Logo
Vytisknout tuto stránku

5 vět o nových knihách - říjen 2013

Dlouho očekávaný, v pořadí již osmý díl Kingova cyklu Temná věž, který však obsahově patří někam mezi předchozí díly Čaroděje a sklo a Vlky z Cally. Kniha je rozdělena do tří částí a každý z příběhů je trochu jiný. Jestli nějaký žánr v Temné věži dosud chyběl, tak to byla právě tato pohádka – Závan klíčovou dírkou. Kingovi se povedlo stvořit něco krásného s dobrým koncem, a jak sám říká: „Dobrý konec je věc vzácná a je třeba ji hýčkat.“ Pokud máte rádi bílou i černou magii, zvláštní tvory, pistolníky, víly a brumláky, je to kniha přesně pro vás. (kg)
Stephen King: Závan klíčovou dírkou. Beta-Dobrovský, Praha 2013, 248 s.


Ke knize mě přivedla zajímavá recenze, kterou jsem na ni četla. Také mě velmi zaujalo téma toho, jak se člověk vyrovnává se smrtí blízkého člověka. Kniha se může zdát výjimečná i tím, že jde o soubor pěti povídek, kterým však schází pointa. Důležitější je celková skoro až mystická atmosféra a námět umírání. Doporučila bych ji zejména díky naprosto odlišnému a efektivnímu způsobu vyprávění. (np)
Judith Hermannová: Alice. Větrné mlýny, Brno 2013, 176 s.


Zrovna čtu nový český román Hejno bez ptáků od Filipa Douška. Kniha mě přesvědčila zejména grafickým zpracováním. I když je to perfektně napsané a Doušek používá zajímavé metafory, právě forma trochu převyšuje obsah.  Navíc mě u Douška potěšilo, že nabídl svou knihu čtenářům i v elektronické podobě a za dobrovolnou cenu, takže má každý příležitost si uvědomit, nakolik si cení knihy, autorovy odvahy a informací všeobecně. (mb)
Filip Doušek: Hejno bez ptáků. Toito, Praha 2012, 449 s.


Je to knížka, která nikoho neurazí, ale ani nikoho nepřekvapí. Typ rodinné ságy, která se odehrává v prostředí velmi oblíbeném v české próze po roce 89, a to jsou Sudety. Je to třígenerační próza a protagonistkami jsou zejména ženy. Má poměrně překvapivý závěr, který je v realistickém běžném vyprávění vskutku pozoruhodný. Sám nevím, jestli ho hodnotit pozitivně, nebo negativně. Nicméně říkám, je to knížka, která si neklade žádné novátorské cíle, na druhou stranu ji doporučuji všem těm, kteří rádi čtou dějově nabitou prózu z rodinného prostředí s běžným stylem vyprávění. (eg)
Alena Mornštajnová: Slepá mapa. Host, Brno 2013, 396 s.

© 2012 karkulin.net