Menu

anigif

A+ A A-
Markéta Skočíková

Markéta Skočíková

Už vás někdy někdo nechal na holičkách?

Když zůstaneme na holičkách, jsme v koncích. Všichni toto rčení známe, mnoho z nás ho i používá, ale téměř nikdo nemůže říct, že by věděl, co vlastně slovo holičky znamená. Nabízí se nám několik výkladů. První z nich tvrdí, že jde o ‚holé ruce‘, a to podle spojení být živ na holých rukou. Další vysvětluje, že jde o ‚holou zadnici‘, a jiný preferuje ‚žebráckou hůl‘. Nejpravděpodobnější je ale výklad poslední. Má za to, že holičky znamenají ‚nedozrálé ovoce‘. Nejstarší dochovaný doklad slova v původním významu pochází z konce 16. století z biblické Písně písní. Označuje se tak zde plod na počátku procesu zrání těsně po opadání okvětních lístků. Plody jsou v té době hladké a holé a ničím neprospívají. Nejstarší užití holiček v přeneseném významu je přibližně z téže doby. Objevuje se v alegorii Masopust od Vavřince Leandra Rvačovského. Holičky se ve rčení pojí se slovesy zůstati, (za)nechati, případně v pozdější době seděti, zatímco pude s holičkou (s žebráckou holí) nebo dáti někomu po holici se pojí se slovesy jinými. Navíc se zde pracuje s jiným objektem než s množstvím malých plodů, pro které je typická hromadnost, a vyjadřují se tedy plurálem. Dalším argumentem je, že nedozrálé ovoce má rys kvalitativní nenaplněnosti (proces zrání se nedokončil, znamená neúspěch), kdežto holá zadnice a holé ruce mají rys nenaplněnosti kvantitativní (chudoba, nouze, nedostatek).
Zdroj: NEJEDLÝ, Petr: Holičky. Naše řeč, 2/2014, s. 109–111

Studentský folklorní soubor Krajina začíná znovu vystupovat

Ač se to nezdá, na olomoucké univerzitě studuje poměrně velké množství lidí zapálených do folkloru. Věnovali se mu doma a po nástupu na školu přemýšleli, kam se vrtnout a ve své zálibě pokračovat. Už nemusí sedět na kolejích, mohou přijít do právě obnovovaného studentského souboru.

Jmenuje se Krajina. Jeho název poukazuje na neohraničený a nespoutaný prostor plný života a rozmanitých přírodních druhů. Byl zvolen tak, aby každému hned na první poslech říkal, že se Krajina snaží čerpat náměty přímo z regionů, z nichž pocházejí její členové. Ty tvoří, jak jinak, mladí lidé studující na Univerzitě Palackého.
Historie Krajiny se začala psát na podzim roku 2000, kdy se část nadšenců odloučila od jiného souboru, který se zaměřoval na slovenský folklor. Chtěli ukázat, že na moravských folklorních tancích je také mnoho krásného a zajímavého. Navíc chtěli dát větší prostor tomu, k čemu mají silný vztah a v čem mnozí z nich vyrůstali.
„Je to právě o tom, že v Krajině se mísí studenti z různých koutů republiky. Každý chce ukázat ostatním to své a naučit se od ostatních to jejich,“ sdělila Jindra Vytásková, která Krajinu umělecky vede už od doby jejího vzniku.
Tehdy jí pomáhal a soubor organizačně vedl Dušan Machálek, zvaný Dodo, později pak Ondřej Kašpar, který převzal funkci svého předchůdce a zastává ji dodnes.
Krajina se de facto nikdy nerozpadla. V roce 2010 oslavila desáté výročí založení a i nadále existovala a neustále se udržovala v činnosti. Problémem bylo pouze to, že většina členů začala zakládat rodiny, budovat kariéry a na soubor už jim nezbýval čas.
První snahy o obnovení souboru se objevily na začátku letního semestru akademického roku 2013/2014.
„Chtěla jsem tančit v Olomouci a chtěla jsem tančit moravský folklor,“ svěřila se Andrea Bublíková, studentka filozofické fakulty, která se zasloužila o obnovení Krajiny.
Začalo se scházet pár nadšenců a výsledkem bylo, že už v květnu absolvovala Krajina první vystoupení na Moravském dnu v Olomouci.
V současnosti čítá soubor asi deset členů, schází se každé pondělí v 18.30 ve Skautském domě na ulici Holická a lze jej najít na Facebooku. V nejbližší době bude k vidění na zámku v Lanškrouně, kde vystoupí v rámci masopustního veselí. Bude to v sobotu 14. února a hned další den se zúčastní masopustní obchůzky Neředína.
„Největším současným cílem je dovést Krajinu až k oslavám patnáctého výročí založení,“ říká vedoucí souboru.
A co vzkazuje zájemcům o působení ve FS Krajina?
„Po zkoušce jdem na pivo!“

Přijďte mezi nás! Vlastní kroj není podmínkou.
E-mailová adresa vedoucí Jindry Vytáskové: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
https://www.facebook.com/folklornisouborkrajina

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2