Menu

anigif

A+ A A-

Ove – mrzout, kterého si zamilujete

muz-jmenem-oveNa pultech knihkupectví se v posledních letech objevuje mnoho severských autorů. Ve většině případů mají i společný žánr a tím je detektivka. Tak proč se vůbec zabývat dalším autorem ze Skandinávského poloostrova? Protože Fredrik Backman je jiný. Napsal tragikomický román o běžném životě Muž jménem Ove, který vydalo nakladatelství Host v květnu 2014 s velice povedenou obálkou vystihující příběh i samotného hrdinu.
Jak už sám název prozrazuje, hlavní postavou knihy je Ove. Muž, kterému je téměř šedesát let, nesnáší úředníky, je nevrlý, ale naopak miluje auto Saab, pořádek a modrý oblek. Každý den se vydává na pravidelné obchůzky ulice, v níž žije, a užívá si situace, kdy může někomu od plic vynadat. Ove je ale především nešťastný a utrápený, protože přišel o svoji milovanou manželku a stal se ještě zatvrzelejším a protivnějším než kdy předtím.
I přesto, že se vyžívá v okřikování ostatních lidí, si ho oblíbí rodina, která se přistěhuje naproti jeho domu. Sousedka Pervaneh je Oveho dokonalým protikladem. Je vždy usměvavá, plná elánu a dobrosrdečnosti a nedá mu ani chvíli pokoj. Jejich vzájemné přestřelky patří k nejzábavnějším částem knihy, stejně jako pomyslné rozhovory s kocourem, který se do příběhu náhodně připlete a nakonec se stane Oveho neodmyslitelným společníkem.
Muž jménem Ove je román o lidech, které běžně potkáváme. Mrzout, těhotná žena, zamilovaný puberťák i blízký přítel, který je vážně nemocný. Četba vyvolává smích, ale také pocity smutku, soucitu. Tuto směs dokázal Backman dokonale namíchat. Kratším rozsahem jednotlivých kapitol získává děj patřičný spád a kniha je velice čtivá díky kombinaci ironického humoru s jednoduchým dějem. Autor čtenáře nezatěžuje zdlouhavými popisy postav, ale odkrývá jejich povahy postupně v průběhu celého románu.
Ove je prostě Ove. Mrzutý chlapík odvedle, s kterým nechcete často přicházet do styku, ale na druhou stranu toužíte po tom, aby vás někdy někdo miloval tak, jako on svoji Sonju. Po přečtení poslední stránky se vám po něm bude stýskat. Ač se zdá, že kniha nic závažného neřeší a slouží jen čistě pro pobavení, opak je pravdou. Příběh se totiž dotýká i témat, jako je smrt, samota, ztráta dítěte či ztráta životního elánu. A zaslouží si víc pozornosti než jen „titul podobný Stoletému staříkovi“.
Fredrik Backman napsal výbornou knihu, které nechybí vtip a čte se jedním dechem. Díky jeho románu totiž pochopíte, že i city mezi lidmi se dají poměřovat auty.
Fredrik Backman: Muž jménem Ove. Host 2014, 336 s.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2