Menu

anigif

A+ A A-
Vojtěch Lakomý

Vojtěch Lakomý

Pivo, muzika a zase pivo. Třináctý ročník Beerfestu je za dveřmi

Pivo, dobrá nálada a spousta muziky k tomu. Nejeden hudební fanda, který má zároveň blízko k nejoblíbenějšímu nápoji v zemi, si nenechá ujít letošní třináctý ročník pivního festivalu. Oproti předchozím ročníkům dochází k příjemné změně – pořadatelé lákají zájemce na nižší vstupné.

paces-15-07Oblíbený svátek letos nabídne třídenní program pro všechny milovníky hudby i piva. V areálu pivního festivalu budou moci návštěvníci ochutnat během
29.–31. 5. okolo 100 značek piv z produkce více jak 30 pivovarů z ČR. Pro navození atmosféry je připraven špičkový doprovodný program nejen z české hudební scény. Zatímco složení pivovarů, které budou na festivalu nabízet své produkty, není zatím uzavřené, jména kapel a interpretů jsou už jistá. ,,Program jsme se snažili udělat tak, aby si přišli na své milovníci všech žánrů. Budeme tak mít na dvou scénách něco z popu, rocku, ska, ale i tvrdší věci,“ řekl pořadatel festivalu Pavel Spálený.
Již třináctý ročník Beerfestu, který se bude jako každý rok odehrávat v areálu Korunní pevnůstky, představí známé i méně známé kapely především z domova. Těšit se tak můžeme například na Vladimíra Mišíka, Visací zámek, Buty nebo Turbo, kteří vystoupí první den. V pátek je vystřídají No Name, Sto zvířat, Zrní a Rybičky 48. V sobotu se na pódiu objeví mimo jiné Wohnout či Xindl X. ,,Po loňském úspěchu přijede i americká kapela Heath & Molly,“ prozradil Spálený.
Studentka Univerzity Palackého Radka Hinnerová se letos nejvíce těší právě na tuto kapelu, ,,Loni jsem měla v plánu festival navštívit, ale vhledem ke zkouškám se mi to nepovedlo. Letos to už určitě vyjde a všechny zkoušky se budu snažit splnit co nejdřív, aby mi to zase neuteklo,“ dodává se smíchem.
Také letos může na Beerfestu zahrát kapela, která zvítězí v internetovém hlasování. Je pro ni vyhrazena hlavní scéna v pátek od 15 hodin a zájemci o vystoupení mohli zasílat své návrhy do 30. 4. na e-mail festivalu.
,,Největší změnou je, že letošní ročník bude pouze třídenní, začne tedy až 29. května,“ dodal Spálený. Zároveň se také sníží vstupné. Prvních tisíc kusů je k dostání za 95 Kč na každý den. Předprodej již začal a lístky je možné si zakoupit na radnici v infocentru.

Olomoucké podzemí. Sklepy a chodby s tajemstvím

Všichni známe katedrálu sv. Václava, kostel sv. Mořice, sloup Nejsvětější Trojice nebo třeba orloj na Horním náměstí. Ale množství olomouckých podzemních chodeb a starých sklepů je drtivé většině obyvatel města utajeno.

Olomouc jako historické město se může pochlubit hned několika desítkami památek, od kostelů až po historické vojenské budovy. Málokterý Olomoučan ale ví, co všechno skrývají podzemní prostory, například pod náměstími nebo místními kostely. Jen v historickém jádru je pod měšťanskými domy na dvě stě sklepů. Ty pocházejí ze 14. až 15. století. Pro turisty však všechny prostory zpřístupněné nejsou, protože se nacházejí v soukromém vlastnictví. Ale například podzemí pod kostelem svatého Mořice, svatého Michala nebo pod domem U Zlatého jelena jsou párkrát do roka pro veřejnost otevřená i s průvodcem.

Někdo tady naslouchá

O zpřístupnění nejen těchto, ale i takzvaných „naslouchacích chodeb“ usiluje Vladimír Gračka, který již několik desítek let zkoumá právě olomoucké podzemní prostory. „Naslouchací chodby se začaly budovat v polovině 18. století na nejvíce zranitelném místě předpolí. Vloni v létě se na jednom z míst olomouckého výstaviště Flora propadla teprve devatenáctiměsíční holčička do podzemních prostor. Zjistilo se, že jde právě o naslouchací chodby, do kterých se chodilo poslouchat, jestli se protivník nesnaží prohrabat. Jsou dlouhé stovky metrů a v době protektorátu se z nich staly kryty,“ vysvětlil Gračka. Přiznává, že na zpřístupnění těchto prostor hledá finance, aby se mohly chodby vyklidit a začít sloužit veřejným prohlídkám. „Po tomto nálezu se objevil například i bunkr, který za druhé světové války sloužil jako protiletecký kryt a v 70. letech pak jako kryt civilní obrany,“ dodal.

Tajná chodba?

Jednou z nejznámějších pověstí olomouckého podzemí je pověst o tajné chodbě, která má spojovat Klášterní Hradisko se Svatým Kopečkem. Prostor je údajně tak široký, že by jím měl bez problému projet i kočár. Chodba by měla být dlouhá okolo 6,5 kilometru a vést i několik desítek metrů pod zemí. Další pověst vypráví o chodbě z Hradiska k dómu svatého Václava. Podle Gračky žádné takové chodby neexistují. „Celé město leží na velmi tvrdé skále a prokopat si trasu pod řekou by naši předci nejspíš nezvládli,“ soudí.

Poklad arcibiskupa Prečana

Ať už na tajné chodby věříme nebo ne, o pokladech asi pochybovat nemusíme. Gračkovi se totiž v roce 1992 podařilo najít takzvaný poklad arcibiskupa Prečana. Spolu s kolegyní kunshistoričkou Slavomírou Kašpárkovou prováděl ve Státním okresním archivu v Olomouci pásovou sondu do zdi v přízemí. Zatímco všude kolem bylo zdivo dva metry silné, na jednom místě se nacházelo jen patnácticentimetrové vyzdění, které se provalilo. Gračka pracoval v tu chvíli zrovna sám. Když sáhl dovnitř, vytáhl berlu ze slonoviny a hned po ní oltářík. „V tu chvíli jsem si uvědomil, že je zle,“ popsal Gračka. Jakmile si do prostoru posvítil, uviděl osm beden. V těch našel sošky, oltáříky, porcelán, pár reliéfů, brože, drahé kameny a několik dalších cenností. V poslední bedně ležela kniha. Byl to seznam předmětů, které ve třicátých letech nakupoval tajemník arcibiskupa Prečana. Seznam byl velmi důležitý, protože jen díky němu se podařilo zjistit, co za poklad vlastně nalezl. Předměty někdo umístil do tajného prostoru v archivu zřejmě proto, aby nebyly zabaveny komunisty. Nález Gračka ohlásil a zlegalizoval, odměny se však nedočkal.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2