Menu

anigif

A+ A A-
Michaela Tučková

Michaela Tučková

Když po městě chodí lidé s knihami v rukou

Už od rána bylo možné v Olomouci potkávat spousty lidí s náručí plnou knih. Samotné srdce města, historické Dolní náměstí, obsadily od 2. do 4. října každý den od rána do večera Olomoucké knižní trhy. Událost pořádalo již čtvrtým rokem Universitní knihkupectví. Pořadatelé tento rok zvolili skvělé datum, a tak se v Olomouci sešly hned tři velké akce najednou: Olomoucké knižní trhy, podzimní Flora Olomouc a Olomoucké vinné slavnosti.

Menší účast, o to lepší atmosféra

Letošních trhů se zúčastnil oproti předešlým ročníkům menší počet prodejců. Atmosféře na trzích to ale neuškodilo, právě naopak, byla až rodinná. Návštěvníků se sešlo mnoho a prodejci si navzájem snažili vypomáhat, jak se jen dá. Tu je potřeba půjčit sáčky, rozměnit stokorunu či podržet krabici knih.
Na trzích se prodávaly zejména knihy z antikvariátů, ale účastnili se i tři prodejci nových knih – KnižníTrhy.cz, Nakladatelství Olomouc a Kamelot-books s. r. o. Tituly se prodávaly s velkými slevami a pocházely zejména ze zrušených knihkupectví. Bylo zde možné pořídit i knihu za 10 Kč.
Počasí pořadatelům vyšlo na jedničku, a tak nadšencům nic nezabránilo začít se probojovávat k vytouženým kouskům. Schopnost umět se „hrabat“ zde byla velkou výhodou. Knihy byly vyskládány na stolech, popřípadě v krabicích. „Ten nápad uspořádat knižní trhy v Olomouci se mi moc zamlouvá. Jen je škoda, že se tu tento rok sešlo méně prodejců. Rovněž mi tu chybí nové knihy, většina knih zde pochází spíše z antikvariátů. Také se mi nelíbí to množství lidí všude kolem. Než se dostanu k pultu s knihami, chvíli to trvá,“ uvedla studentka Michaela Cinklová.
Někteří návštěvníci zase litovali, že se letos nekonal žádný doprovodný program, například autorská čtení, přednášky či autogramiády jako v letech minulých. V roce 2011 v rámci trhů probíhala bezplatná školení – jak na internet či publikování po internetu. Nouze nebyla ani o autogramiády, které zde měl Ivan Klíma, Miloš Urban nebo Milan Tichák. Konala se dokonce i komentovaná procházka historickým jádrem Olomouce a diváci nepřišli ani o představení oblíbeného divadelního spolku Tramtarie. Autorské čtení zde v roce 2012 měla například Ivana Pecháčková či Sylva Lauerová.
Jakýmsi předskokanem knižních trhů bývají antikvariátní trhy. Ty se konají v rámci Dnů evropského dědictví měsíc před knižními trhy, což tento rok vycházelo na 4. až 6. září, opět na Dolním náměstí. „Snažíme se účastnit knižních trhů každý rok, ale záleží hodně na počasí. Kdežto antikvariátní trhy jsme ještě nevynechali ani jednou,“ uvedla zástupkyně antikvariátu na Kollárově náměstí Markéta Veselá. Na antikvariátních trzích je možno prodávat i své vlastní knihy, této možnosti zajisté využijí hlavně studenti, kterým doma leží nepřeberné množství učebnic z již absolvovaných ročníků. Tuto příležitost každý rok využívá i studentka buněčné biologie a genetiky Petra Poláčková a nemůže si trhy vynachválit. „Potkám tu vždy hrozně příjemné lidi, je až s podivem, kolik lidí je v dnešní počítačové době stále fanouškem papírových knih. Navíc zde prodám učebnice, které už nepotřebuji, a za peníze utržené z jejich prodeje mám možnost si koupit nové,“ prozradila.

Olomouc jako město knihy

Na trzích bylo vůbec možné potkat různé typy lidí. Avšak studenti mezi nimi naprosto dominovali. Olomouc jakožto univerzitní město je známá svým kladným přístupem ke knihám, a tak různé akce spojené s knihami pořádá pravidelně. Z nedávno uskutečněných můžeme jmenovat například olomoucké Miniknihovny. S nápadem přišlo město Olomouc ve spolupráci s Knihovnou města Olomouce. Jedná se o prostý způsob sdílení knih. Systém Miniknihoven vznikl, protože knihovna chtěla najít uplatnění pro vyřazované knihy. Spočívá v tom, že na různých frekventovaných místech jsou umisťovány průhledné plastikové boxy, do kterých občané mohou odložit knihy, pro které již doma nemají místo, a na oplátku si mohou půjčit knihy, které již v boxu jsou. Boxy zájemci najdou v hudebním altánku ve Smetanových sadech, v Lomené galerii v Denisově ulici, v podloubí radnice na Horním náměstí a také v podloubí na Dolním náměstí. Vše je naprosto bezplatné. Akce byla spuštěna v září 2014.
Každý rok se v Olomouci také konal Libri – knižní veletrh a festival. Na výstavišti Flora Olomouc se scházely desítky vystavovatelů − nakladatelů, vydavatelů a knihkupců z celé republiky. Festivalová část byla plná zajímavých setkání s domácími i zahraničními literárními osobnostmi, besed, autogramiád, performancí, divadelních představení, výstav. Na tomto festivalu vystoupila i Petra Hůlová, Barbora Nesvadbová nebo Ivanka Devátá. Kvůli malému zájmu byl však v Olomouci zrušen.

Kulturní kalendárium

26. 11. Moravské divadlo Olomouc – Jiří Verner: U pokladny stál
Tvůrci populárního Sluhy dvou pánů v čele s režisérem Nikolajem Penevem se tentokrát rozhodli pro satirickou situační komedii Jiřího Vernera. V hlavních rolích se představí Vojta Lipina a Roman Vencl. Představení začíná v 19.00.
26. 11., 21:00 United Flavour – U-klub
Dva roky kapela čekala a my s ní, až se španělská zpěvačka Carmen vrátí na pódia. Konečně jsou United Flavour v plné síle a vy se na ně můžete těšit v U-klubu! Předskokani Gapeels od 20.30.
27. 11. Blues Bar Garch
Blues Bar Garch pořádá koncert brněnského muzikanta Dana Vertíga. Čeká vás také tradiční atmosféra a nezapomenutelné prostředí aneb tam, kde je zítra neděle.
28. 11. Střední formát – Galerie Kafírna
Galerie Kafírna pořádá přednášku na téma Život tibetských nomádů v současném Ladaku. Přednášet bude Mgr. Johana Krajčírová, absolventka oboru Mezinárodní rozvojová studia, která strávila více jak 6 týdnů v oblasti, kde žijí nomádi. Přednášející využila svoje zkušenosti jako podklady k diplomové práci. Přednáška je doplněna fotografiemi.
29. 10. – 29. 11. David Jemelka: Vize
Vernisáž se uskuteční ve středu 29. října v 17:00 hodin v prostorách Galerie PATRO, Opletalova 1, Olomouc. K výstavě promluví PhDr. Jiří Hastík. Vstup je zdarma.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2