Menu

anigif

A+ A A-

Šangri-la: Výstava, kterou prožijete

foto: Radka Zavadilová foto: Radka Zavadilová

Podle legend ukrývá Himálaj ráj na zemi, bájné údolí zvané Šangri-la, kde čeká jen věčný blahobyt. Kéž by tak bylo možné vymanit se z uspěchaného života plného materiálních hodnot a požadavků a zapomenout, jak neúprosně plyne čas. V Olomouci teď můžete mytické místo navštívit a splynout s kulturami, které umějí žít okamžikem a zároveň nikam nespěchají.

Výstava Šangri-la: Hledání ztraceného ráje doputovala přes Bratislavu, Brno, Zlín a Ostravu až k nám. V tematicky rozdělených výstavních prostorách se návštěvníkům prezentují jednotlivé země Himálaje – Bhútán, Indie, Nepál a Tibet i se svým náboženstvím, kulturou a mytologií. Člověk jako by se ocitl v jiném světě, všechno je jiné, než jak to zná z běžného života. Indické ulice hýří barvami a hlukem, prales skrývá exotická zvířata a domorodé kmeny, tibetská krajina působí harmonizujícím dojmem mantry „Óm mani padme húm“. Šangri-la je bezesporu prožitkovou výstavou. Téměř vše si můžete osahat. Vyzkoušet, jak se sedí na pohovce z Tibetu, zahrát si paličkou na mísy, zameditovat si ve zrekonstruované svatyni. Naučnou funkci plní tabulky s informacemi o dané kultuře či náboženství a projekce dokumentárních snímků. Nesetkáte se s hrobovým tichem, do kterého se bojíte promluvit. Všude hraje hudba, která nádherně dokresluje exotickou atmosféru.
Komu nestačí jen zážitek či fotografie z výstavy, může si na místě zakoupit například katalog s obrázky exponátů, modlitební praporce a kameny, lampiony, šátky, zajímavá DVD nebo šperky.
„Technicky velmi dobře zvládnuto. Každá část této expozice má své osobité kouzlo, které dokáže vtáhnout do divů hinduismu, buddhismu a dalších. Tematická úprava jednotlivých místností ještě více podtrhuje silné zážitky i prostředí,“ popisuje své dojmy ze Šangri-la Vojtěch Hekera, student třetího ročníku oboru finance a právo na Masarykově univerzitě.
S výstavou jsou spojeny i doprovodné akce, o jejichž konání se můžete informovat na internetových stránkách www.sangri-la.cz. Na 19. prosince jsou naplánovány Indické Vánoce zahrnující netradiční vánoční koncert, promítání a tanečnice. Navíc nikdy nevíte, kdy se může objevit i Yetti.
Pořadatelem výstavy je cestovní kancelář Livingstone, která se specializuje na zájezdy do exotických zemí. S podobnými projekty má nemalé zkušenosti. Důkazem jsou kromě Šangri-la také expozice Tajemná Indonésie, Tamtamy času a Afrika – legendy i mystéria.
„Každá výstava je originální,“ prohlašuje členka organizačního týmu Livingstone Jana Mojžíšová, „je formována především prostorem a prostředím. Bývalá budova BMW byla zcela vyhovující díky ploše, která nebyla nijak členitá. To nám vyhovovalo. Kolem stěn jsme postavili obložení, které se postupně rozvětvuje a zároveň definuje jednotlivé sekce. Výstava v Olomouci má velice originálně řešenou sekci animismu, kdy návštěvník postupně přechází do opravdové džungle, cestou se nevyhne nástrahám v podobě tygra bengálského. V cíli ho čekají kvetoucí orchideje, terária s živými zvířaty a podobně. V Olomouci byly také poprvé použity nově dovezené exponáty z poslední zásilky z Nepálu. Jedná se o nevárské dřevořezby, které můžete spatřit v sekci Nepál.“
Je znát, že výstava byla chystána pečlivě, a to lidmi, kteří země procestovali a mají k nim vztah. Obzvlášť to platí pro hlavního organizátora Rudolfa Švaříčka. Cestování je jeho životní vášní, asijský a africký kontinent procestoval křížem krážem a nadále v tom pokračuje – v současné době pobývá na další výpravě v Himálaji.

Kde: Sokolská 15, Olomouc (bývalá budova BMW)
Kdy: úterý – neděle 11:00 – 18:00, září 2013 – březen 2014
Vstupné: dospělí 120 Kč, studenti, důchodci 70 Kč, rodinné vstupné 280 Kč.
Více informací na: www.sangri-la.cz

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2