vlak. Bufet se hodil i při hodině volna. Člověk si měl kam sednout a zahřát se u teplého čaje nebo kávy. Hodně mi tu chybí, teď si musím kupovat jídlo předem v přilehlých potravinách nebo se naučím chodit někam jinam. Třeba do Špagetárny.

Michaela Tučková
2. ročník české filologie - editorství
Bufet na Křížkovského jsem navštěvovala hodně často. Možnost koupit si svačinu přímo u katedry se mi moc líbila, a tak jsem jí využívala. Občas bylo těžké projít jenom tak kolem a nenechat se zlákat vůní kávy. Teď si budu muset vystačit s okolními pekárnami.

Michaela Kratochvílová
2. ročník české filologie - editorství
V bufetu jsem bývala většinou tak dvakrát, třikrát do měsíce. Kupuju si svačiny v obyčejné samoobsluze, což budu dělat i nadále, a když dostanu chuť na teplé jídlo nebo kávu, vyrazím do Špagetárny, která je od katedry bohemistiky kousek. Musím ale uznat, že bagety z bufetu mi budou chybět.

Proč držíme zrovna palce?

Naši předci věřili, že má palec nadpřirozenou moc. Prý se v něm ukrýval nepřátelský démon, který, když z palce vystoupil, škodil. Jakmile byl ovšem sevřen druhou rukou nebo prsty téže ruky, neměl se démon jak dostat z palce ven a díky tomu nemohl dělat neplechu. Síla palce zde ale ani zdaleka nekončí. V dřívějších dobách byli lidé přesvědčeni o tom, že když si na noc sevřete oba palce v dlaních, nebude vás trápit žádná noční můra. Kousnete-li se do palce na pravé ruce, divoký pes se před vámi změní na domácího mazlíčka. A pokud si do dlaně schováte palec levé ruky, budete chráněni před pomluvami svých známých. Sevřený palec ovšem může pomoci člověku i zlepšit jeho zdravotní stav. Při bolesti zubů si prý stačí mokrým levým palcem sáhnout za ucho a trápení zmizí. Při nadýmání si zase stačí jen několikrát přejet palcem po břiše kolem pupku. Očividně nám palec může pomoci se spoustou věcí. Jen je škoda, že přestože o něm hovoříme často, na jeho kouzelnou moc se trochu zapomíná.
Zdroj: POKORNÝ, Jindřich: Zakopaný pes. 1. vydání. Praha: Albatros, 1976.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21 obalka-21    23 24 25 26 27 28 Paces-29 pacesweb     paces-rijen2017     paces32-titulka