Menu

anigif

A+ A A-
Renata Hrubá

Renata Hrubá

Máj, Divadelní Flóry čas

Po květinových akcích, které Flora Olomouc hostí v průběhu roku, přichází v květnu čas na poněkud odlišnou událost. Již po sedmnácté se zde uskuteční mezinárodní divadelní festival s příznačným názvem Divadelní Flora. Ale nebude to pouze na Floře, hrát se bude po celé Olomouci. Takže místo nákupu sazeniček a stromků je čas věnovat se trochu oduševnělejší aktivitě. Vychutnat si atmosféru jedinečnosti a shlédnout představení z celé České republiky, které na jednom místě zase dlouho k vidění nebudou.

Program je opravdu nabitý a Divadelní Flora letos potrvá rekordních dvanáct dní. Začíná ve čtvrtek 9. 5. a končí v pondělí 20. 5. Doba je to tedy dostatečně dlouhá a program má co nabídnout. Navštívit můžeme představení brněnského Divadla Husa na provázku, uherskohradišťského Slováckého divadla, pražského Divadla v Dlouhé, ostravského Divadla Petra Bezruče, souboru Vosto5, Divadla Dna a větší prostor bude letos věnován brněnskému Divadlu Reduta. Olomouc zastupují Moravské divadlo Olomouc, Divadlo na cucky a SPOLU. Návštěvníka čeká i bohatý doprovodný program. Divadelní improvizace a performance, plenérová představení, tradiční pohádky pro děti či workshopy a řada koncertů. Zhruba na polovinu produkcí 17. Divadelní Flory bude volný vstup, pořadatelé očekávají, že si rekordní festivalovou nabídku nenechá ujít více než deset tisíc diváků. Jedním z hudebních interpretů, kteří vystoupí na samém závěru Divadelní Flory, je i olomoucká skupina Nylon Jail.
„Kromě tuctu televizních záznamů nejlepších představení Pařízkova a Jařabova souboru bude mít v rámci Flory svou olomouckou premiéru také Hřebejkův film Odpad město smrt, inspirovaný stejnojmennou inscenací, která získala Cenu Alfréda Radoka jako nejlepší český divadelní titul loňského roku. Festivaloví diváci
budou zároveň prvními, kteří budou moci zhlédnout Špačkův dokument ‚Divadlo Komedie 2002–2012‘ a navštívit výstavu fotografií mapujících hostování Komedie na DF 2012,“ láká na exkluzivní filmové menu ředitel přehlídky Petr Nerušil.
Divadlo, film, hudba, fotografie, tanec a mnoho dalšího. Již brzy nás čeká jedna z největších kulturních událostí v Olomouci. Předprodej začal 22. dubna na pokladně Moravského divadla Olomouc, vstupenky ale můžete koupit na internetu, jejich ceny se pohybují od 80 do 290 korun. Ovšem kdo bude dlouho vyčkávat, riskuje, že se na něj už nedostane. Divadelní Flora se koná sice v květnu, kdy studentům začíná zkouškové období, ale tohle by si žádný milovník kultury neměl nechat ujít. A těch je přeci na Univerzitě Palackého většina.

Kačeři. V Olomouci je mudlové potkávají častěji, než tuší

Spousta lidí trávila dětství honbou za poklady. Rodiče jim zakopávali na zahradě krabičky se sladkostmi a naváděli je pomocí hádanek a kvízů rozmístěných kolem. Jezdili na letní tábory, kde se v rámci „etapovek“ vydávali za poklady vcelku pravidelně. Některým bylo líto, že by to mělo s dospělostí skončit. To vzrušení a napětí z dobrodružného hledání, které vede k cíli, i když je někdy až moc dobře schovaný. Možná i proto vznikl v roce 2000 geocaching.

Co to vlastně geocaching je?

Venkovní aktivita na pomezí turistiky a sportu. Pointou je nalézt skrytou schránku cache (keš). Schránky mohou být různých velikostí od mikrokeší (které mají pár centimetrů) až po large, kam bez problémů schováte knihu nebo mrtvolu. Keš může být uložena kdekoliv (ve stromě, pod kamenem, pod vodou, …), ale musí být volně přístupná. Nesmí být na soukromém pozemku. A může vypadat jakkoliv. Někteří tvůrci si s tím vážně dají práci a vytvářejí keše, které nerozeznáte například od kusu pařezu. Vždy v nich ale musí být přítomen logbook (papírový bloček nebo něco podobného), kam zaznamenáním nicku a data potvrdíte nalezení schránky. Můžou zde být uloženy různé drobné předměty. Vždy platí, že pokud si chcete ze schránky něco vzít, měli byste tam nechat něco pro ty, kteří přijdou po vás. Když pak přijdete domů, zalogujete si nalezení keše na internetovém serveru geocaching.com, kde si můžete dělat statistiky, sledovat i ostatní, debatovat. Lidé, kteří kešky hledají, si říkají geokačeři [geokečeři] nebo jenom kačeři [kečeři]. Což je ještě dobré v porovnáním s tím, jak říkají těm, kteří o geocachingu nemají zdání. Ti jsou totiž označováni jako mudlové. A kačeři, stejně jako čarodějové v Harry Potterovi, musí svoje aktivity před nimi tajit.

Co ke geocachingu potřebujeme?

Kdo chce s geocachingem začít, měl by se nejdříve zaregistrovat na mezinárodním internetovém serveru geocaching.com. Zde si vytvoří profil a nickname (přezdívku). Následně už může na satelitní mapě zkoumat, které keše jsou blízko místa, kde se právě nachází. Většina hledačů používá jako pomocné nástroje GPS navigace, protože místa uložení kešek jsou označována zeměpisnými souřadnicemi. Ale navigace není nezbytností. Můžete si na mapě přiblížit přesné uložení kešky a pak jít po paměti. Pokud to tedy není lesní keš a její úkryt není pod jedním ze stovky pařezů u cesty.
Na geocachingu je výhodné, že ho můžete provozovat celý rok a kdekoliv po světě. Základní myšlenka je, že by vás kešky měly dovést na nějaké turisticky zajímavé místo, které třeba není tolik známé a navštěvované.
Olomouc a její okolí poskytuje dostatek prostoru pro geocachingové vyžití. Jsou zde desítky keší, buďto přímo ve městě, nebo v jeho okolí. Málo koho by asi napadlo, že lidé, kteří se pokradmu zastavují na náměstí u orloje, jsou právě kačeři na lovu. Že jsou zde kešky věnované českým panovníkům, sochařům, kostelům, kašnám nebo třeba Jaroslavu Foglarovi. Hra ale může být i zajímavější. To pokud si zvolíte jako cíl hledání kešky typu multi nebo mystery, u nichž vás souřadnice nezavedou k vytouženému pokladu, ale naleznete na nich pouze indicie k dalšímu hledání.
Geocaching je příležitost, jak se zábavným způsobem seznámit se svým okolím, s jeho historií nebo zajímavostmi. Proč si neudělat výlet na Svatý Kopeček, nezajít do ZOO, nenavštívit baziliku a během pikniku se nepokusit najít kešku, která vám toto místo může ještě více přiblížit, například tím, že vám ukáže cestu ke studánce Jiřího Wolkera.

Anketa se studenty

Proč se geocachingu věnujete?
Dali byste tip na výjimečné skrýše?

Doc. Mgr. Erik GILK, Ph.D., docent Katedry bohemistiky, FF UP
Hlavní důvod, proč jsem s geocachingem začal, bylo zabavit nějak děti a pomoct s plánováním víkendových výletů. Ale čím dál víc – také s tím, jak děti odrůstají – se to stává radostí pro dospělé, kteří mají skoro neomezené možnosti poznávat místa, na která by se v životě nejspíš nepodívali. Olomouc a nejbližší okolí je vyhlášené vynalézavě umístěnými keškami, takže výběr není jednoduchý. Uvedu třeba keš „Pevnost sv. Floriana“, která má vtipný název (najdete ji před hasičskou zbrojnicí), skvělé provedení a její odlov je velmi náročný, i když přijdete na to, kde ji máte hledat.

Martin Vavrušák, student Masarykovy univerzity, Brno
Je to „sport“, kde se dá rozvíjet jak logické myšlení (mystery cache), tak vědomosti. Člověk se dostane ven, může potkat nové a zajímavé lidi a navázat kontakty. Někoho baví mystery, kde musí přemýšlet, někdo má rád výzvy, a tak si zvolí kešky na těžko dostupných místech (fyzicky, potřeba použít lodi, slaňování), z někoho se stane tzv. FTF hunter (lidi, kteří se snaží najít keš jako první) a někdo se rád jen tak projde.
Nejzajímavější jsou kešky s „nápadem“ a zajímavým provedením. Například Hamerská knihovna, která vznikla ke Světovému dni knihy a autorských práv, a má nalákat mladší generaci ke knize i v dnešní uspěchané době. Předmětem výměny jsou zde právě knihy. Přes zimu ale nefunguje (vlhko knihy nemají rády), obnovena bude opět na jaře.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2