Menu

anigif

A+ A A-

Co čtou studenti ve svém volném čase? Vede fantasy

Během měsíce září a začátku října provedl Pačes velký výzkum mezi studenty všech ročníků a všech fakult. Naší ambicí bylo získat odpovědi od stovky studentů a zjistit co a proč čtou. Jak jsme nakonec pochodili? Místo 100 studentů jsme nakonec vyzpovídali 105 ochotných vysokoškoláků a získali jsme věrohodná data o tom, jak a co olomoučtí studenti čtou.

Českým a zřejmě i celosvětovým fenoménem je, že lidé čtou stále méně. Jak je tomu u studentů? K opravdovému „nečtení“ se přiznalo pouze osm respondentů a další tři přiznali, že čtou pouze povinnou četbu a na dobrovolné čtení jim nezbývá čas (což je zvláště po dvou měsících prázdnin naprosto pochopitelné). Tedy 11,55 % se ve volném čase nezabývá četbou. Dalších  88,45 % si rádo něco přečte. U pracujících lidí či středoškoláků by zřejmě procento nečtenářů bylo vyšší. Pravděpodobně je vysoká míra zájmu o četbu způsobena tím, že asi polovina respondentů je z Filozofické fakulty.

Oblíbené žánry

Velký problém bylo zhodnotit získané odpovědi vzhledem k tomu, jak je někteří studenti uváděli. Někteří uvedli obecné styly knih – román, povídka, novela, jiní své odpovědi více specifikovali (historický román, psychologický román, erotické povídky apod.).
Již při prvním tutoriálu jsme se dohadovali, který žánr asi tuto anketu vyhraje. Tipovali jsme fantasy a scifi a povedlo se. Na prvním místě se opravdu umístilo fantasy s 20 hlasy. Dále se oblibě těší obecně všechny romány (15 hlasů), což bylo pro vyhodnocení ankety velmi složité. Každopádně na třetím místě se umístil psychologický román (11 hlasů).
Na dalších příčkách si vedly dobře tyto žánry – horor (10 hlasů), obecně všechny povídky a novely (9 hlasů), scifi a historické romány (po 7 hlasech), dále nespecifikovaná „klasika“ a biografie (vždy 5 hlasů). Dále byly uváděny detektivky, humorná literatura, válečná literatura, memoáry apod. Na stupnici oblíbenosti si dle očekávání dosti pohoršilo romantické a ženské čtivo (2 hlasy). Naopak překvapením této ankety se staly 2 hlasy pro erotickou literaturu.
Kristýna Vaňková (FF): „Normálně čtu především školní povinnou četbu, ale ráda zabrousím k psychologickým románům. Když jsem nemocná nebo unavená, ráda si přečtu i nějakou brakovou romantiku nebo Večer pod lampou.“

Nejoblíbenější autoři

Oblíbenost autorů byla ještě o něco složitější. Autorů je mnoho a když se na ně nezeptáte 105 lidí, tak člověk získal téměř 100 jmen českých i zahraničních spisovatelů. Úplného vrcholu žebříčku dosáhl král hororů Stephen King (7 hlasů), těsně za ním se umístil Paulo Coelho (6 hlasů) a o pomyslný bronz se dělí Fjodor Michajlovič Dostojevskij a Terry Pratchett (oba po 3 hlasech). Dále se se dvěma hlasy umístilo 16 autorů – Christiane Vera Felscherinow, George R. R. Martin, Emily Brontë, Charles Bukowski, John Irving, Robert Merle, J. K. Rowling, Jane Austen, Lars Kepler, George Orwell, Chuck Palahniuk, Arthur Golden , Andrzej Sapkowski, James Patterson, Lev Nikolajevič Tolstoj. Zajímavé je, že do žebříčku oblíbenců (tj. dva a více hlasů) se probojoval pouze jeden český autor, a to již zemřelý Arnošt Lustig.
A největší zastoupení má samozřejmě velká skupina spisovatelů s jedním hlasem. Těch se v průzkumu sešlo 61. Tvoří pestrou směsici autorů, jsou mezi nimi například klasici jako Karel Čapek, Anton Pavlovič Čechov, Victor Hugo nebo Božena Němcová, ale i současní autoři jako Dan Brown, Petr Šabach nebo Jan Balabán. Jmenovat je všechny samozřejmě nebudeme.
Jan Šincl (FF): „Nejvíce čtu angloamerickou poezii především první pol. 20. st. (T. S. Eliot, Dylan Thomas, W. H. Auden, Ezra Pound, Ted Hughes atd.), modernistickou prózu (D. H. Lawrence, J. Joyce, V. Woolfová), klasiku (Dante Alighieri, I. S. Turgeněv, F. M. Dostojevskij, E. A. Poe...), různé další autory, které se bojím zařadit (F. Kafka, Henry Miller, L. F. Céline...) a brak (hororový – H. P. Lovecraft, A. Machen).“

Anketa mezi kantory FF UPOL

S touto anketou jsem oslovila i deset kantorů z několika fakult na UPOL, odpověděly mi pouze tři kantorky, všechny z FF. Přečtete si tedy i jejich výpovědi.
Mgr. Helena Tylšarová (KAL): „Mám ráda romantické a psychologické romány. Našla jsem autora, který píše maskulinním způsobem o vztazích a životě obecně a jsem nadšená. Jmenuje se Nicholas Sparks. Mimo jiné taky čtu svým malým dcerkám a pomalu v nich pěstuji vztah ke čtení.“
Mgr. Zuzana Zemanová, Ph.D. (KBH): „Nejoblíbenější literární žánr bohudík - nebo bohužel - nepěstuji, stejně tak nemám ani nejoblíbenější jídlo, nejoblíbenější barvu nebo nejoblíbenějšího zpěváka pop music. Vzhledem k tomu budu s dovolením jmenovat autory mimo „nejoblíbenější žánr“, z domácí literární produkce posledních let mě zaujala Petra Soukupová, dlouhodobě a ráda čtu Karla Pecku a Josefa Škvoreckého. Hlavním kritériem při výběru knihy pro mě je, zda tomu, co autor píše, jde věřit. A citát na závěr: „Dělání knih mnohých žádného konce není, a čísti mnoho jest zemdlení těla.“ (Kazatel 12, 12)“

S kým jsme hovořili
Počet oslovených studentů: mnoho
Počet studentů, kteří odpověděli: 105
Zastoupení pohlaví: 19 mužů / 86 žen
Zastoupení fakult: VŠECHNY
FF – 52 respondentů / PdF – 20 respondentů / PF – 12 respondentů / PřF – 9 respondentů
LF – 7 respondentů  / FZV – 2 respondenti / FTK – 2 respondenti / CMTF – 1 respondent

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2