Menu

anigif

A+ A A-

Válka očima dívky, která nadevše miluje knihy

paces-13-04Dokud Markus Zusak nenapsal Zlodějku knih, znalo ho jen velmi málo českých čtenářů. Přitom je tento bestseller už pátou knihou talentovaného australského autora. Poprvé byla vydána v roce 2005, u nás pak vyšla v roce 2009 v renomovaném nakladatelství Argo v překladu Víta Penkaly. V minulém roce se ocitlo na pultech knihkupectví nové vydání, pro jehož obálku byl použit filmový plakát. Právě film, natočený v roce 2013 režisérem Brianem Percivalem, přilákal další vlnu zájemců.
Kniha má opravdu hodně co nabídnout, a tak není divu, že získala úspěch a čtenáře po celém světě. Příběh se odehrává v nacistickém Německu, vypráví ho Smrt a hlavní hrdinkou je malá dívka, která miluje knihy. Už tato kombinace dává najevo, že přečíst více než pětisetstránkový román nebude ztráta času. Najdete tu napětí, jedinečné mezilidské vztahy, malé dětské radosti, ale i zmatení a strach.
Čtenář sleduje spolu se Smrtí osudy hlavní hrdinky Liesel Memingerové, jejích adoptivních rodičů, kamarádů a sousedů. Liesel by mohla mít obyčejné dětství, kdyby ovšem nežila na počátku druhé světové války. Do života se jí tak vkrádá Hitlerjugend, přídělový systém, bombové nálety a ještě Žid Max, který se ukrývá v jejich domě před Hitlerem. Nic však Liesel neprožívá silněji než touhu naučit se dobře číst a přečíst všechny knihy, ke kterým se dostává, jak už název napovídá, ne právě legálním způsobem.
Výrazným způsobem zasahuje do textu vypravěčka Smrt. Vkládá do příběhu své osobní zkušenosti s válkou a s lidmi, kteří ji děsí. Ukazuje se, že i ona má srdce a sbírání duší mrtvých je její povinností, ne potěšením. Smrt také vysvětluje některá německá slova v místech, kde se jim nelze vyhnout překladem do angličtiny nebo češtiny. Charakteristickým rysem jejího vyprávění je přeskakování v ději, a tak se už v polovině knihy dozvíme, kdo z popisované Himmelstraße nepřežije bombardování. Příběhu to ovšem neubere na napínavosti, jak bychom se mohli obávat. Zvyknout si na tento druh vyprávění může být pro čtenáře obtížné, hlavně proto, že Smrt se nedrží pouze hlavní dějové linky a sem tam si odběhne na válečnou frontu nebo do koncentračního tábora. Naštěstí není třeba mít silný žaludek, neboť se nejedná o román primárně válečný.
Ani z rozsahu románu není třeba mít strach. Kniha je vskutku čtivá, a navíc obsahuje i dílčí ilustrované knížky, které Max v průběhu děje daroval Liesel. Text je rozdělený na několik navazujících částí, z nichž každá je uvozená klíčovými slovy napovídajícími, o čem bude pojednávat. Dumavý čtenář tak má možnost hádat, jak se bude příběh rozvíjet.
Není obvyklé, aby román z prostředí válečného Německa vyšel z rukou Australana narozeného v roce 1975. Markus Zusak má však kořeny v Evropě, jeho otec pochází z Rakouska a matka z Německa. Právě její zážitek z války v Mnichově si spisovatel vypůjčil pro svou knihu a vystavěl kolem něj působivý příběh. Nehraje v něm na banální motiv soucitu s dětskou hrdinkou, nýbrž zdůrazňuje, jak silně děti prožívají dění kolem sebe a jak mohou být knihy důležité ve vztahu k jiným lidem.
Markus Zusak: Zlodějka knih. Argo, Praha 2013, 528 s.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2