Menu

anigif

A+ A A-

Neudržíte rytmus? Reportáž z tančírny, kde to nevadilo

foto: Kristýna Vaňková foto: Kristýna Vaňková

Poslední listopadovou středu se v Olomouci konala podruhé akce s názvem Silent Disco. Ačkoli Facebookem prezentovaná událost slibovala téměř půl druhého sta návštěvníků, ve skutečnosti přišlo lidí mnohem méně.

Diskotéka, kde se dá pokecat

I když samotný název „silent disco“ leccos napovídá, neuškodí vysvětlit, oč běží. Oproti běžným diskotékám, kde hraje hudba z reproduktorů, akce Silent Disco přenáší hudbu pomocí bezdrátových sluchátek, která každému zapůjčí po zaplacení vstupného. Na place se o zábavu nestará jen jeden DJ, jak je zvykem, ale hned několik – každý hraje na jiném kanále dostupném bezdrátovou technologií a návštěvníci si mohou zvolit muziku podle svého gusta. Anebo kanály přepínat podle toho, co se jim v konkrétní chvíli zamlouvá víc. Kromě svítícího pásku na zápěstí dostane každý u vstupu krátký rychlokurz zacházení s tímto technickým zázrakem. Volitelné kanály jsou odlišeny barevnými kontrolkami. Znamená to vcelku užitečný indikátor pro ostatní, takže má každý přehled, kdo který kanál poslouchá.
Technologie přináší spoustu dalších výhod. Já jakožto osoba postižená tinnitem neboli ušním šelestem jsem ocenila možnost zvolit si hlasitost přímo na sluchátkách. Není totiž příjemné, když na poledním semináři přes obvyklé šumění a pískání slyšíte dozvuk basů ze včerejšího tahu. Nicméně parket dlouho zůstával prázdný. Nespletla jsem si sál? Nepřišla jsem omylem třeba na kremaci? Bohužel ne, byla jsem správně.

Víc ticha, než by člověk čekal

Na parketu postávaly dvě slečny a rozpačitě se smály. Nastal čas to rozjet, a i když tančím dost špatně, postupně se připojily další skupinky mládeže, takže si myslím, že má snaha nebyla marná. Odlišný výběr muziky nebránil ve společném tanci ani celým partám. Playlisty přítomných DJs byly rytmicky v rámci možností sladěny – a přestože takový drum’n’bass s rock’n’rollem moc podobný rytmus nemají, nikomu to evidentně nevadilo. Na plouživé melodie si DJs buď jen nepotrpěli, anebo si na ně vzhledem k atmosféře netroufli.
Parket se pomalu začínal plnit a já přehodnocovala svůj dosavadní názor na akci. Přesto ale odhadem polovina osazenstva zůstala sedět u baru se sluchátky kolem krku. Stejně tak dvě studentky speciální pedagogiky, Hana Kuzníková a Barbora Řeháková.
„Je to katastrofa! Na Silent Disco jsem se chystala už na jaře, kdy se tu konalo poprvé, ale nevyšlo mi to. Zúčastnila jsem se ale podobné akce u nás na letním kině a to se mi líbilo. Dnešní stav je příkladem toho, že párty dělají lidi – což se jim dnes moc nedaří. A je to velká škoda – je super moct si vybrat muziku,“ řekla Hanka. Bára přitakávala. „Když jsem byla na O’Neil Soldiers (sportovní akce, pozn. red.), v průběhu festivalu se konaly vždy na konci programu i diskotéky. A mezi nimi i Silent Disco. Atmosféra byla úplně jiná. Lidi si to užívali. Na druhou stranu, pořadatelé nemohou ovlivnit, kolik lidí nakonec přijde. Jinak je to skvělý nápad a doufám, že se ujme.“
Za pořádáním Silent Disco v Olomouci stojí studentka psychologie Marcela Macháčková, která nadšeně plánuje další diskotéku se sluchátky na začátek letního semestru. „Uspořádání takové párty v Olomouci mi připadalo jako dobrý nápad. Ve svých rodných Budějovicích chodím na Silent Disco pravidelně a ráda, protože můžu tancovat společně s kamarády, kteří poslouchají něco jiného. Každý si vybere to své, navíc se nikdo nemusí překřikovat a všichni jsou spokojení.“
Zúčastnilo by se víc lidí, kdyby se Silent Disco zařadilo mezi běžné akce „pařícího úterý“? Těžko říct. Někdo může zkrátka dávat přednost virválu a se sluchátky si na parketu připadá jako doma v obýváku. Anebo potřebuje další den na poledním semináři zahlcenou paměť přehlušit právě „doznívajícími basy včerejšího tahu“, které já tolik nenávidím.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2