Logo
Vytisknout tuto stránku

My jsme vznikli dávno před Partičkou, říkají Olivy

foto: archiv Olomoucké LIgy V Ymprovizaci foto: archiv Olomoucké LIgy V Ymprovizaci

Olomoucká LIga V Ymprovizaci – je parta mladých lidí, kteří se nebojí divadelní improvizace. A baví nejen olomoucké diváky už více než pět let. V současné době je herců dvanáct a trochu překvapivě se skládají z hráčů a trenérů. Trenéři jsou pokročilejší hráči, kteří radí ostatním, zejména při trénincích, jak správně improvizovat. Sportovní terminologie může působit trochu zvláštně. Ale vše se vším souvisí. Improvizace je kromě divadla i malinko o sportu. Každý improvizační divadelní tým, a je jich v zemi několik, trénuje na zápasy. Jednotlivé týmy se totiž mezi sebou utkávají a hrají tzv. improligu. Podrobné informace o Olivách nám poskytli trenéři Martina Foretová Pavlunová a Alexandr Dvořák.

Co je to improliga a jak probíhá?
Martina: Zápasy v improvizaci jsou inspirované hokejovými mači. Takže proti sobě nastupují dva týmy a improvizují na divácká témata. Nestranný hlavní rozhodčí pak dohlíží na dodržování pravidel ustanovených Českou improvizační ligou – Improligou. Cílem je hrát spolu, ne proti sobě, i když to tak pro diváka vypadá. A protože jde o skupinovou improvizaci, musí hráči najít akurátní míru pro prosazení svého nápadu a vedle toho se podřídit ostatním.
Saša: Skvělé na tom je, že pokud všichni známe jednotlivé kategorie a dodržujeme pravidla, můžeme „zápasit“ navzájem, aniž bychom se předtím setkali. Takže ať přijede tým z Ostravy, Prahy či Brna můžeme spolu improvizovat a porozumíme si.
Jak se stávající hráči Oliv k této činnosti dostali?
Martina: S kamarádkou Žanetou Káňovou jsme nejdříve působily v ostravském týmu OSTR.UŽ.I.NY. A když jsme začaly studovat v Olomouci, založily jsme s pomocí Míši Puchalkové (zakladatelka improligy v ČR) a jejího workshopu v roce 2007 tým O.LI.V.Y.
Saša: Vedle workshopů je nejčastější variantou seznámení přes kamarády, kteří přijdou na zápas. Občas přijde i nějaký uchazeč, co by to chtěl zkusit, protože ho improvizační zápas velmi oslovil. Právě předloni byl zájem takový, že kapacitně už to nešlo – zkušenější hráči potřebovali trénovat něco jiného, než nadšení nováčci. Ti potřebovali pronikat do improvizování od základů. A protože jsme je nechtěli šidit, ani je ztratit, vznikla olivácká líheň zv. OLÍHEŇ – tréninky pro nováčky.
Kde můžeme Olivy vidět na vlastní oči?
Saša: Naší domovskou scénou je Konvikt, ale běžně cestujeme po celé republice. Buď si vystoupení domlouváme sami, nebo nás na zápasy zvou jiné týmy v rámci improligy.
Martina: A vedle toho děláme i tzv. improshow, které mají volnější strukturu a naopak nemají rozhodčího. Už tradičně takto vystupujeme třeba na Žurnapárty, na Surround of Unity a dalších festivalech.
Partička vs. Olivy?
Saša: Na to se nás často ptají. Pokud bychom Olivy chtěli připodobnit televizní Partičce, tak je potřeba říci, že se jedná o odlišné improvizační skupiny. Hlavním cílem populární Partičky je především pobavit diváky.
Martina: Někdy za každou cenu…
Saša: Komerční provedení tohoto druhu improvizace se neřídí přesnými pravidly improvizace. Nehledě na to, že improliga samotná existuje už od 70. let 20. století a má v zahraničí, zvláště v Kanadě a Francii, obrovskou popularitu. Takže se spíše Partička inspirovala improligou, než naopak.
Martina: Hlavně zůstáváme na divadelních prknech na dosah diváků, je to „teď a tady“. Každé představení je premiéra i derniéra zároveň, žádná režie, střih, úpravy ve studiu.
Proč a podle čeho improvizovat na tréninku?
Saša: Existuje řekněme takový „balík“ improvizačních her, podle něhož hráči trénují na již zmíněné zápasy – každá kategorie má svou formu, která se má naplnit. Cílem tréninků je naučit se rychlým reakcím a principům, na kterých je pak postavena celá improvizace.
Martina: Musíte být týmový hráč. Každému skupinová improvizace nevyhovuje – po čase zjistí, že sólová improvizace či klasické divadlo s pevnou režií a naučeným textem mu sedí víc.
Je na improvizaci potřeba talent?
Saša: Trénovat podle mě zvládne každý. Ale každý musí po čase uznat sám, jestli má na to, aby se postavil před plný sál lidí. Pokud ale přemýšlíte o kariéře v improvizaci, není potřeba mít obavy. Vyhazov ještě nikdo nedostal.
Kde můžete vystoupení Oliv v nejbližší době navštívit?
V Olomouci máte možnost je vidět v zápase proti brněnskému týmu BAFNI v pátek 8. února 2013 v Konviktu. Bližší informace o Olivách a improlize naleznete www.olivy.org a www.improliga.cz.

text: Romana Mikesková, Radka Kučerová

© 2012 karkulin.net