Menu

anigif

A+ A A-

Rocker v Olomouci tvrdej chleba má

foto: archiv Veroniky Koplové foto: archiv Veroniky Koplové

Olomouc je městem, které má nejvyšší koncentraci studentů na počet obyvatel. Je vyhlášená nepřeberným množstvím způsobů, jak trávit volný čas, ať už jde o nabídky sportů či o kulturní sféru. Jenže právě v kultuře se na jednu část studenstva poněkud zapomíná. A není to rozhodně část zanedbatelná. Příznivců rockové a metalové muziky, které bezpečně poznáte na první pohled, potkáte minimálně na Filozofické fakultě velké množství. Jak je to ale s jejich možností kulturního vyžití?

Na úvod jeden prostý fakt: v Olomouci neexistuje žádný specializovaný rockový klub. Jeden býval na Svatém kopečku, vyhořel v roce 2000 a nikdy nebyl obnoven. Zatímco nejen Praha a Brno, ale třeba také Zlín v tomto ohledu vůbec nestrádají, naše město to rockovým fanouškům poněkud ztěžuje. Blues Rock Café má sice požadovaný žánr v názvu, není však uzpůsoben pro vystupování kapel. Uspořádat ve městě rockově laděnou akci je tedy oříšek. Přesto by se občas v programu místních hudebních klubů nějaké to lákadlo pro příznivce tvrdší hudby našlo. Nejlépe je porozhlédnout se na stránkách studentských klubů S-cube, U-club či 15 minut. Jenže i tady by vám na spočítání vhodných akcí stačily prsty jedné ruky. Nemluvě o tom, že se navíc valná většina z nich zaměřuje na příznivce nejextrémnějších odnoží metalu, především grindu.
Ke klubu 15 minut se vyjádřil kytarista brněnské kapely Eagleheart Michal Kůs následovně: „Patnáctka je fajn klub menších rozměrů v centru města, který na nás působil moc příjemně a sympaticky.“ Jedním dechem ale ke své zkušenosti z olomoucké zastávky na turné dodává, v čem je problém nejen tohoto klubu, ale v podstatě i ostatních výše zmiňovaných: „Pokud jde o vybavení klubu, je potřeba si přiznat, že pro živou hudbu není klub momentálně úplně nejideálnější – chybí podium, prostor pro kapelu při hraní je opravdu skromný a ozvučení a monitory už toho mají dost za sebou.“ Ačkoli v případě S-cube je zázemí poněkud přívětivější, je vcelku jasné, že žádný rocker se na koncertě nebude cítit dobře, když mu nad hlavou bude viset disco koule. Každý, kdo v některém z klubů byl, nebo aspoň letmo nahlédl do jejich programů, hodně rychle zjistil, že primární hudební náplň je tu velmi odlišná. A že prostředí tomu odpovídá.
Když pomineme koncerty a připustíme, že není takový problém vyjet si na ně do Brna nebo do Zlína, zůstává jedna zásadní otázka: Kam si s partou podobně hudebně naladěných lidí večer zajít na pivo? Klasických hospod je tu samozřejmě dostatek, pokud by ovšem člověk hledal atmosféru, jakou nabízí například pražský klub Hells Bells, hledal by marně. Přeci jen se ale dotázaní většinou na jednom místě shodli. Za všechny, kterým zde rockový klub chybí, shrnuje Anita Hrbasová, studentka německé a ukrajinské filologie. Na dotaz, kam běžně chodí, s pokrčením ramen říká: „Do Ponorky.“ Tomuto vyhlášenému podniku se rozhodně nedá vytknout nedostatek undergroundové atmosféry, přeci jen ale vyhovuje v první řadě fanouškům punku a její návštěva je jen pro ty otrlejší. Vznik specializovaného rockového klubu by tedy byl jistě věcí vítanou a o návštěvníky ani o kapely by neměl nouzi. Zatím to ovšem na světlé zítřky pro olomouckou rockovou scénu nevypadá.

Pomohlo by, kdyby rádia hrála i místní kapely, míní muzikanti

Co se týče kapel, nemusí se Olomouc za svou rockovou a metalovou scénu stydět. Na seznamu najdeme zvučná jména jako Venefica, Hazydecay, Godless Truth, Everlasting Dark nebo Callibos M. S. Poslední jmenovanou heavymetalovou kapelu vede zpěvák Mirek Spilka, který předtím téměř dvacet let působil v  Calibos. Vlastní cestou s jinou sestavou a pod upraveným jménem se vydal v roce 2009. V témže roce vyšlo promo se čtyřmi skladbami, o rok později plnohodnotný počin s názvem „Nosferatu“.
„Hrajeme převážně v klubu Arx na Novosadech. A to proto, že v Olomouci je to jediný klub, kde si kapelu pozvou i zaplatí,“ říká Spilka. Navrhuje řešení, co se slabší návštěvností na koncertech: „Pomoci by mohla radnice nebo kraj. Prostřednictvím dotací nebo alespoň tlakem na média ohledně reklamy na jednotlivé akce. A nejen reklamy. Kdyby média v regionu hrála regionální muziku, potom by uvedla kapely ve známost a přišlo by více lidí i naživo. V současné době hrají pouze slavné interprety.“ Důsledkem toho podle jeho slov je, že kapely si často pořádají koncerty samy. Kvůli nedostatečné propagaci, se kterou nikdo nepomůže, nepřijde dost lidí a kapela nakonec hraje zadarmo a je ráda, když se aspoň zaplatí náklady. Na závěr dodává, že je to velká škoda, obzvlášť proto, že  kapely nezřídka hrají skvělou muziku.
Kapela Venefica, žánrově patřící do progressivního rocku/metalu, funguje od roku 2007, na kontě má dvě řadová alba „Reflections of Reality“ a „Drowning Soul Syndrome“, řadu úspěchů v hudebních soutěžích a turné s kapelou Arakain. Zpěvák Ray nejprve porovnal dva studentské kluby: „U-klub je na vyšší úrovni co se týká personálu, prostředí pro hosty i zázemí pro účinkující. S-cube má zase větší prostory.“ Dodává však, že oba tyto kluby samozřejmě nejsou pouze rockové a většinou hrají reprodukovanou taneční hudbu. Za klub, který se nejvíc blíží charakteristice rockového, považuje Bounty Rock Café, i k němu má ale výtky, především tam chybí pódium. K ostatním koncertním místům říká: „Vím i o dalších klubech, kde hrají rockové kapely, ale nedají se považovat za rockové a v některých případech je hraní v těchto klubech cestou k ohluchnutí, v jednom takovém jsme to zažili!“ Rockový klub by se v Olomouci podle něj mohl uživit pouze v případě, že by se objevil velký investor a zapojili se lidé s dobrými nápady.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2