Menu

anigif

A+ A A-

Zimní adrenalin v Olomouci

foto: archiv Rostislava Navrátila foto: archiv Rostislava Navrátila

Adrenalin v Olomouci nemusí nutně znamenat jen zkouškové období. Celovečerní pásmo outdoorových filmů Snow film fest láká na drsnou a divokou přírodu hor a polárních plání, neuvěřitelné sportovní výkony, život v mrazu a situace na pokraji života a smrti. Zavede diváka do míst, kam se obyčejný člověk neodváží, a všem, kteří prožívají zimní měsíce aktivně, ukáže krajní meze sportu. Tento rok festival proběhne ve 140 městech v České republice a ve 47 městech na Slovensku. V Olomouci už 14. 11. v U-klubu!

Extrémní lyžování, snowboarding, zimní lezení, snow-kitting ani ostatní zimní sporty není nutné praktikovat na skvěle upravených sjezdovkách, poblíž sociálních zařízení a restaurací, kde je vždy možnost se zahřát a odpočinout si po celém dni v pohybu. Odvážlivci mohou posunout svůj zážitek na vyšší úroveň a zkusit něco nezapomenutelného. Ovšem Snow Film Fest je i pro ty méně odvážné. „Myslím, že všechny filmy jsou zajímavé svým tématem… Nejde pouze o lyžování, jak by si možná mnoho lidí mohlo myslet,“ říká Rostislav Navrátil, pořadatel Snow Film Festu v Olomouci.
Snow Film Fest nabídne devět filmů domácích i zahraničních, z nichž se některé pyšní i oceněním z mezinárodních filmových festivalů, jako například Cold Smoke Award 2013, The Norwegian Documentary Film Festival 2012, Banff Mountain Film nebo Vancouver International Mountain Film Festival. Skrze promítané filmy dostaneme příležitost podívat se do zasněžených krajin Aljašky, Japonska, Norska, Antarktidy, Kavkazu, ale také poznat české i slovenské hory jinak, než jak je známe. „Za zmínku stojí určitě film Neviditelná hora – tento dokument z Elbrusu zachycuje výstup nevidomého Juraje Prágera a Zoliho Pála na nejvyšší horu Evropy severní stranou. Pak třeba Na sever od slunce – Nordfor sola. Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Rozhodli se strávit devět měsíců studené norské zimy v izolaci za polárním kruhem v neobydlené zátoce omývané Atlantikem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty odpadků. Za cíl si dali posbírat alespoň tunu odpadu, který dennodenně přináší moře. A následuje spousta dalších filmů… Kdo má rád dobrodružství, napětí, cestování, určitě si ten svůj najde,“ láká Navrátil a naznačuje tak, že hlavní myšlenkou festivalu je také překonávání sebe samých a pozornost k přírodě kolem nás.
Z českých a slovenských filmů se na Snow Film Festu bude promítat již výše zmíněná Neviditelná hora o výstupu slepého horolezce na nejvyšší horu Evropy, Snow way mapující kariéru nejúspěšnějšího českého snowboardisty Martina Černíka a bonusový film Snow Girls přibližující svět freeskiingu a snowboardingu z pohledu slovenských a českých jezdkyň.
Na festival se chystá i Tereza Doudová z přírodovědecké fakulty. „Sama sice po horách nechodím, ale zajímá mě, jak se s přírodou umí poprat jiní, navíc se tak podívám i do míst, kam se normální člověk nedostane.“
Ať už sami provozujete outdoor, nebo vás láká pohled na neobvyklý adrenalinový zážitek, přijďte se nechat okouzlit ledovými plochami, zasněženými vrcholky hor a heroickými výkony sportovců.

Promítané filmy:
Ataraxie • Lákavý strach / Tempting Fear • Modrá posedlost / Blue Obsession • Na sever od slunce / Nordfor sola • Napříč ledy / Crossing The Ice • Neviditelná hora • Sašimi z jednorožce / Unicorn Sashimi • Snow Way • Snowgirls

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2