Logo
Vytisknout tuto stránku

Pokračování Sirotčince slečny Peregrinové je strhující čtení

Sirotcinec PodivnemestoSvět, kde nic není takové, jaké se zdá na první pohled být. Časové smyčky, děti s podivnými schopnostmi, nestvůry, tajemství a dobrodružství. To je druhý díl Sirotčince slečny Peregrinové: Podivné město.
Dva roky uběhly jako voda a na pultech knihkupectví se objevilo volné pokračování knihy o slečně Peregrinové a jejích podivných svěřencích. Že jste ještě nečetli ani tu první? To je ale velká chyba, protože Sirotčinec slečny Peregrinové od amerického spisovatele Ransoma Riggse byl jedním z největších a nejmilejších překvapení, které se na knižní scéně v žánru fantasy za posledních pár let objevilo.
Obě knihy lákají nejen příběhem, ale také neotřelým vzhledem obálky i vnitřní části, kde text skvěle doplňují tak trochu zvláštní a ponuré fotografie. Ojedinělé je nejen zpracování, ale i samotný průběh psaní druhého dílu, protože při jeho tvorbě začal Riggs v podstatě od konce. Sirotčinec nejdříve napsal a potom přidal fotky – na tom samozřejmě není nic zvláštního. Ale Podivné město vzniklo naopak – základem byly fotografie a teprve později k nim byl vytvořen příběh.
Děj Podivného města navazuje tam, kde první část skončila, tedy v roce 1940. Tak trochu potterovský hrdina Jacob Portman se spolu se svými devíti přáteli vydává na dlouhou cestu do Londýna, kde pátrají po léku pro slečnu Peregrinovou. Jejich opatrovnice totiž zůstala uvězněná v podobě ptáka, a pokud jí děti rychle nepomohou, navždy ztratí svoji lidskost. Výprava z Walesu do hlavního města se neobejde bez potíží, hrdinové jsou pronásledováni nestvůrami, pátrání jim komplikují setkání s dalšími více či méně podivnými lidmi a k tomu všemu kolem právě zuří druhá světová válka. Na své si přijdou i romantické duše, nechybí totiž pokračování milostné zápletky mezi Jacobem a Emmou. Postavy, které známe z první knihy, jsou v Podivném městě výborně rozpracované, dokonce se dostává i na ty, které byly zatím spíše v pozadí. Hlavní postava Jacoba pod tíhou rozhodování pomalu dospívá a spolu s ním i Emma, na kterou za nepřítomnosti slečny Peregrinové padá veškerá zodpovědnost za ostatní děti.
I když se děj může zdát zpočátku trochu zamotaný, není třeba se bát rozvláčnosti nebo nudy, těmito častými neduhy druhých dílů Podivné město rozhodně netrpí. Má sice pozvolnější rozjezd, avšak strhující děj a velmi, velmi neočekávaný a dramatický závěr. Věřte mi, třetího dílu se nebudete moci dočkat.

© 2012 karkulin.net