Menu

anigif

A+ A A-

Detektivka z pera Jarmily Pospíšilové: Oddychové čtení narušené chybami

paces-cetl-detektivka

Autorčino jméno je ve světě detektivních příběhů už poměrně známé. Jarmila Pospíšilová vystudovala právnickou fakultu, v současné době pracuje jako advokátka a knihy píše ve svém volném čase. Inspiraci nalézá v osudech lidí, se kterými přichází do styku díky svému zaměstnání. Vražda v lázních Skalka vyšla letos v létě v nakladatelství MOBA jako 185. svazek edice Původní česká detektivka.
Spisovatelka zasadila děj na skutečně existující místo. To mu dodává na věrohodnosti, ani v této knize ale nechybí upozornění, že kromě místa je vše pouze dílem fantazie. Detektivka se odehrává v poklidném prostředí okolo lázní Skalka na Prostějovsku, kde by zločin čekal málokdo. Protagonistka Marie pracuje jako překladatelka a ve chvílích volna se schází s kriminalistou kapitánem Klenským. Marie má zvláštní dar připlést se do vyšetřování nebezpečných trestných činů, takže se často potkává s Klenským v terénu. K vraždě dojde v polovině knihy a nebyla by to Marie, kdyby se o ni nezačala zajímat.
V průběhu šetření zločinu vyplouvají na povrch různé utajené informace a kriminalisté zjišťují, že objasnit případ nebude úplně jednoduché. Oběť nebyla tak nevinná, jak na první pohled vypadala, a hned několik lidí mělo motiv k vraždě. Kdo ji však spáchal?
Pachatel je dopaden až na samém konci. Mezitím málem dojde k další vraždě, která měla vypadat jako nešťastná náhoda. Marie se zde ocitá tváří v tvář vrahovi a vrhne proti němu svá obvinění. Díky ní je případ vyřešen a ona si může s Klenským konečně dopřát zasloužené společné chvilky nerušené prací.
Kniha je rozdělena do poměrně krátkých kapitol a to, že se téměř každá věnuje jiným postavám, znesnadňuje orientaci v příběhu. Objevuje se mnoho jmen, která zpočátku splývají, a čtenář se musí zamyslet nad tím, o koho se jedná. Přestože se autorka snažila obestřít vraždu tajemstvím, je po pár přečtených stránkách možné odhadnout, kdo se stane obětí. S vrahem to tak jednoduché není, díky tomu nechybí detektivce napětí, které může čtenář v první polovině postrádat.
Jarmila Pospíšilová píše rychlým tempem bez zbytečného zdržování. Její styl je jednoduchý, nepoužívá složité slovní obraty. Bezmála 240 stran uteče jako voda a na vraha čekáme téměř do poslední stránky. Jedná se o oddychové čtení, narušené bohužel několika závažnými chybami. V textu byla zaměněna písmena a jednou dokonce i jména, došlo tak ke kuriózní situaci, kdy zavražděná osoba najednou opět ožila. 

Jarmila Pospíšilová: Vražda v lázních Skalka. MOBA, Brno 2013, 238 s.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2