Menu

anigif

A+ A A-

Patnáctiminutová přestřelka v naprosté tmě. Máte chuť?

foto: www.laserarenaolomouc.cz foto: www.laserarenaolomouc.cz

Někdo se odreaguje u dobré knížky, jiný v hospodě u piva a další ze sebe potřebuje všechny starosti a stresy aktivně vybít. A co je vhodnější než se trochu zapotit a zvednout si adrenalin. Člověk kvůli tomu nemusí krást sušenky v samoobsluze ani se dřít v posilovně. Stačí vyrazit s partou kamarádů do olomoucké Laser Arény.

Úkol je jednoduchý – zasáhnout a aspoň na chvíli vyřadit ze hry co nejvíce svých protivníků. Každý hráč má na sobě vestu, která zaznamenává trefy laserovou puškou ostatními hráči. Je to tedy střelba naprosto bezbolestná, narozdíl třeba od airsoftové nebo paintballové pušky. Velmi šikovné je, že na malém displeji se zobrazuje např. počet minut, které zbývají do konce hry, nebo počet zásahů. Zásah platí při trefě do hrudi, ramen a zad a je téměř nemožné vykrývat všechna tato místa naráz. Hráč, který je zasažen, vypadává na 5 vteřin ze hry. Jeho vesta zhasne a zbraň přestane pálit. Po pěti vteřinách následuje jedna sekunda, kdy se vesta rozsvítí oranžovou barvou, zbraň už je zase funkční a hráč má jednu vteřinu, kdy je nesmrtelný. Po té se zase vrátí naplno do hry. Schovávat se protihráčům je možné za různými překážkami, které jsou sice lemovány svítícími pruhy, ale často se stane, že se o ně někdo v zápalu boje doslova přerazí – před těmito nárazy ale chrání hráče vesta, alespoň tedy od pasu nahoru.
Laser game nabízí dva „moduly“ hry. Když je hráčů dostatečný počet (nejlepší je cca 6–8, sudý počet), je možnost rozdělit se na dva týmy, které bojují proti sobě. Každému týmu svítí vesta jinou barvou. Na začátku si hráči mohou zvolit přezdívky, které se ukazují při zásahu nepřátelům na malém displeji na hrudi. „Samotná hra na dva týmy mi dělala trošku potíže, protože v zápalu boje jsem střílela i na své spoluhráče. Po chvíli hraní to už šlo, a dokonce jsme s týmem občas i spolupracovali,“ říká Martina Bartošíková, studentka FF. Laser Arena ji lákala vždy, když ji viděla v populárním americkém seriálu Jak jsem poznal vaši matku.
V případě, že je hráčů méně nebo zůstává jeden lichý, vyplatí se hrát tzv. „všichni proti všem“, kde se může střílet po všem, co se pohne, a nemusí se přemýšlet, jestli vesta svítí druhou barvou. To je totiž vše, co je vidět – hraje se ve tmě a doporučené je i tmavé oblečení. Po patnácti minutách zazní zvukový signál a hra končí. Aby hráči věděli, jak úspěšní byli, obdrží na konci vytisknutou statistiku zásahů – jak jejich do protihráčů, tak i obráceně. Velmi časté je hecování typu „ha ha sejmul jsem tě dvacetkrát a ty mě jenom třikrát“.
To je právě jedno z negativ Laser game. Odborná literatura jí vytýká podněcování k agresivitě. Day a Ghandour například rozvíjejí myšlenku, že v laser game jsou protivníky skuteční lidé – nejsou to jako v PC hrách anonymní padouši. Jsou to vrstevníci, hmatatelní lidé s identitou. Čím realističtěji lidé vnímají násilí, tím pravděpodobnější je, že se budou chovat agresivně. Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že je to jenom hra. A pokud ji hrají děti, je nutné řádně jim to vysvětlit.
V Laser areně lze potkat různorodou směsici lidí: partu kamarádů, rodiny s dětmi, školní výpravy, obě pohlaví jsou zastoupena téměř ve stejném počtu. Boj je velmi svižný a často až po jeho skončení si hráči uvědomí, jaký to byl adrenalin: „Pořád jsem někam utíkala, schovávání a čekání na strategicky výhodném místě mě rozhodně nebavilo,“ potvrzuje Martina. Někdy ale déle trvá, než se naučíte ovládat zbraň (ke střelbě jsou totiž potřeba obě ruce) nebo si vymyslíte taktiku skrývání a útoků. Někdy je také v rychlosti velký problém zapamatovat si své spoluhráče. Ne každému tedy může tato hra „sedět“. Zvláště povahy klidné, které rády promýšlejí další krok do detailů, nemusí ve hře uspět.
Ve výsledku jsou ale všichni zničení a spokojení, což je přece ten hlavní důvod, proč takovouto aktivitu navštívit. Je to hra a při ní by se měl člověk hlavně bavit.

Laser Arena Olomouc
Koželužská 29, 9. patro nadzemních garáží / 10:00 – 22:00, nutná rezervace
http://laserarenaolomouc.cz/
cena za hru (15 minut) 90 Kč osoba / 75 Kč student

text: Kristýna Vávrová, Renata Hrubá

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2