Menu

anigif

A+ A A-

Máslem dolů dláždí Šabachův humor

paces-04-2012-27Petr Šabach má na literárním kontě bezpočet knižních titulů, které se rok od roku rozrůstají o další. Jeho posledním knižním přírůstkem je novela s výstižným názvem Máslem dolů, která, stejně jako jeho předchozí tituly, vyšla v nakladatelství Paseka s nezaměnitelnou grafikou obálky, na kterou jsou jeho čtenáři již zvyklí. Stejně jako v předchozích titulech, i v této knize se zaměřil na reflexi společenského života, tentokrát toho současného, a to s notnou dávkou humoru i ironie.
Své spisovatelské renomé si vybudoval již před lety a neustále ho utužuje novými tituly. Přispělo k němu i to, že na základě jeho knižních předloh bylo natočeno hned několik celovečerních filmů, mezi něž patří i Pupendo. A jen málokdo si nevybaví humorné scénky z legendárního filmu Pelíšky, který vznikl právě na motivy jeho knih.
Tvorba Petra Šabacha je charakteristická zejména tím, že do ní vkládá kus sebe, je tedy zčásti autobiografická. Tyto tendence můžeme vysledovat i v knize Máslem domů, kde spisovatel promítl část svého já do hlavního hrdiny, šedesátiletého knihovníka Arnošta. Ten vlastní krcálek o dvou místnostech, který mu přenechal jeho stejně starý kamarád Evžen, přičemž většinu z něj zabírají jeho vlastní knihy. Jeho ambicí bylo vytvořit z něj antikvariát, o který však není nijak valný zájem. Se svým kamarádem Evženem nejraději tráví čas posedáváním v hospodě Ticho a rozebíráním každodenních událostí. Z jejich vyprávění se dozvídáme o životě Arnošta – o jeho nemocném otci, o kterého se stará a pravidelně ho navštěvuje v nemocnici, dceři Julii a milovaném vnukovi Míšovi.
Autorovi se opět podařilo to, co v předchozích knihách. Jednoduchým, ale zároveň natolik osobitým, nevtíravým, čtivým a blízkým jazykem podat čtenáři příběh, který vypovídá o událostech všedního života, který obklopuje každého z nás. A to formou, která osciluje mezi humorem, o který se v díle postarala dvojice kamarádů snažící se ze svého života urvat co nejvíc, dokud na to ještě mají síly, a dramatickými situacemi, které mohou nečekaně převrátit život zcela naruby.
Sám autor jednou prohlásil, že chce čtenáře svými knihami především pobavit, za sebe mohu říct, že u mě tohoto výsledku dosáhl. Ačkoliv k tomu musím zároveň dodat, že mé očekávání humoru splnil tak napůl, v jiných titulech mě příhody rozesmály víc. Na druhou stranu mu nelze upřít jeho um vystihnout drobné detaily ze života, vyzdvihnout je třeba také podrobný náhled do nitra postav a jejich emocionálních stavů, díky čemuž má čtenář opravdu pocit, jakoby hlavního hrdinu znal osobně.
Petr Šabach: Máslem dolů. Paseka, Praha 2012, 185 s.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2