Menu

anigif

A+ A A-

Vaření, hospody nebo menza? Většinou rozhoduje peněženka

foto: Michaela Ligocká, www.restaurace-golias.cz, www.upol.cz foto: Michaela Ligocká, www.restaurace-golias.cz, www.upol.cz

Vaření na koleji nebo privátě: Holky volí těstoviny, kluci maso

I přesto, že se kolejné letos zvýšilo, pořád zde bydlí nejvíce studentů. Druhou nejpočetnější skupinu pak tvoří obyvatelé privátů. V týdnu na vaření nezbývá moc času, ale co dělat o víkendu? Menza zavřená, zásoby z domu dávno došly a jíst stále studená jídla či žít ze stravy z fastfoodů není dobré. Nezbývá tedy nic jiného, než si připravit jídlo sám.
Iva Ježíšková studuje českou filologii se zaměřením na editorství. Snaží se stravovat zdravě. Jídlo si proto sama připravuje. Její typický oběd se skládá například z rýže, zeleniny, masa. A aby měla dostatečný přísun bílkovin, přidá ještě cottage. Na kolik jí jeden oběd přijde, nemá přesně spočítané, ale určitě to nebude astronomická částka. Sama si připravuje nejen obědy, ale i snídaně, svačiny a večeře. „Velkou výhodou je, že si uvařím to, na co mám zrovna chuť, a mám kontrolu nad tím, jak je jídlo připravené. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že vaření zabere spoustu času,“ říká Iva Ježíšková.
Studenti si nejčastěji připravují instantní jídla. Když už si vaří, jsou to jednodušší pokrmy – ať už špagety s kečupem a sýrem, nebo kolínka, rýže, brambory a hlavně vepřové nebo kuřecí maso osmažené na pánvi. Je velký rozdíl mezi stravováním dívek a chlapců. Právě kluci zelenině ani polévkám moc neholdují, i když se mezi našimi respondenty našlo pár jedinců, kteří si k obědu dopřejí alespoň rajče nebo papriku.
Adam Stránský bydlí ještě s dalšími třemi spolubydlícími a podle toho jejich vaření taky vypadá. „Nežijeme zrovna zdravě. Nejčastěji si děláme vajíčka nebo párky se smaženou slaninou. K obědu třeba zapečené brambory s masem nebo steak s hranolky. Občas si dopřeju i nějakou sladkost – oplatky nebo bonbóny. Ovoce ani jogurty u nás ale moc nehledejte,“ říká jedenadvacetiletý student politologie.

TIP: Boloňské tousty
Trochu nezvyklá kombinace, ale za vyzkoušení určitě stojí. Bude k tomu potřeba:
• mleté maso – míchané (500 g) • sůl a pepř mletý • česnek (3 stroužky)
• rajský protlak (80 g) • paprika (1 ks) • rajčata oloupaná (cca 3 ks) 
• cibule (1 ks) • bazalka • olej • sýr • toustový chléb tmavý

Na oleji osmažíme pokrájenou cibuli, přidáme mleté maso a chvíli restujeme. Pak přidáme protlak, který s masem ještě krátce osmažíme, přidáme na kousky nakrájenou papriku, pokrájená rajčata, strouhaný česnek, osolíme a okořeníme. Podlijeme malým množstvím vody, červeného vína nebo vývaru a dusíme cca 15 minut. Poté směs necháme částečně zchladnout. Rozložíme chleby, na které lžící nandáme podušenou směs, zaklopíme plátkem toustu a v toustovači zapečeme. Po zapečení dáme na talíř, posypeme sýrem a podáváme. Dobrou chuť! Další levné a dobré recepty najdete na www.recepty.cz.

Víkend s vařením
• vajíčka – 30 Kč • párky – 25 Kč • slanina – 35 Kč • pečivo – 30 Kč 
• maso – 200 Kč • hranolky – 40 Kč • nápoje – 50 Kč
CELKEM = cca 410 Kč

Restaurace a fastfoody: drahé, ale in

restaurace-golias-1Ne každý umí vařit a ne každého to baví. Menza mu nechutná, a tak nezbývá než umřít hlady nebo navštěvovat restaurace. Pokud je v peněžence dost peněz, není těžké vybrat si tu správnou, kde se dá zahnat hlad. V Olomouci je těchto zařízení více než 200 a každý snad některé z nich navštívil. Jedna z nejoblíbenějších a nejoriginálnějších je U Červeného volka na Dolním náměstí, nově otevřená Špagetárna nebo Potrefená husa, ale ta nepatří zrovna mezi ty nejlevnější.
Mnoho studentů si občas dopřeje oběd nebo večeři ve fastfoodu – McDonald a KFC, v čínské restauraci nebo v italských či tureckých bufetech. Množství těchto bufetů odpovídá jejich oblíbenosti, ovšem kvalitě už zas tak ne.
Tento způsob stravování patří mezi nejdražší. Radima Malého, studenta uměnovědných studií, strava o víkendu vyjde na víc než tisíc korun: „Chodím do restaurací opravdu každý den. O víkendu častěji, protože mám více času. Snídaně vynechávám, ale oběd nikdy. Za něj dám průměrně 200 Kč. Ovšem někdy dám přednost i asijskému bistru, kde porce stojí do 100 Kč. Když nemáme co dělat, zajdeme i do kavárny, kde platím průměrně 150 Kč. A večeře odbudeme v některém z fastfoodů – nejčastěji je to KFC a jídlo tam mě stojí asi 200 Kč.“

TIP na levné a dobré restaurace skryté v olomouckých uličkách
Mezi ty méně známé restaurace patří například Goliáš na třídě 1. máje.
‚‚Goliáše mám ráda. Chodíme tam už roky a nikdy jsem se v ničem nezklamala. Najdete tu všechno – polévky, bramborové speciality, guláše, ryby či dobroty z vepřového nebo kuřecího masa.Cenově se všechna jídla pohybují kolem 120 Kč, ovšem najdou se tu i dražší, například různé bifteky nebo steaky. Týdenní menu se pohybuje kolem 80 Kč. Prostředí restaurace je velmi příjemné, nebývá tu moc lidí a mají dokonce i zahrádku,“ chválí Nina Polesná, studentka přírodovědecké fakulty.
Další méně známou, přesto výbornou restaurací je Nirvana na ulici Komenského.
‚‚Tato restaurace si mě získala už svým netradičním vzhledem – po celém lokálu jsou rozmístěny sošky a masky z Nepálu či Indie a Thajska. Ceny jídel mě opravdu překvapily – víc jak 100 Kč za ně nedáte, což je super, a nabízí toho hodně – těstoviny, masa na grilu i minutky a různé sladké dezerty,“ doporučuje Žaneta Jánská, která studuje speciální pedagogiku.

Víkend v restauracích
2x oběd v restauraci – 400 Kč
2x večeře v restauraci – 400 Kč
návštěva kavárny – 150 Kč
KFC/čínská restaurace – 100 až 200 Kč
CELKEM = cca 1200 Kč

Menza je jistota

menzaPokud člověk nemá peněz nazbyt a spokojí se s jednoduchým, ale dobrým jídlem, nejlepším řešením je pro něj návštěva menzy. Správa kolejí a menz UP nabízí stravování hned v pěti výdejnách. Aby měl strávník jistotu, že mu nikdo nesní třeba jeho oblíbené buchtičky se šodó, lze si jídlo objednat dopředu přes internet.
Bára Hinková je typický „menzák“. Každý den do školy dojíždí a menzu tudíž považuje za nejrychlejší a nejjednodušší řešení. Je velmi spokojená, líbí se jí, že má jídlo pěkně připravené. Hlavní chod ji vyjde asi na 50 korun a ještě si může vybrat z několika variant. Její oběd kromě masa a přílohy zahrnuje i polévku. Snaží se jíst zdravě. „Důležitá je pro mě snídaně, kterou nikdy nevynechám. Nejčastěji jím nějaké pečivo nebo jogurt. Na svačinu někdy zapomenu a jednodušší studené večeře si většinou připravuju sama. Menzu si jednoduše nemůžu vynachválit,“ říká

Víkend v menze plus svačiny
svačiny – 50 Kč
2x snídaně – 80 Kč
2x oběd v menze – 100 Kč
2x večeře – 90 Kč
CELKEM = cca 320 Kč

text: Barbora Skočíková, Michaela Ligocká

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2