Menu

anigif

A+ A A-

Führer jako skvělý komik. Z jeho humoru ale mrazí

uz-je-tady-zasProzaická prvotina politologa a novináře Timura Vermese s lehce kontroverzním námětem dobývá německý knižní trh. Satirické dílo s Adolfem Hitlerem v hlavní roli Už je tady zase provokuje od začátku do konce. V Německu se prodává za 19,33 €, což odkazuje na Hitlerův nástup k moci roku 1933. Kniha se po uvedení na frankfurtský knižní veletrh stala doslova bestsellerem. U nás text vyšel v překladu Michaely Škultéty pod záštitou nakladatelství Argo. Dne 16. 10. 2013 v Praze v divadle Minor proběhl křest této černé grotesky a autogramiáda autora. V nejbližší době se také můžeme (ne)těšit na její filmové zpracování.
Co se týče formy, text je podobně jako Mein Kampf provokativně napsán v ich formě a vyprávěn z pohledu Adolfa Hitlera. Vypravěč je výborným pozorovatelem a vtipně poukazuje na nešvary dnešní společnosti, které Hitler není s to pochopit. Čtenářově pozornosti určitě neujde ani fakt, že Hitlerovy proslovy jsou stylizovány tak, aby svou úderností evokovaly skutečný mluvený projev někdejšího vůdce, a knize dodávají punc výjimečnosti a jinakosti.
Adolf Hitler ve Vermesově pojetí nespáchá sebevraždu, ale probudí se v roce 2011 v Berlíně. Je naprosto zmaten a potácí se změněným městem. Má pořád své charisma, stále stejné vize, mrazivé úvahy a nehynoucí ideály. Dalo by se čekat, že se jeho pohled na židovskou otázku s odstupem času změní, ale není tomu tak. Úsměvy místy mrznou na rtech, ačkoli skvělý pozorovací talent a prořízlý jazyk s vtipnými komentáři z vypravěče dělají doslova komickou a pro čtenáře sympatickou postavu. „Kameramani jsou nejhůře oblíkaní zaměstnanci na světě, trumfnou je už jedině fotografové. Nevím, proč tomu tak je, ale připadá mi, že fotografové od novin nosí často hadry, které předtím spadly kameramanům z těla.“ I v roce 2011 Hitler dokáže učarovat stovkám Němců, neotřele jako komik v televizním pořadu. Pak je o něj zájem i v politické branži. Je stále skvělým řečníkem a dokáže odpálkovat lidi takovým způsobem, že to vyvolává salvy veselí.
Kouzlo knihy spočívá v její novosti. Hitler jako komik? Černý humor nemusí být každému po chuti a text i přes svou originalitu má mnoho negativních ohlasů. Autor ovšem i negativa považuje za úspěch. Navíc za každou stránkou textu stojí dlouhé hodiny studia reálií o Hitlerovi. Na těchto pevných podkladech stvořil Timur Vermes dílo obsahující politickou satiru a k popukání vtipná místa. Za každým výbuchem smíchu, který čtenáře po celý text provází, však následuje i pocit studu, že se mohu smát Hitlerovým vtipům a celkově postavě nesoucí jeho jméno. Není to proti morálním zásadám každého člověka, třeba i toho, kterému je černý humor blízký?
Timur Vermes se nám však snaží položit i jinou otázku: Měl by Hitler v dnešní době ještě šanci na úspěch? Příběh nepoukazuje jen na to, že by říšský diktátor i dnes dokázal okouzlit řadu lidí, ale zejména, že by to dokázal za extrémně rychlou dobu. Právě díky dnešním „urychlovačům“, médiím, internetu a hlavně ziskuchtivým podnikavcům. Text se satiricky vyslovuje k politice, současnému světu a internetu, který s sebou nese mnoho úskalí a nástrah nejen pro občany Německa.
Timur Vermes: Už je tady zas. Argo, Praha 2013, 380 s.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2