Menu

anigif

A+ A A-
Michal Dvořák

Michal Dvořák

Michal Dvořák
design & webdesign
www.karkulin.net

URL internetové stránky:

Jedenáctidenní divadelní maraton Flory nabídne Havla i světové premiéry

Kromě velké kulturní akce Academia Film Olomouc se letos v době 15. – 25. května koná neméně prestižní mezinárodní festival Divadelní Flora. Již poosmnácté představí širokou škálu divadelníků, a to nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Polska nebo Maďarska. V rámci jedenáctidenní nesoutěžní přehlídky se objeví na šest desítek produkcí. ,,Kromě špičkových divadelních představení, koncertů, workshopů a besed nabídne tento ročník jednu novinku. V Divadle na cucky poběží poslední dva dny festivalu projekce vybraných tanečních představení, se kterými se mohli návštěvníci přehlídky setkat v minulých ročnících,“ sdělil Zdeněk Vévoda, tiskový mluvčí Divadelní Flory. Mezi známějšími soubory zde vystoupí například Vosto5, kteří zahrají Havlovu Zahradní slavnost, Národní divadlo Praha se světovou premiérou Souboj titánků nebo Divadlo Petra Bezruče Ostrava s hrou Pěna dní.
,,Osobně se mi jen těžko vybírá z programu, ale rozhodně bych si nenechal ujít pásmo inscenací ostravského Divadla Petra Bezruče, které dlouhodobě patří mezi špičkové domácí scény. Stejně tak Daniel Špinar a jeho režie se staly fenoménem posledních let v českém divadle. Jistě stojí za zmínku, že ve dvou inscenacích z výše uvedených dramaturgických linií můžeme vidět herecké výkony oceněné Cenami Alfréda Radoka,“ dodal Vévoda.
Pětadvacáté výročí sametové revoluce připomene Divadelní Flora programem věnovaným jejímu významnému představiteli Václavu Havlovi. Činohra pražského Národního divadla, Divadlo Na zábradlí i experimentálnější soubory jako Spitfire Company předvedou divákům nejnovější adaptace Havlových dramat. Festival bude probíhat na scéně Moravského divadla, v klubu S-cube, v Divadle K3 Uměleckého centra UP i v neformálním divadelním šapitó na parkánu Konviktu. Vstupenky na jednotlivé festivalové produkce budou v prodeji u pokladny Moravského divadla Olomouc od úterka 22. dubna.

Výběr z programu:

15.5. – 20.00 Wurmova 7 – Divadlo na cucky: Mlčení (Handa Gote & Divadlo na cucky)
16.5. – 21.30 Konvikt – šapitó – Stand’ardní kabaret (Divadlo Vosto5)
17.5. – 20.15 Konvikt – šapitó – Theatrematch (DF & Pastiche Filmz)
18.5. – 18.00 Moravské divadlo – Václav Havel: Zahradní slavnost (Národní divadlo Praha)
19.5. – 17.00 S-cube – Miloš Orson Štědroň: Velvet Havel (Divadlo Na zábradlí Praha)
20.5. – 15.00 Konvikt – Divadlo K3 – Apropos (The Symptoms)
21.5. – 19.30 Moravské divadlo – Skutr – Labutí jezero (Klicperovo divadlo Hradec Králové)
22.5. – 22.10 Konvikt – šapitó – DJ Johana
23.5. – 19.30 Moravské divadlo – William Shakespeare: Hamlet (Švandovo divadlo Praha)
24.5. – 11.00 S-cube – Boris Vian: Pěna dní (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)
25.5. – 16.00 Wurmova 7 – Divadlo na cucky – Anna Réti: Inside out & Charlotta Öfverholm: Lynn (videoprojekce)

Trochu jiná matematika. Originální plus levné oblečení se rovná…

Slovní úloha pro studentky vysokých škol: Studentka Aneta má na měsíc rozpočet cca pět tisíc, ze kterých si platí nájem, jídlo, cestování… Po odečtení všech nákladů jí zůstává 400 korun měsíčně, za které si koupila nové triko. Jak velké bude její rozhořčení, až potká dvě další dívky v naprosto stejném kousku oblečení? Spočítejte také, kolik mohla Aneta ušetřit, pokud by nešla nakupovat do obchodního centra, ale do second-handu. Výsledek dvakrát podtrhněte.

Second-hand. Ekonomické i ekologické nakupování

Nejjednodušším a zároveň nejlevnějším způsobem, jak si pořídit jedinečné kousky do šatníku, je nákup v second-handu. Kdo si při slově „sekáč“ představuje vytahané tričko či pach zatuchliny, měl by se jít do některého z nich podívat. Second-hand neboli outlet je obchod s oblečením jako každý jiný. Jeho majitelé vědí, že špinavé a zničené zboží si nikdo nekoupí, a nenabízí je. V mnoha už navíc prodávají i nové věci ještě s visačkou.
K nakupování je tu ale zapotřebí zvláštní talent – schopnost „hrabat“. Zboží je totiž svým způsobem exkluzivní – většinou jen v jednom kusu. Při hledání je nutné projít všechny věšáky, a to nejen proto, aby člověk něco nepřehlédl. Některé „sekáče“ totiž během týdne upravují ceny – co v pondělí nabízí za 50 Kč, v pátek už je pouze za deset. Kvůli tomu si pak někteří schovávají nejlepší kousky do různých skrýší a v pátek si dohromady za 30 Kč odnesou domů dvě trika a košili.
Důležitá je i chuť koupit si „něco“. Čím méně konkrétní je představa „co“, tím lépe. S tím souhlasí Kristýna Tkadlecová z pedagogické fakulty: „Když mi něco padne do oka a sedí mi to, kupuji. Bez ohledu na roční období nebo na to, co zrovna sháním. V Olomouci nejčastěji chodím do Unimody nebo do Trolla. V normálních obchodech už skoro nenakupuji, až na spodní prádlo, ponožky a univerzální jednobarevná trička. Sekáč navíc projdu za čtvrt hodiny, kdežto v nákupních centrech člověk stráví i celý den. Ušetřím a přijde mi to i ekologické.“ Marie Kurzoková z místní bohemistiky k tomu dodává: „Nakupování v sekáči je jako jít na ryby. Kouzlo je v hledání. Oblečení, co tam najdu, má určitou přidanou hodnotu, většinou je to fakt ‚úlovek‘, navíc s historií… Můj přítel to vyloženě neuznává a dělá si ze mě legraci, že je to oblečení stáhnuté z mrtvých lidí. Když mu ale řeknu cenu, tak už mlčí.“

Když chceš poznat předchozího majitele nebo si oblečení vyměnit

V Olomouci se poměrně často konají vintage markety nebo bleší trhy, a kdo má vyřídilku, může si zkusit usmlouvat množstevní slevu. Další příležitostí k nákupu jsou bazary s charitativním nádechem (výdělek či neprodané kousky půjdou na dobré účely), jako třeba bazar z Hučky do druhé ručky proběhnuvší v rámci festivalu Jeden svět.
Jakousi internetovou verzí second-handu je votocvohoz.cz, kde je navíc možné nastavit si nabídky pouze z konkrétního města a domluvit se na vyzkoušení. Výhodný je i systém výměny něco za něco.
Stoprocentní originál, zn.: Ne až tak za babku
Komu second-handy stále „nevoní“ nebo má přesnou představu a žádný obchod ji nesplňuje, může otestovat sám sebe. Ušít si vlastní oblečení nebo vyrobit doplňky může být finančně velmi výhodné a s trochou šikovnosti je možné časem vytvořit zcela originální věci. Své o tom ví i Shari Bienová: „Miluji, když mě na ulici zastavují lidé a obdivují moje vlastní kabelky, nebo třeba jen vidím, jak je zaujal můj náramek. Od mala jsem si vyráběla vlastní doplňky, začínala jsem na bavlnkách, korálkách, pak fimo, pryskyřice… Momentálně mě pohltila ‚candy‘ metoda, která je časově velmi náročná, ale výsledek vypadá úžasně.“
Časová náročnost je hlavní důvod, proč jsou výrobky „hand made“ dražší. Na candy tašku lze použít třeba i staré noviny, podrobných návodů je na YouTube několik desítek. Na internetu existuje množství stránek nabízejících hand made výrobky pro ty, kteří nemají čas nebo trpělivost vytvořit si vlastní, třeba etsy.com nebo fler.cz.
Bez poštovného je možné nakoupit v Denisově ulici v obchodě Flop, který zčásti funguje jako outlet, zčásti jako prodejna hand made věcí.

Jde to, ale…

Každá „Aneta“ se může oblékat levně a zároveň originálně, je-li ochotna zabořit ruce do hromady triček, která už možná před ní někdo nosil, a to jedno vybrané možná vyprat dvakrát, než ho obleče. Důležité je mít trochu štěstí nebo zručné ruce a oblečení z nákupních center může zůstat jen na figurínách ve výloze.

S Pačesem směle do nového roku!

V prosincovém čísle Pačesu nenajdete obligátní recept na vanilkové rohlíčky stokrát jinak a ani návod na to, jak po rohlíčcích přes svátky nepřibrat. Přestože máme Vánoce rádi a vůni předvánočního punče jsme se také neubránili – ucítíte ji v reportáži z olomouckého kluziště –, chtěli jsme vám nabídnout i jiné čtení. Obsah čísla na první pohled možná předjímá spíš Silvestra: slepice na privátě, Walt Disney z pohledu gender studies, pověsti o upírech, tichá diskotéka… Kromě bizarností a kuriozit, i když někdy jen zdánlivých, jsou ovšem součástí našeho světa i vážnější témata a ta mají v časopise své místo právě tak. Problematice bezdomovectví, během zimních měsíců obzvlášť aktuální, je věnována hned dvojice článků, v nichž se snažíme pohlédnout na věc z různých stran. Zároveň nezapomínáme na to, že Pačes je především časopisem studentským – a tak se dočtete o připravovaném projektu studentského rádia a mladá prozaička Klára Elšíková vám prozradí, jak spojit dohromady studium s literární tvorbou.
Ať už vás příspěvky v tomto čísle zaujmou a inspirují, nebo budete mít pocit, že byste je napsali lépe, zveme všechny, kteří mají chuť se na tvorbě časopisu podílet, v nadcházejícím letním semestru do našich řad!

Za redakci Pačesu přeje pěkné svátky a úspěšný nový rok 2014
Zuzana Zemanová, pedagogické vedení projektu

„Letos jsme vyhráli mistrovství díky skvělé partě.“

Hokejisté naší univerzity už podruhé za sebou zvítězili na Akademickém mistrovství v ledním hokeji. To je Českou asociací univerzitního sportu považováno za nejprestižnější sportovní akci vysokých škol u nás. Nepsaným kapitánem byl Jakub Ferenc, který se mistrovství účastnil i loňský rok.

Jak se tým dostane na Akademické mistrovství v ledním hokeji?
V Ostravě se koná přebor, kam se hlásí univerzity z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Jako každý rok se přihlásila Ostravská univerzita, univerzita v Karviné a my (Univerzita Palackého). Poslední čtyři roky UP vyhrálo, takže jsme počtvrté za sebou přeborníky Moravy. Z tohoto přeboru se pak postupuje do Slaného.
Jak probíhají zápasy ve Slaném?
Ve Slaném se hraje třídenní turnaj, dvě skupiny po čtyřech účastnících. Naše skupina se spojila se skupinou, která hrála v Brně. Zahrajeme si mezi sebou, doplníme tabulku, to stejné si mezi sebou zahrají české univerzity. Poté se hraje turnajové čtvrtfinále, první se čtvrtým, druhý s třetím, klasický pavouk.
Finále jste hráli proti univerzitě z Pardubic.
Ano, opakovalo se nám finále z minulého roku. I když loni to bylo trochu odevzdané, protože kluků z Pardubic bylo málo. Letos nás dotahovali, dvě minuty před koncem jsme dali gól na 3:2 a už jsme si to pohlídali. Ale je vidět, že úroveň jde celkově hodně nahoru. Připojili se například kluci, kteří studují dálkově, takže jsou to aktivní hráči. Zmíním hokejisty z extraligových Vítkovic.
Jak jsi byl zvolen kapitánem?
My jsme neměli formálního kapitána ale pouze hráče, který podával ruce, pokaždé to byl někdo jiný. Kapitána jsme neřešili, bereme se navzájem. Vedl jsem maximálně tu taktickou stránku, ale za kapitána bych se neoznačoval. Kluci to tak možná brali, ale já určitě ne.
Kdo vám dělá trenéra a jak probíhají tréninky?
Vše se děje pod záštitou pana doktora Hůlky, ale skládáme se sami. Tréninky vlastně neprobíhají, vím, že kluci z Ostravy trénují, oproti tomu Karviná se také jen poskládá. Sehrajeme se až na přeboru v Ostravě a jedeme to prodat do Slaného.
Cítili jste se pod tlakem kvůli loňské výhře?
Nic takového jsem nepozoroval. Loni jsme vyhráli dost suverénně, s výraznými výsledky. Tento rok jsme se trochu trápili, byly asi čtyři remízy. Uhráli jsme to partou a srdíčkem, přišli jsme si zahrát jako tým.
Přinesla vám taková výhra nějaké výhody ve škole?
Loni jsme dostali sportovní stipendium, které by mělo přijít i letos. Ale nic navíc to nepřináší, žádné úlevy. Na univerzitě je strašně moc reprezentantů a grant je pro všechny. Třeba kluci z Pardubic měli slíbenou odměnu za výhru pětkrát vyšší než my. Navíc nemají na univerzitě takové sportovní vyžití, proto jde všechno do hokeje. Už podruhé jsme jim asi pokazili pěknou dovolenou.
Za jaký tým hraješ ligu?
Za HC Zubr Přerov. Olomoucký dres jsem navlékl až tady na „akademičkách“. V Přerově jsem začínal, v dorostu odběhl na dva roky do Prostějova a teď jsem zpátky v Přerově. Ale fandím olomouckému hokeji, byl jsem se na kluky podívat, jak hrají baráž.
Co plánuješ po škole?
Chci hlavně udělat státnice, v září odjíždím na Erasmus, pak se všechno teprve uvidí. Chtěl bych zkusit vyšší soutěž, než je druhá liga. S prezenčním studiem se první liga spojit nedá, je to obtížné. Až dostuduji, rád bych to zkusil, ale když to nepůjde, věnoval bych se učitelství.

Jakub Ferenc

Student pátého ročníku oboru Tělesná výchova a Učitelství výchovy ke zdraví. Obránce HC Zubr Přerov měří rovné dva metry, rád si zahraje fotbal nebo basketbal. Díky jeho výšce byste ho možná tipovali spíše na basketbalistu.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2