Menu

anigif

A+ A A-

Neváhej a rozjeď se za novými zážitky

foto: archiv autorky foto: archiv autorky

Univerzita Palackého podobně jako jiné univerzity poskytuje studentům možnost strávit část svých studií v zahraničí. Každá fakulta i katedra má rozdílné podmínky pro výjezd a liší se i jednotlivé destinace. Existuje spousta programů, které studentům poskytují stipendia, aby mohli v zahraničí solidně žít. Mezi nejznámější patří Erasmus, z nějž jste si mohli přečíst zážitky v minulých číslech Pačesu. K dalším hojně využívaným patří Erasmus Mundus, Ceepus, Aktion a rozvojové programy MŠMT. Na univerzitě funguje oddělení mezinárodních vztahů, které poskytuje v této oblasti konkrétní poradenské služby. K přihlášce je třeba přiložit životopis, motivační dopis, tzv. Transcript of Records, což je výpis absolvovaných předmětů z domácí školy, a doporučující dopisy.

Erasmus patří mezi programy EU a je do něj zapojena většina evropských vysokých škol. Podmínkou pro přihlášení se je ukončený první ročník bakalářského studia. Na studijní pobyt se dá vyjet jen jednou, druhou cestu lze ovšem pojmout jako pracovní stáž. Podle výroční zprávy Filozofické fakulty za rok 2012 využívají této varianty nejvíce Katedra romanistiky, Katedra historie a Katedra dějin umění. Délka pobytu v zahraničí se musí pohybovat mezi třemi a dvanácti měsíci. K běžnému stipendiu existují navíc speciální pro handicapované studenty (sluchově, zrakově či tělesně) nebo na dietu. Jejich výše se odvíjí od specifických potřeb jedince.
Ceepus je středoevropským výměnným programem zaměřeným na regionální spolupráci v rámci univerzit. Mobility jsou možné jen pro tyto země: Bulharsko, Českou republiku, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Albánii, Bosnu a Hercegovinu a Makedonii, spolupracuje se i s Prištinou – Kosovo. Doba pobytu se pohybuje v rozmezí tří až deseti měsíců. Do Ceepusu je na Univerzitě Palackého zapojena jen Filozofická a Přírodovědecká fakulta.
Na stránkách univerzity lze najít spoustu příležitostí, jak a kam vycestovat. A nejedná se jen o Evropu, je možné navštívit například i Tchaj-wan, Indonésii či Jordánsko. Základem je rozhodnout se, zajít za příslušnou koordinátorkou a vyplnit několik dokumentů. Petra Černotová (24) z Lékařské fakulty radí z vlastní zkušenosti, aby si studenti raději vybrali destinaci, kde se domluví domácím jazykem, a ne jen angličtinou, protože je to výborná příležitost naučit se aktivně další jazyk. Zuzana Štíchová z Filozofické fakulty zase připomíná starou známou věc: raději se na domácí univerzitě na všechno zeptat dvakrát, než čelit v cizině nepříjemným překvapením.
Zkušenosti Petry Černotové z pobytu na Erasmu v německém Gießenu (kousek od Frankfurtu nad Mohanem) dokládají, že výjezdu se netřeba obávat. Podle jejích slov je stipendium naprosto dostačující a pokrývá veškeré náklady. Na Lékařské fakultě se dá vyjet i v rámci tzv. freemoveru, ovšem bez nároku na stipendium. Je to tedy příležitost spíše pro majetnější studenty. V Německu Petra chválí jak připravenost univerzity na zahraniční studenty, tak její úroveň. Kromě Erasmu využila i možnost krátkodobé stáže v Alexandropoli (Řecko), ale tam musela jako každý student přispět osmi tisíci a zaplatit si sama dopravu.
Na Nanchangské univerzitě (南昌大学) v provincii Jiangxi (江西) v Čínské lidové republice působí Kristýna Jašková (22) z Filozofické fakulty, která zde studuje čínský jazyk. Se školou je docela spokojená, ale připadá jí poněkud málo mít jen tři úrovně výuky čínštiny. Také některé z učebnic jsou podle ní k ničemu, stejně tak problematicky vnímá fakt, že se mnozí učitelé rekrutují z řad studentů pedagogických oborů a nemají s výukou ještě žádné zkušenosti. „Kdybych tu jen chodila do školy, vrátila bych se domů se znalostmi ne o moc hlubšími, než jsem si přivezla sem,“ tvrdí. Rozhodně však nelituje výjezdu, pobyt ji obohatil po všech stránkách. Stipendium prý k živobytí vystačí, ovšem za předpokladu, že každou volnou chvíli necestujete. Na otázku, jestli je těžké se do Číny dostat, nelze tak snadno odpovědět. „U nás na katedře nám k výjezdu do Číny nabízejí různá stipendia, nejlepší je ale stipendium vládní, které studentovi hradí veškeré náklady, a navíc mu dá Ministerstvo školství peníze s sebou na roční živobytí. Toto stipendium se uděluje na základě prospěchu v prvním ročníku a v části druhého ročníku. Já jsem byla jedna z pěti vybraných, kteří ho dostali. Protože jsem pilná studentka,“ směje se Kristýna.

Mobilita na UP v číslech

Erasmus 2012: vyjelo 227
studentů, přijelo 90 studentů
Ceepus 2012: vyjelo 26 studentů, přijelo 19 studentů
Erasmus Mundus 2012: vyjelo 7 studentů, přijelo 7 studentů
Rozvojové programy MŠMT: vyjelo 77 studentů,přijelo 9 studentů

EStrávili jste v poslední době semestr či dva na studijním pobytu v zahraničí? Napište o tom reportáž do Pačesu. Vaše zážitky a fotografie rádi otiskneme v některém z podzimních čísel. Stačí se ozvat na e-mail šéfredaktora časopisu Martina Bibena: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2