Logo
Vytisknout tuto stránku

Erasmus v zemi, která není tak úplně cizinou

foto: Lenka Fričerová, Veronika Hanáková foto: Lenka Fričerová, Veronika Hanáková

Když se řekne Erasmus, většina lidí si představí studium v cizí neznámé zemi. Avšak jaké je to studovat ve státě, kde pro Čechy jazyková bariéra neexistuje? Vítejte na Slovensku, zemi plné vysokých kopců a halušek.

Nejdůležitější věcí je, kam na noc složit hlavu a kde se připojit k internetu. Tady pro slovenské studenty začíná každoroční výzva – sehnat si místo na kolejích. Míst na kolejích je málo a oproti Olomouci téměř nenarazíte na nabídky privátů pro studenty, a pokud ano, cenový rozdíl může být i přes 40 euro. Jako „Erasmák“ máte ale postel na kolejích jistou. Za ubytování v třílůžkovém pokoji měsíčně zaplatíte 54 euro, za pokoj pro jednoho 61. Cena není konečná, protože doplácíte za elektrické spotřebiče, které si s sebou dovezete, například za notebook je potřeba přičíst další 1,26 euro za měsíc. Každé ráno uklízečka vynese odpadky a jednou týdně vytře podlahy a uklidí koupelnu a WC v buňce (bohužel už bez ohledu na to, že byste možná radši dospali včerejší večer a uklidili si klidně sami). Příjemným bonusem je možnost chodit na hodiny v bačkorách, jelikož několik kateder má učebny ve stejném bloku budov.

Olomoucký STAG postrachem? Zapomeňte!

Když máte připojení k internetu, je čas naplánovat si školu. Mnozí olomoučtí studenti si myslí, že nic horšího než STAG neexistuje. Omyl! Našli jsme horší a nepochopitelnější systém.
Banskobystrická univerzita má systém AiS, ve kterém si zapisujete předměty. Jeho tvůrce byl pravděpodobně posedlý tabulkami a vyskakovacími okny, takže se připravte na spoustu překlikávání mezi jednotlivými rámečky. V AiSu si sice předměty zapíšete, ale nenajdete v něm, kdy a kam máte dojít – rozvrhy musíte hledat na webu jednotlivých fakult, stejně jako jejich náplň a zakončení. Slovenští studenti si předměty pouze zapíší, následně už najdou pouze hotový rozvrh pro jejich obor na daný ročník. Jako Erasmák si ale volíte z nabídky celé univerzity a zvolené předměty musíte po jednom vyhledat v těchto rozvrzích. Bonusem pro studenty z Česka jsou pak prosby od ostatních, co slovensky nerozumí – vše je totiž jen ve slovenštině. Když už jste vytvořili rozvrh pro sebe (i ostatní), máte vyhráno. Napůl. Častou uvítací větou na první hodině je: „Dobrý den, vítám vás, tento předmět se přesouvá na…“

Při využívání MHD se vyplatí počítat

I když je Bystrica menší než Olomouc, bez autobusů a trolejbusů se v ní neobjedete. Město je rozlehlé, kopcovité a koleje nejsou v centru města, takže cesta do školy pěšky může trvat i přes hodinu. Cestování v MHD je levnější s čipovou kartou, na kterou si vkládáte peníze. Její zřízení stojí 3 eura a platí jeden rok. Cena studentského lístku je 0,25 euro (s kartou), resp. 0,40 euro, pokud si koupíte lístek u řidiče. Lístek není přestupní, takže pokud přesedáte, musíte si koupit jízdenku v každém autobusu. Opět se vyplatí mít kartu – pamatuje si, kdy naposledy jste si kupovali lístek, a pokud je to méně než 30 minut, platíte pouze 0,10 euro. Je možné si koupit měsíční jízdenku, ta však vyjde výrazně dráž než v Olomouci, a to i pokud uplatníte studentskou slevu – poplatek je 10 euro. Vyplatí se spočítat si, kolikrát týdně autobus využijete. Nevýhodou je, že MHD končí velice brzo, po půl jedenácté večer už se na koleje dostanete jen taxíkem. Sehnat taxi není problém, najdete je poblíž každého klubu. Pokud chcete ušetřit, zeptejte se na cenu předem nebo dojděte na místo, kde taxikáři nečíhají jen na studenty – cena jízdy se může lišit i o dvě eura.

Město je obklopeno horami

Jestli máte dostatek energie a neunavilo vás studium či společenský život, můžete si protáhnout svaly turistikou po přilehlých kopcích. Stačí si jen určit směr a jít. Banská Bystrica totiž leží v dolíku Zvolenské kotliny a je obklopená vysokými horami. Chůze po rovině je tu prakticky vyloučená. Pokud máte zájem za sport získat i kredity, zapište si předmět tělesná výchova. Kromě klasického aerobiku nebo plavání se můžete zdokonalit v sebeobraně, horolezectví nebo lyžování.
Zápis je zdarma, ale pokud je potřeba zvláštních prostorů k vykonávání sportu, počítejte s jednorázovým poplatkem za jejich pronájem. Jako dělaný pro studenty z ciziny je předmět Turistika v okolí Banské Bystrice – uvidíte vše zajímavé a navíc s komentářem od místních, kteří chtějí dokázat, kolik hor v okolí poznají. A v případě, že chcete sportovat bez kontrolované docházky, je tu obdoba olomouckého Akademiku – Sport pro všechny.
Až vás přepadne hlad, můžete využít jedálne – menzy. Jako student za jedno jídlo zaplatíte 1,72 euro. S kartou ISIC je způsob objednávání stejný jako v Olomouci, jinak můžete chodit na obědy se staromódními stravenkami. Pak ale oběd nemáte nijak rezervovaný, takže se může stát, že vybrané jídlo už nebude mít porce navíc a zůstanete hladoví. Každý den je na výběr ze tří obědů (polévka, hlavní jídlo, pití, čerstvého chleba kolik kdo chce a občas i něco navíc – ovoce, tyčinka, mandle v čokoládě,…) a dvou večeří (hlavní jídlo, pití, chleba a vždy něco navíc). Pokud si nestihnete jídlo objednat den předem, můžete ještě zkusit zajít na minutku, což v Bystrici představuje jedno z jídel pro daný den, kterého se prostě navařilo více. Stejně jako u stravenek tu platí, že kdo dřív přijde, ten má větší šanci naobědvat se. Kvalita jídla je proměnlivá, ale stejně jako v naší menze se jídla opakují, takže časem zjistíte, čemu se vyhnout. Erasmus na Slovensku je i přes pár komplikací, včetně neustále se opakující věty „Proč proboha jedeš tam?“, dobrý nápad. Během vyučování potrénujete slovenštinu, všechny studijní materiály jsou v češtině a multikulturní párty nejen v angličtině…

Lenka Fričerová, Veronika Hanáková

Banská Bystrica

Rozloha: 103,373274 km2
Nadmořská výška: 362 m. n. m.
Počet obyvatel: 78724 (k 31. 12. 2010)

Praktické postřehy

noste kolejku stále při sobě – při návratu procházíte přes dvě vrátnice a přes ně vás pustí pouze se „žlutou kartou“

autobusy staví jen na znamení – nečekejte, že vám řidič zastaví, zmáčkněte tlačítko, jinak dojedete až na konečnou

ve městě skoro nepotkáte cyklisty

v nočních hodinách se chodí na jídlo do Mašly – nonstop občerstvení s nejlepším, nejlevnějším hamburgerem v městě

Anketa se zahraničními studenty

1) Proč jsi jel na Erasmus a proč na Slovensko?
2) Vidíš nějaké rozdíly mezi tvou univerzitou a touto?

paces-05-2012-03Dogan Eyi, Univerzita Osmangazi v Eskisehiru, Turecko, Učitelství pro základní školy
1) Chtěl jsem jet na Erasmus, protože je to jediná šance, jak poznat Evropu. Slovensko jsem si vybral, protože bylo nejlevnější možností. Navíc je ve středu Evropy, proto je odtud cestování po Evropě snadné.
2) Do školy tu chodím sice jen ve čtvrtek, ale můžu říct, že slovenští učitelé jsou velmi laskaví. Možná to je tím, že jsem „Erasmák“, ale je to fajn, moc mi pomohli.

paces-05-2012-07Marie Farlet, Univerzita ve Versailles Saint Quentin, Francie, Právo
1) Jela jsem na Erasmus, protože je to podle mě skvělá kulturní zkušenost, můžu si zlepšit angličtinu a hlavně si užít mládí předtím, než začnu pracovat. Slovensko byla moje třetí volba, ale vůbec toho nelituju. Je moc hezké cestovat po střední Evropě, i když dopravní prostředky jsou děsné. Možná by to bylo mnohem jednodušší v Bratislavě, ale Banská Bystrica je nejhezčí město na Slovensku.
2) Na univerzitě Mateja Bela jsou velmi dobří učitelé, učební metody jsou úplně jiné než ve Francii a mnohem lepší. Ve Francii je většinou okolo sedmi set studentů ve třídě, tady je nás sedm, maximálně dvacet. Učitelé znají studenty, jsou vždycky ochotní pomoci, jsou nezaujatí a otevření novým myšlenkám, takže studium není tak stresující a zkoušky jsou mnohem lehčí než ve Francii. Ale něco jiného jsou tu koleje. Personál nemluví anglicky a to je často problém. Máme dost malou kuchyň pro šestnáct lidí (ledničku jako z domečku pro panenky), takže je nemožné vařit nebo večeřet pohromadě. Ve Francii je večeře nejdůležitější část dne, protože si můžeme popovídat s rodinou a přáteli. Není tu žádné nádobí, museli jsme si vše koupit. Jak to mám asi přivézt z Francie? Není tu sušička a jenom dvě pračky na celé koleje. A pokoje vypadají hole a smutně, postele jsou nepohodlné a nábytek maličký. Ale „Erasmáci“ jsou prostě skvělí!

paces-05-2012-18Veliyan Deliyski, Ekonomická univerzita ve Varně, Bulharsko, Informatika
1) Měl jsem tři možnosti, Slovensko byla až moje poslední možnost, ale vzali mě jen sem. Myslel jsem si, že to bude špatné, ale když jsem přijel sem, všechno se změnilo. Slovensko, a zvlášť Banská Bystrica je skvělé místo pro Erasmus a rozhodně to všem doporučuju. Město není moc velké, ale vždycky se tu dá něco dělat. Všichni „Erasmáci“ bydlí na kolejích na jednom bloku, takže je to skvělá příležitost poznat spoustu lidí z různých zemí a trávit s nimi čas.
2) O škole toho moc říct nemůžu, protože jsem jediný zahraniční student na fakultě. Ale všechno je fajn, učitelé jsou vstřícní. Mám rád zdejší menzu. Je to nejlevnější způsob, jak se dobře najíst a jídla jsou vždycky vynikající.

© 2012 karkulin.net