Menu

anigif

A+ A A-

Jak to vidí Pačes - listopad 2013

Úctu ke stáří máme, ale navzájem se chováme hrozně

Rodiče nám odmala důsledně vštěpovali, že v prostředcích městské hromadné dopravy máme uvolnit sedadlo staršímu člověku nebo budoucí matce. Zřejmě jsme opravdu dávali pozor, protože kdykoli jedu olomouckou tramvají, školáci i studenti spatříce důchodce poslušně vyskakují ze sedadel. Co mě ale zaráží, je způsob, jakým se v hromadné dopravě chováme k sobě navzájem. Jako by fakt, že nás ještě netrápí stařecké neduhy, znamenal, že slušné chování není potřeba.
Nejčastěji mě to napadá, když jedu s kufrem, tramvaj zastaví, dveře se otevřou a před nimi je hlouček mladých lidí, kteří chtějí nastoupit tak bleskově a vehementně, že se mezi nimi musím ven doslova prodrat. Anebo když mě klučina s rukama založenýma v kapsách nepřítomně pozoruje, jak se snažím kufr vytáhnout nahoru po schodech do staršího typu tramvají. Slovíčka „S dovolením“ nebo „Pardon“ jsme v napěchované tramvaji nebo vlaku zřejmě už také pozapomněli, zato lokty máme ostré dost a do vrstevníků je rádi zaboříme, protože jim to přece žádnou újmu nezpůsobí. Vždyť jsou mladí, oni to přežijí.
Pojďme to změnit. Buďme ohleduplní i ke kolegům studentům a studentkám, přestaňme být v MHD myšlenkami jinde, všímejme si, co se kolem nás děje a kde bychom případně mohli přispět k hladšímu průběhu toho cestovního mumraje, který je naší každodenní realitou.

Veronika Běhálková


 

Jsou muži v Olomouci galantní?

Hledání mužské galantnosti  by se dalo připodobnit k hledání ztraceného mládí, říše Mayů či ostrova Atlantida. Galantnost u generace pod 60 let je mizivá, ale výjimky se samozřejmě najdou, a to i v Olomouci. Zamyšlená jsem si vykračovala na konci října po Horním náměstí s vyzvednutými lístky do Moravského divadla. Najednou zaslechnu: „Slečno, slečno, stůjte!“ Otočím se a za mnou přes půl náměstí běží silnější muž okolo 35 let, mává na mě a volá: „Slečno, vytrousila jste šál.“ Tento galantní muž dal by se v dnešní době nazvat spíš tou výjimkou potvrzující pravidlo, každopádně mu patří můj velký dík. Ale vůbec nejhorší je to v hromadné dopravě. Ať jedete s krosnou na vandr, s taškou na víkend či s kufrem za oceán, ať má vaše zavazadlo pět nebo padesát kilo, nikdy vám nikdo nepomůže. Jednou mě však pobavil asi čtyřicetiletý muž, kterého jsem požádala o pomoc s kufrem vážícím kolem 20 kg. Muž se na mě podíval, poté na kufr, opatrně ho potěžkal v ruce a dodal: „To jste se zbláznila, ne? Takovej těžkej kufr? Já mám záda zničený dost i bez toho!“

Zkušenost poslední by mohla  být poučením na závěr. Jediná chvíle, kdy mi muži ochotně pomohli se zavazadly v dopravních prostředcích, nastala v létě, kdy jsem jela na týdenní cyklovýlet na jižní Moravu (měla jsem velký batoh, cestovní tašku s jídlem a horské kolo). Na čtyřech nádražích, tedy při třech přestupech, mi pokaždé nějaký gentleman s kolem pomohl, a to POZOR, i po schodech na nádražích a v podchodech. Naštěstí mi nikdo z dobrodinců s kolem neutekl. Takže rada na závěr: Milé dámy, chcete-li v mužích vzbudit „roky spící“ galantnost, vezměte si své horské kolo a hurá do dopravních prostředků!

Kristina Záchová


 

Noční studovna a my sovy

Říká se, že velké objevy vznikly většinou náhodou, ať už jde o Archimedův zákon, gravitaci, nebo penicilin. Občas uvažuju, jestli velké myšlenky potřebují ke svému zrodu všední prostředí. Po ruce mám bohužel jenom své vlastní myšlenky střední, ale zato vím, že většina z těch spásných vznikla v koupelně a ve společné kolejní kuchyňce.
Jakkoli jsou koleje bezvadný vynález, jedna věc je tam velmi nedostatková, osobní prostor. Zvlášť pokud máte nabitý rozvrh, protože prostě potřebujete spoustu kreditů a chodíte do školy na dvanáctky. Večer si na koleji dáte čaj a rychlou večeři, abyste vzápětí zjistili, že je opět po desáté, knihovna právě vyhnala opozdilce rozhlasem a vaši spolubydlící se chystají na kutě, protože na rozdíl od vás stíhají kromě školy i dodržování řádné životosprávy.
Kam se půjde učit solidární student, který o sobě ví, že se při nejlepší vůli neumí v noci chovat tiše? Podle Murphyho zákonů platí, čím víc se snažíte sedět bez hnutí a psát lehkou rukou, tím víc zvuků prořezává noční klid. Spolubydlící vás po ránu probodnou pohledem, a i kdyby ne, co si o sobě v takové situaci myslíte, je nepublikovatelné.
Proč se nejdete učit do kolejní studovny? Jednoduchá otázka, jednodušší odpověď. Nejsou klíče. Kdo je má zamluvené, ptáte se. Jeden student, dlouhodobě, prý je to veeelice důležité.
Nakonec skončíte v kuchyňce, kde zapojíte počítač místo mikrovlnky, rozloučíte se s pomocí internetu a snažíte se ignorovat bublající konvici a rachot nádobí. Konec konců, obojí tu má své místo.
Z výše uvedených důvodů nemůžu dost poděkovat pracovníkům knihovny, že vyslyšeli naše vroucí přání a poskytli nám azyl v knihovně. Studijní atmosféra a internet dělají při vzdělávání divy. Ještě jednou děkuji a těším se na spoustu večerních setkání.

Mgr. Kateřina Danielová


 

Chybí mi možnost půjčit si prezenční knihy

Když jsem poprvé slyšela o tom, že se v knihovně bude otevírat noční studovna, zajásala jsem. Jako věčný prokrastinátor doháním resty na poslední chvíli a než trávit poslední noc před zkouškou doma s okopírovanou literaturou, volila bych příjemnější variantu, a to strávit noc v knihovně s potřebnou bichlí na klíně. Moje nadšení ale rychle vyprchalo – jakmile jsem zjistila, že do noční studovny si nelze vypůjčit některou z prezenčních položek. Je to opravdu škoda, tato možnost mi chybí a pro mě osobně tak postrádá noční studovna smysl. S vlastním materiálem budu raději studovat doma ve svém pohodlí, třeba i za cenu dojíždění.

Sabina Špalková

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2