Menu

anigif

A+ A A-

Zlaté časy rádia jsou pryč. Studenti se je snaží oprášit

foto: archiv foto: archiv

O studentském životě i dění v Olomouci se dá zjistit něco víc ze studentské televize, novin, časopisů. Jedno médium ale zůstávalo dlouho nevyužito. Pokusů o založení studentského rádia už proběhlo několik, žádný však nebyl úspěšný. Asi proto, že s rozhlasem se pojí spousta problémů. A nejde jen o problémy provozní a finanční, je třeba brát v potaz také postupně upadající zájem mladých lidí o poslech rádia. Nyní se na katedře žurnalistiky sešla skupinka studentů, která se těmto problémům chce postavit čelem.

Vše začalo stáží Pavly Lioliasové v Českém rozhlase. Nadšení z práce jí vnuklo nápad na založení studentského rádia, kde by mohla uplatnit svou praktickou zkušenost a zároveň oživit tradici poslechu rádia. Pavlínin nápad se setkal s nadšeným ohlasem několika dalších studentů a společně se rozhodli odvážný nápad přivést k životu.
„Nechceme být pouze hlásnou troubou univerzity,“ prohlásil Marek Vašut, předseda studentského rádia. Upozorňuje tak na fakt, že nově vznikající rozhlasová stanice nebude fungovat pod záštitou UP, ale jako nezávislé občanské sdružení. Univerzita se ale zavázala poskytnout rozhlasu zázemí a technické vybavení.
„O rádiu jsme s několika studenty hovořili a tuto studentskou iniciativu podporujeme, ale jak vyplynulo ze setkání s nimi, zatím je vše ve stadiu ryze ,prenatálním‘. Studenti jsou úplně na začátku, takže mají jen minimum informaci o tom, ,jak se to dělá‘ a co vše je třeba zajistit,“ řekl Petr Orság, vedoucí katedry žurnalistiky. Součástí rozhovoru bylo samozřejmě i finanční krytí. „Zatím neexistuje ani elementární finanční rozvaha věci. Až nabude projekt jasnějších kontur – což komplikuje v současnosti cela řada skutečností, například to, že v zásadě všechny části FF se nyní nebo v blízkém budoucnu budou stěhovat jinam, hlavní budova se bude opravovat a tak dále – budeme se bavit dále o prostorách a financích,“ dodal Orság.
Studenti se tak prozatím mohou plně věnovat vymýšlení obsahové náplně. A o tom, že je projekt studentského rádia stále ještě v plenkách, svědčí i program prvních dvou schůzí, které se konaly v neformálním prostřední pivnice Moritz a měly čistě informační charakter pro všechny zájemce o spolupráci na tvorbě rozhlasu.
Studenti vymýšleli název rádia, obsah vysílání i rozdělení budoucích rolí. Mají ambiciózní cíle. „Nechceme pouze informovat o dění na univerzitě a v Olomouci,“ říká dále předseda rádia. Chystají se také pořádat rozhovory se studenty, vyučujícími i absolventy, lákat na zajímavé předměty a možnosti studia jazyků, objevovat neznámé olomoucké podniky, informovat o výhodných menu a nebojí se ani rozhlasového čtení kratších próz, fejetonů a glos nebo přímého přenosu ze zajímavých sportovních či hudebních událostí.
Zakladatelé studentského rádia nemají v úmyslu takzvaně vařit z vody. „Na to, jak založit fungující studentské rádio, se pojedeme podívat do Brna,“ prozrazuje Marek Vašut. Jejich cílem je vytvořit stanici reflektující život studentů v Olomouci. Nehodlají ale fungovat jako podcast (zvukové nebo video záznamy umístěné na internet v podobě jednotlivých souborů), mají ambice stát se nefalšovaným rozhlasem. Na reálné fungování rádia v Brně se chtějí podívat právě proto, aby měli představu o tvorbě studentského vysílání a problémech s tím spojených.
Jestli se jim podaří vytvořit program, který osloví dostatečné množství posluchačů, a domluvit se s univerzitou na využití nahrávacích studií, se ukáže na začátku letního semestru. „V letním semestru chceme spustit zkušební provoz, a to dvakrát týdně po jedné vysílací hodině,“ plánuje předseda studentského rádia. Upozornění na tuto událost se určitě každému dostane například prostřednictvím facebookové skupiny Univerzity Palackého v Olomouci. Tak buďte v pozoru a až přijde ta správná chvíle, nalaďte si první studentské rádio v Olomouci!

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2