Menu

anigif

A+ A A-
Vytisknout tuto stránku

Kdo chce vidět Jessii…? … zamíří na Saudka do Muzea umění

foto: Veronika Hanáková foto: Veronika Hanáková

Ti, pro které je Kája Saudek pouze komiksovým autorem nebo nanejvýš tvůrcem filmových plakátů, by měli zamířit do olomouckého Muzea moderního umění. První česká retrospektivní výstava Hommage à Kája Saudek představuje i jeho malířská díla, ilustrace, hudební a reklamní tvorbu a je možné ji zhlédnout do 18. května.

Výstava láká návštěvníky nepřehlédnutelnou výzdobou zdi u muzea i tematickým polepem okna vedle vstupu. Jde jen o pouhý „předkrm“, který navnadí, ale neprozradí, jak rozsáhlou ukázku se muzeu podařilo shromáždit – čítá několik set kreseb, plakátů a komiksových listů. Kdo si chce prohlídku skutečně vychutnat, musí si naplánovat volné odpoledne. Bylo by škoda ve spěchu přehlédnout vtipné maličkosti, jako jsou například kresby horoskopů ve spodních patrech skleněných vitrínek.
Výstava je přehledně uspořádána, jednotlivé sekce jsou značeny velkými panely s tematickou zvětšeninou Saudkovy kresby. Jeden neví, kam se zrovna dívat – jestli dočíst zvětšené stránky komiksu Muriel a andělé nebo se radši těšit z nápaditých filmových plakátů, se kterými se ty dnešní s pouhými zvětšenými hlavami hlavních postav nemohou srovnávat.
Dilema, kam se dřív podívat, řešili i Matěj Blažek a Martina Halouzková z katedry žurnalistiky. Na výstavu zašli sice neplánovaně, ale podle Matěje nelitovali: „Přišli jsme spíš proto, že venku pršelo. I když popkultura se nám líbí, zvlášť ta komiksová. A vystaveného je tu toho vážně hodně… Jen jsem se červenal tam za tím závěsem.“ Za závěsem se skrývá oddělený salónek s pikantnějšími exponáty. Erotika je patrná ve většině Saudkovy tvorby, zde ale tvoří hlavní námět a u některých plakátů se budou červenat i otrlejší povahy než místní studenti. Vtipným detailem jsou rudé komiksové nápisy „Ťuk! Ťuk!“ nalepené na schodech do odděleného prostoru.
Charakteristická citoslovce, jako například „BŘINK“, návštěvníka provázejí celou výstavou – objevují se už při vstupu, na zdi schodiště, na parketách v sále nebo na dveřích toalet a umocňují komiksovou složku. V posledním případě jsou díky výraznému barevnému odlišení komiksové nápisy nápomocné více než obligátní stříbrné panenky, které splývají s dveřmi. (Dámy mají samozřejmě nápis v červené barvě.)
Z výstavy je možné odnést si i něco víc než jen dojmy, kromě letáčků i například plakáty s reprodukcemi vystavovaných kreseb. Pro vážnější zájemce o Saudkovo dílo muzeum pořádá také několik komentovaných prohlídek s kurátorem Liborem Gronským, případně s Kájovým dvojčetem – fotografem Janem Saudkem, jenž je i spoluautorem několika vystavovaných komiksů.

Doprovodný program

Kromě návštěvy Saudkovy výstavy se lze letos na jaře s komiksy setkat i v kině Metropol, které 25. dubna propadne Filmové noci komiksu, nebo vždy ve středu po páté hodině odpolední v Café ´87. Už od března zde budou ke kávě servírovat i přednášky z dějin, teorie i budoucnosti komiksu. V kom dříme kreativní komiksová touha, může se přihlásit na víkendový workshop Svět podle Saudka. Další informace najdete na webu muzea – http://www.olmuart.cz.

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2