Menu

anigif

A+ A A-

Zdání klame… antikvariáty jdou s dobou

foto: Martina Navrátilová foto: Martina Navrátilová

Kromě knihoven a četných knihkupectví nabízí Olomouc další možnost, jak přijít ke knihám. Zejména pro ty, kdo si chtějí oblíbený titul pořídit za sníženou cenu nebo hledají něco speciálního, co už v knihkupectví nemají, je antikvariát nejlepší volbou. Knihomolové už vědí a nevěřící Tomášové se přesvědčí, že na tomto magickém místě se dá sehnat téměř vše a že představa o policích přecpaných zaprášenými polorozpadlými svazky nepatří do reality 21. století.

Antikvariát není bazar
„Antikvariát je od toho, aby tu byly knížky, které nejsou jinde, ale není to bazar,“ upozorňuje Anežka Poláková, majitelka Antikvariátu Olomouc v Univerzitní ulici, a ohrazuje se tak proti častému názoru, že v antikvariátech najde člověk nanejvýš odrbaného Jiráska. Princip bazaru, tedy že obchod vykupuje knihy od lidí, tu sice funguje, ale není jediným způsobem, jak se tituly na police antikvariátu dostanou. Velmi často dochází k výkupu pozůstalostí, a když se v nabídce ocitne celoživotní sbírka vášnivého čtenáře, to je pak výběr! Snadno se tak v antikvariátu objeví i nové knihy a prodávají se třeba za třetinovou cenu. Je libo jeden díl Pána prstenů za 180 korun? Pak rychle do Antikvariátu Olomouc, než ho někdo vykoupí. À propos, kam asi putují knihy ze zrušených knihkupectví?
Mezi vinyly kraluje Karel Gott
Jako doplněk ke knihám se prodávají především gramofonové desky. Jejich obliba v posledních letech stoupla a škála hudby, kterou si lze odnést domů, je široká. „Nicméně dechovky se neprodávají,“ konstatuje Martina Pospíšilová z antikvariátu na ulici Palackého. Kromě hudebních LP, mezi nimiž dominují hity Karla Gotta, je tu k dostání i mluvené slovo od tvorby divadla Semafor až po Havlovu Audienci.
Antikvariáty on-line
Že dobu nezastavíš, zjistili i provozovatelé olomouckých antikvariátů a spustili internetový prodej. Zatímco pro prodejnu na ulici Palackého je e-shop novinkou, funguje teprve zhruba měsíc, v Antikvariátu U Bouchalek a Antikvariátu Olomouc (ten má dokonce i facebook) jsou na objednávky přes internet zvyklí. Především mladší generace takto podle Anežky Polákové nakupuje knihy, s oblibou ale využívá možnost vyzvednutí v provozovně. Ne všechny knihy se ovšem v on-line katalogu objeví. Přijde-li totiž do antikvariátu žádaná novinka, stačí ji vystavit za okno a během několika hodin je pryč. Objem knih prodaných přes e-shop a přímo v obchodě je v současnosti vyrovnaný.
Některé knihy si poleží
„Knihy se u nás neustále točí, prodávají se dobře, nejlépe jdou asi učebnice před začátkem školního roku,“ říká Michaela Bouchalová z Antikvariátu U Bouchalek. V Antikvariátu Olomouc si zase v poslední době nemůžou stěžovat na prodejnost knih zaměřených na ezoteriku a alternativní medicínu, na odbyt jde i beletrie a odborná literatura. Přesto se stává, že některé knihy čekají na svého majitele dlouhé roky a můžou se dostat do krabice s výprodejem za 5 nebo 10 korun, nebo jsou dokonce poskytovány zdarma.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2