Menu

anigif

A+ A A-

Jak to vidí Pačes - prosinec 2013

Nádražní hala hudbě příliš nepřeje

Nový módní trend – piano na nádraží – dorazil i do Olomouce. Každý může přijít a zahrát si svoji oblíbenou písničku, zkrátit si tak dlouhou chvíli při čekání na vlak a možná potěšit a poveselit i svoje okolí. Nástroj zde bude stát několik měsíců a po celou dobu můžete přispívat na sbírku, ze které by se zaplatilo nové olomoucké piano. To, co tam stojí dnes, je totiž pouze vypůjčené. Tento projekt má za cíl především na chvíli se zastavit, nestydět se a seznámit se s cizím člověkem nebo obohatit svým uměním ostatní kolemjdoucí. Škoda jen, že prostředí hlavního nádraží zrovna neprobouzí pocity sounáležitosti ani nepřivolává múzu inspirující k hudebnímu výkonu. Spíš naopak. V zaplivaném prostředí nádražní haly, přeplněné naštvanými obličeji čekajících lidí, chce většina z nás strávit co nejméně času. Dostat se do vytouženého vlaku neokradený a hlavně rychle, ať to stojí co to stojí, jsou hlavní hesla tamní kultury. A proto si nejsem jistá, jestli tomu Skákal pes či Kočka leze dírou zrovna pomůžou. Doufám však, že se tato akce ujme a Olomouc si bude moci pořídit nástroje či šachové stolky i na příjemnějších místech, než je „hlavák“.

Michaela Mrázková, studentka FF UP


Za pozornost stojí nejen biopotraviny

Slovo BIO slýcháme v poslední době z různých zdrojů. Bio už není jen záležitostí bohatých, dnes si biopotraviny může dovolit i student. Pro zdravou výživu už nemusíme ani do specializovaných prodejen, ale seženeme je v každém větším hypermarketu, například Globus nabízí široký sortiment trvanlivých biopotravin, pomazánek, mléčných i živočišných produktů. Pokud sháním nějaké specifické zboží, vždy ráda zajdu do zdravé výživy Studánka na ulici 8. května. Specifickou kategorií je potom biokosmetika, která se prozatím netěší takové popularitě jako biopotraviny. Osobně ale dávám certifikované přírodní kosmetice přednost před tou masově produkovanou, zejména potom preferuji českou biokosmetiku. Dnes už není problém chemii nahradit přírodou, tak proč to pro své tělo neudělat?
Sabina Špalková, studentka FF UP 


Tři roky veganského večeření

Tři roky uplynou letos v prosinci od první „Veganské večeře“.
Před třemi lety jsme s olomouckými příznivci veganského stravování a členy Food Not Bombs Olomouc začali uskutečňovat toto pravidelné komunitní setkávání.
Už tři roky se večeře konají v olomoucké Galerii U Mloka každou poslední středu v měsíci od půl sedmé.
Po tři roky funguje jednoduchý princip. Kdokoliv může navařit čistě rostlinné pokrmy a donést je ochutnat ostatním příchozím. Ovšem vaření není podmínkou, někdo se přijde prostě jen najíst nebo zkusit dobroty ostatních lidí.
Za tři roky se nám podařilo vybudovat pravidelnou událost a komunitu stálých nebo občasných návštěvníků.
Během tří let se původně olomoucké „Veganské večeře“ rozšířily do patnácti dalších měst v České a Slovenské republice, takže dnes můžete tímto způsobem povečeřet třeba v Mostě, Hradci Králové, Praze nebo Uherském Hradišti.
Tři roky jsou za námi a stálo to zato.
Petr Zelený, student PřF UP


Sherlock ví, jak si vynutit pohlazení

Psa, nebo kočku? Asi jako každý student nerada brzo vstávám a ještě horší je, když vstávám s kocovinou. Volba byla jasná – kočka, protože s ní nebudu muset chodit na vycházky. I u psů mám nejradši velká plemena, takže mainská mývalí kočka se pro mě jevila jako ta pravá. Taková kočka umí své váhy a délky dobře využívat. Mezi mnoha opatřeními, která jsem kvůli kocourovi zavedla, byl silný magnet na skříňce s odpadkovým košem a kytky minimálně dva metry nad zemí. Jenomže náš kocourek vyvádí i jiné věci. Nejraději pije ze sklínek, proleze každému tašku, a pokud není zip dovřený, není pro něj problém ho do dvou minut rozepnout. Cokoliv, co je v sáčku (nejlépe svačinku se šunkou), okamžitě chytne do zubů a běží prozkoumat do koutku, abych mu to nevzala. Kaž­dý, kdo k nám přijde nebo u nás přespí, proto dostane nejdřív přesné instrukce, aby si vše dobře schoval, a upozornění, aby se v noci nedivil v případě, že se mu šest kilo Sherlockovy živé váhy uvelebí na obličeji. Sherlock moc dobře ví, že když se chce mazlit ve tři ráno a vy ho sprostě ignorujete, je nejlepší vám zamezit přívod vzduchu a vy ho pak ještě rádi pohladíte. A když ani to nezabere – kousne do tváře nebo do ucha. Avšak přesto všechno, i když se zdá, že to tak není, jsme rádi, že ho máme.
Alena Zaoralová, studentka FF UP

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2