Logo
Vytisknout tuto stránku

Harry Potter se vrací jako divadelní hra. Zdařile.

Harry Potter se vrací jako divadelní hra. Zdařile.

Po dlouhých letech od vydání posledního příběhu o oblíbeném mladém kouzelníkovi Harry Potterovi přišla skvělá zpráva. J. K. Rowlingová ve spolupráci s Johnem Tiffanym a Jackem Thornem posílá na svět další dílo ze světa kouzelnického světa, tentokrát s názvem Harry Potter a prokleté dítě. V Česku ho vydává nakladatelství Albatros, nicméně oproti předchozím dílům zde objevíme jistou změnu, a to zcela zásadní. Tentokrát čtenáře nečeká souvislý román, ale divadelní hra o čtyřech dějstvích.

Příběh se odehrává o 19 let později od uplynutí posledních událostí. Setkáváme se tu se starými známými postavami: s Hermionou Grangerovou-Weasleyovou, ministryní kouzel, jejím manželem Ronem Weasleym a samozřejmě s Harry Potterem, který tentokrát nemusí usilovat o záchranu světa, to ale neznamená, že má život jednoduchý. Jako zaměstnanec ministerstva kouzel, manžel a otec tří dětí spíše naopak. Hlavní zápletka se tu ale začne roztáčet kolem Harryho syna Albuse, který se musí prát s tíhou rodinného dědictví a který se vlastně tak trochu vymyká své rodině, a jeho kamaráda Scorpiuse, syna také dobře známého Draca Malfoye. A nesetkáme se tu s ničím menším než se snahou o změnu minulosti pomocí cestování v čase – bohužel hlavní myšlenka může působit trochu nepřesvědčivě a velikášsky, zvláště když se situace postupem času a vinou hlavních hrdinů více a více komplikuje a v závěru vypadá docela bezvýchodně.

Co se týče děje, je velmi svižný. Hned v počáteční fázi je od sebe několik kapitol, nebo chcete-li obrazů vzdáleno až několik let. Pro fanoušky zvyklé na pomalejší rozjezd a postupnou gradaci děje z minulých dílů bude žánr dramatu určitý nezvyk. Hlavní zápletka se rozvíjí v rychlé akci formou dialogů, obraz střídá obraz a nezůstaneme dlouho na jednom místě, což po čase může zavánět jistou přeplácaností. Čtenář musí být pořád na pozoru, protože příběh se mění mrknutím oka. Pro ty s bujnou fantazií tu ale nechybí ani představování a popis okolního prostředí, i když často zredukovaný na minimum. Příběh je protkán i zklidňujícími pasážemi, kdy je čas na zamyšlení. Otevírá se tu spousta klasických rowlingovských témat jako záchrana světa, přátelství nebo láska. Protože děj plyne v poměrně rozsáhlém časovém úseku a hlavně na velkém prostoru a odehrává se tu spousta akčních scén, samozřejmě včetně kouzlení, nabízí se tak snad jen otázka, jak dobře lze příběh přenést na divadelní prkna.

To je ale otázka pro někoho jiného. Pro čtenáře bude příběh z kouzelnického světa jistě příjemnou záležitostí a pro fanoušky fantasy a samotného Harryho Pottera je tahle kniha takřka povinností a zajímavým zážitkem, i když trochu jiným, než jsme byli zvyklí.

           

Text: Pavel Čoupek

Foto: ilustrační z databazeknih.cz

 

 

© 2012 karkulin.net