Menu

anigif

A+ A A-

Nový semestr začal. Kde složit hlavu?

foto: Tereza Křepelková foto: Tereza Křepelková

Olomouc každým rokem zažívá nápor nových studentů. Část z nich se rozhodne do školy dojíždět, ale ostatní buď podlehnou kouzlu tohoto místa, nebo se jim zkrátka nenabízí jiná možnost než si najít ubytování. Kde ale hledat? Kroky většiny nových studentů budou pravděpodobně směřovat na koleje, menší, ale náročnější část dá přednost vlastnímu bytu. Co je výhodnější?

Koleje nabízejí víc než jen ubytování, poznáte spoustu nových lidí.

CENA: Ceny kolejí kolísají v závislosti na počtu lůžek, velikosti pokojů, lokalitě či vybavení. Jste-li tedy člověk společenský a nevadí-li vám se trochu uskromnit, můžete nejen ušetřit, ale i potkat přátele na celý život. Ceny se pohybují od 66 korun za čtyřlůžkový pokoj do 108 za jednolůžový (viz box).
„S cenou jsem spokojená,“ říká Ludmila Novotná, studentka 4. ročníku pedagogické fakulty, „ale prostor je menší. Ideální je, pokud se na pokoji pro čtyři sejde méně lidí, prostor najednou postačí. Nevadí mi společné sociální zařízení, i když bych uvítala jeden záchod pro pár pokojů, vždy se těším domů, až budu mít toaletu pro sebe.“

DOSTUPNOST/LOKALITA: V Olomouci je možnost vybrat si ze dvou hlavních areálů, kde se koleje nacházejí – Envelopa a Neředín, dále koleje Evžena Rošického a Chválkovice.
Areál Envelopa je v dosahu 20 min od pedagogické, přírodovědecké, právnické i filozofické fakulty, takže dostupnost jistě ocení ti, kteří rádi šetří nebo mají hlouběji do kapsy. Díky těmto možnostem mohou studenti ušetřit na dopravě, ale také na jídle – hlavní menza, tedy místo, kde se dá za přijatelné ceny najíst, se nachází mezi „sedmnáctkami“ a „šmeralkami“, takže není nic snazšího než seběhnout schody a dát si snídani.

VZHLED KOLEJÍ: Obecně se ubytování dělí na to se společným sociálním zařízením (tzn. na chodbě při návratu do pokoje potkáte spoustu zajímavých lidí a při sprchování je možné poklábosit s uživatelem vedlejší sprchy) a buňkový systém – sdílíte sociální zařízení s dalším pokojem, je tedy nutné dohodnout se, kdy je sprcha volná. Dále je možnost zvolit si počet svých spolubydlících – koleje nabízejí pokoje pro jednoho člověka (pro maximální introverty a milovníky klidu) až pro čtyři spolubydlící. Čím víc lidí sdílí svůj prostor k bydlení, tím víc ušetří (viz rámeček). Pro milovníky vaření je dostupná kuchyňka s mikrovlnnou troubou, varnou konvicí, dřezem a někdy i troubou.

MOŽNOSTI INTERNETU: Koleje vždy nabízejí internet, avšak pouze „pevné“ připojení (kabelem), wi-fi je zakázána. Pro každého, kdo se chce dostat na internet (viz tipy pro přihlašování na KolejNet), nastane krátké drama plné několika úkolů – nejprve je nutné sehnat tzv. UTP kabel s koncovkami RJ-45, který je dostupný v kaž­dém obchodě s elektronikou (ze zkušenosti doporučuji, volte pro jistotu délku kabelu cca 4 m, nikdy totiž nevíte, jak vzdálený je stůl od „zásuvky internetu“).

TIP - Připojení na KolejNet: Před prvním pokusem o připojení je vhodné se dohodnout se spolubydlícími (pokud vás je na pokoji víc), kdo přinese switch (tedy rozdvojku pro kabely, bez něj bude online pouze jediný člověk!). Další tipy, rady a návody najdete na stránkách KolejNetu (http://kolejnet.upol.cz/login/). Tato stránka se každoročně objeví každému, kdo se poprvé pokusí připojit. Je nutné se přihlásit svým uživatelským jménem a heslem, které používáte při vstupu do systému STAG. Následuje napínavých 10–20 minut, kdy se systém rozhoduje, zda vám udělá radost, a pak hurá na facebook!

A rada ze života: Mějte vždy po ruce roli vlastního toaletního papíru, nikdy nevíte, zda nepřijde akutní potřeba ve chvíli, kdy zrovna došel...

text: Tereza Křepelková

Studentské priváty. Pohodlí za více peněz.

Při výběru studentského bytu se na seznamu objeví několik důležitých faktorů: cenová hranice, vzdálenost do školy, do centra, do obchodu s potravinami, do knihovny, doporučení přátel… Každý si svůj žebříček postaví jinak, na několika bodech se ale většina hledajících shodne.

CENA: Nepsaným pravidlem bývá, že čím dál od centra se lokalita nachází, tím nižší cena bytu může být. Není tomu tak ale vždy. Cena může kolísat i podle zařízenosti bytu, stáří nábytku, počtu pokojů či nájemců, kteří už byt obývají a do posledních míst hledají nové zájemce. Po několika dotazech směřovaných na studenty se ukázalo, že částka, kterou jsou ochotni měsíčně dát za ubytování, se pohybuje v rozmezí od 2000 do 3000 Kč. ,,Byt jsem si hledala na prvním místě podle cenové dostupnosti,‘‘ říká Barbora Hýblová, studentka 1. ročníku na přírodovědecké fakultě. Finanční možností studentů jsou zkrátka omezené. Najdou se ale i tací, kteří si svůj luxus nenechají odepřít a cena vyšší než 3000 Kč pro ně není žádným problémem.

DOSTUPNOST/LOKALITA: Většinou si budoucí (nebo již stávající) studenti volí takovou lokalitu, která je co nejblíže jejich fakultě, knihovně či centru obecně. Hledat takovýto byt je ale poněkud problémové, některé vypadají krásně, ale nájem je v nich vysoký, nebo naopak překvapí nízkou cenou, ovšem fotky z bytu, zanedbané koupelny či stísněných prostor, které sdílí už tak pět lidí, mohou nadšení zlikvidovat. Menší anketa mezi spolužáky ale ukázala, jak talentovaní v hledání jsou – většinou obývají příjemný byt, o který se dělí s přáteli, v těsné blízkosti centra, a to buď původně nezařízený, který si následně přetvořili k obrazu svému, nebo již vybavený. Šťastní to lidé.

VZHLED BYTU: Další důležitý faktor, který vypovídá o náročnosti studentů, ale také o jejich zvyklostech z domova. ,,Pro mě je důležitá velikost pokojů, barva stěn i plastová okna. Samozřejmě ale také celková čistota bytu,‘‘ uvedla Radka Hinnerová, studentka 2. ročníku editorství. Celkově se mezi mladými lidmi rozmohl způsob, kdy se domluví s přáteli na větším bytu a následně si jej zařídí podle svého vkusu. Výjimkou ale není ani již zařízený byt, který většinou obsahuje nejzákladnější nábytek, jako jsou postel, skříň, stůl, židle či drobné vybavení do kuchyně. Tento faktor ale rovněž napovídá o navýšení ceny, ačkoliv se můžete setkat i s velmi tolerantními pronajímateli a za dobrou cenu najít i zcela zrekonstruovaný byt, ve kterém se následně můžete seznámit s novými lidmi nebo se do něj nastěhovat se známými.

DOPORUČENÍ PŘÁTEL: Rozmáhající se trend, který ale vypovídá nejlépe o pokoji či bytu. Na doporučení přátel a jejich názory se v podstatě ohlížíme nejčastěji, a pokud nám tito lidé nabízejí také volné místo, které zároveň splňuje předchozí podmínky, není už o čem dál mluvit. „O volném bytě mi řekla bývalá spolužačka ze školy. Hledala jsem dlouho, nakonec přišla tato nabídka a já jsem měla konečně nějaký byt v blízkosti centra a také cenově dostupný,“ s nadšením sdělila Klára Náhlíková, studentka 2. ročníku editorství.

Kde nakonec tyto studentské byty hledat? Mezi nejčastěji navštěvovanými webovými doménami se osvědčily studentreality.cz, studentskebydleni.cz, espolubydleni.cz, cz.easyroommate.com, ale také inzeráty, které jsou neustále vyvěšovány na nástěnkách v knihovně ve Zbrojnici i na nástěnkách příslušných fakult. Stačí si zkrátka jen sednout, hledat, do příslušných okének s požadavky zadávat maximální cenu, počet pokojů či volných míst, ale hlavně – mít trpělivost a nepanikařit. Vysněný byt se zkrátka může najít, když ho zrovna nejméně čekáte.

text: Žaneta Menšíková

CENY KOLEJÍ
Envelopa – se společným sociálním zařízením
17. listopadu 76,– (3lůžkový), 82,– (2lůžkový)
Šmeralova 66,– (4lůž.), 76,– (3lůž.), 82,– (2lůž.), 87,– (1lůž.)
Gen. Svobody 76,– (3lůžkový), 82,– (2lůžkový)
Envelopa – buňkový systém
Gen. Svobody 82,– (3lůžkový), 87,– (2lůžkový)
Bedřicha Václavka 82,– (3lůž.), 87,– (2lůž.), 108,– (1lůž.)
J. L. Fischera 82,– (3lůžkový), 87,– (2lůžkový)
Neředín
Neředín I. 82,– (3lůžkový)
Neředín II. 82,– (3lůžkový), 87,– (2lůžkový), 108,– (1lůžkový)
Neředín III. 82,– (3lůžkový), 87,– (2lůžkový), 108,– (1lůžkový)
Neředín IV. 82,– (3lůžkový), 87,– (2lůžkový), 108,– (1lůžkový)
U Sportovní haly 4
Evžena Rošického 82,– (3lůžkový)
Na Zákopě 26
Chválkovice 82,– (3lůžkový), 87,– (2lůžkový)
Koleje Marie Kudeříkové
nejsou z rozhodnutí rektora (28. 6. 2013) dále k užívání jakožto koleje.
Vše je v cenách za den.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2