Menu

anigif

A+ A A-

Noční studovna. Ideální prostor pro samotáře

foto: Tea Šimonová foto: Tea Šimonová

Studenti jsou převážně nočními tvory, a to nejen v nocích probdělých nad sklenkou, ale také nad učením. Během zkouškového období asi nenajdeme vysokoškoláka, který by za sebou neměl alespoň jednu bezesnou noc. Jak je to ale během semestru? Učí se studenti v noci? Pro ty, kteří mají příliš hlučné spolubydlící, nemají přes den dostatek času nebo se jim v pozdních hodinách zkrátka učí lépe, byla nedávno otevřena noční studovna, která funguje od 22.00 do 6.00 od pondělí do pátku. Rozhodli jsme se ji vyzkoušet a strávili uvnitř celou noc.

22.01 U rohového stolu se dvojice zahraničních studentů věnuje anatomii, využívají interaktivní tabuli, která je zde k dispozici. Další dvě dívky jsou zahleděny do monitorů svých notebooků, jedna do učebnic. Tereza Vlasáková studuje právní vědu ve 4. ročníku. „Jsem ráda, že je možné navštěvovat studovnu v noci, protože učení na koleji je problematické,“ říká. Zajímá nás, proč se Tereza přišla učit sem a v tuto neobvyklou dobu. „Přes den jsem neměla čas a zítra mám psát test. V noční studovně jsem poprvé. V budoucnu budu studovnu využívat hlavně v zápočtovém týdnu a v době školy,“ dodala.
22.34 Začne hučet transformátor, který má velmi nepříjemný zvuk. Potom se na několik vteřin ve studovně rozhostí tma. Nikoho to však nevyvádí z míry.
22.47 Z nádvoří Zbrojnice k nám doléhají rozjařené mužské hlasy. Někteří studenti zřejmě předčasně slaví Halloween.
22.51 Místností se rozléhá cinkání mincí a hned po něm tupá rána. Jedna ze studujících využívá široké nabídky nápojového automatu. Zahraniční studenti zvyšují intenzitu svého rozhovoru. Dívky, které se před okamžikem rozhodly odejít, čekají za rohem na hlídače, aby je pustil ven.
22.59 Hučení transformátoru (jak jsme pracovně pojmenovali to, co vydává nepříjemný zvuk) se bohužel opakuje v pravidelných intervalech.
23.03 Studovnou se rozhostilo ticho, ozývá se jen ťukání do klávesnice. Zahraniční studenti si někam odskočili. Klid trvá zhruba minutu, než se oba začnou procházet po místnosti a hovořit pro nás těžko rozeznatelným jazykem.
23.08 Za velkého hluku cizinci opouští budovu knihovny. Zbýváme už jen tři.
23.40 Spolu s námi je v místnosti také Kristýna Vlačušková, která studuje psychologii ve 3. ročníku. „Je to tady super, příjemné prostředí. Přišla jsem sem proto, abych nerušila spolubydlící, která jde někdy spát dřív. Sice mi tvrdí, že jí moje psaní na počítači nevadí, ale já ji nechci rušit. Zatím jsem zde poprvé, ale určitě si sem ráda zajdu znovu.“
Zjišťujeme malý nedostatek v organizaci. Podle informací na vrátnici a u vstupu je možné dostat se do studovny pouze na kartu ISIC. Podle Kristýny byli těsně před desátou všichni studenti požádáni o opuštění knihovny a znovu vpuštěni dovnitř po kontrole těchto karet. My jsme však záhadným způsobem proklouzli i bez údajně nezbytné kontroly.
23.58 Kristýna se loučí. Ve studovně jsme sami.
0.27 Zdá se nám, že slyšíme hlasy z nádvoří, i když restaurace Zbrojnice je dávno zavřená. Přidá se k nám někdo?
2.03 Do studovny se dobývá student. Ťuká na okno a prosí o radu či pomoc. Voláme na vrátnici. Student nakonec zjišťuje, že sám nemá ISIC, a bez toho se do prostor knihovny nedostane. Smůla.
2.30 Ticho v pravidelných intervalech přerušuje jen hučení transformátoru. Až do rána je tu naprostý klid.
Při odchodu se ještě zastavujeme s nočním hlídačem a vyzvídáme. Sdělil nám, že noční studovnu navštěvuje v průměru dva až pět studentů za noc, občas nepřijde vůbec nikdo. Hlídač musí každou hodinu pouštět studenty dovnitř a pak zase ven. V noci příliš studentů nechodí, možná i proto, že nevědí o možnosti využití venkovního zvonku. Shodujeme se na tom, že návštěvnost snad stoupne během zkouškového období.
Noční studovna je jistě přínosná pro studenty, kteří se nemají kam uchýlit. Odpovědí na otázku, proč ji nevyhledávají častěji, může být víc. Všem není úplně jasné, jak se do studovny dostat a jak z ní potom ven. Dalším důvodem může být, že ne všichni v průběhu semestru věnují studiu tolik času, aby museli „utíkat“ do noční studovny. Navíc není příjemné být tu v noci úplně sám. Doufáme ale, že provoz zůstane zachován alespoň do zkouškového období. Jestli se noční studovna osvědčí, se ukáže časem.

text: Albert Králik a Tea Šimonová

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2