Menu

anigif

A+ A A-

Olomoucká domovní znamení. Málokdo už ví, kde se vzala

foto: Petra Novotná foto: Petra Novotná

Většina lidí chodí po Olomouci, aniž by si všímali okolí, natož aby zvedli hlavu a zpozorovali domovní znamení, která zdobí historickou část města. Studenti přicházející odjinud nemají často o jejich existenci ani tušení. Přitom nejen Praha, ale i Olomouc se může pochlubit několika pozoruhodnými znameními. Vždyť jinak by o nich nebyly napsány již tři knihy, neuskutečnil by se grantový projekt a sympozium.

Domovní znamení bývala součástí výzdoby průčelí měšťanských domů a jsou známá již od konce 14. století. „Měla i zdobný význam, ale především plnila funkci orientační. Princip byl takový, že domy nebyly číslovány, musely být tedy označeny jinak, třeba jménem majitele jako Hauenschildův palác na Dolním náměstí,“ vysvětluje prof. PhDr. Jiří Fiala, CSc. Kromě znamení a štítů se objevovaly i sochy a obrazy světců, kterým byly domy svěřovány. V několika případech se názvy hostinců a lékáren podle znamení udržely dodnes.
„Největší domovní znamení je na domě U Zlatého jelena na Dolním náměstí. To je tzv. mluvící znamení, protože vyjadřuje jméno vlastníka asi tak z druhé půlky 18. století. Po generace tam byli Hirschové a hirsch je německy jelen,“ dodává Fiala. K některým znamením se váží i pověsti. Víte například, proč je na domu U Černého koníčka na Dolním náměstí půlka vyskakujícího koně? „To byl asi nějaký milenec, který vyskočil z okna před manželem té ženy. A kůň tam bude asi proto, že tady kdysi bydlel někdo s koněm. Dole jsou sklepy, kde mohly být stáje,“ soudí Marta Klívarová, prodavačka v obchodě, který v domě sídlí.
Doopravdy zní pověst trochu jinak, i když nemá jen jednu verzi. „Ta pověst je zvlášť půvabná, patří k okruhu pověstí o nápoji lásky. V domě byl pacholek velmi fešný a stará služka se do něj zbláznila. Pořád ho sváděla, a on jako že ne. Proto si objednala u nějaké místní čarodějnice nápoj lásky a uvařila ho. A kůň, žádný valach, to vypil, a jak zmerčil tu služku, tak se po ní hnal a ona běžela chudinka až nahoru na půdu, kůň za ní. Vyskočila z okna na dlažbu a kůň uvízl v okně, takže museli přijít řezníci a rozsekat ho do buřtů,“ zní pověst v podání prof. Fialy. Verze druhá, uvedená v knize Domovní znamení v Olomouci, říká, že se komorná zamilovala do mladého pána. Podstatná část o nápoji lásky a uvíznutí koně je totožná, ale komorná má v tomto podání veselejší osud. Vdá za dragounského důstojníka a odejde z Olomouce.
Studentka, která bydlí v domě U Černého psa, ani dva mladí muži, kteří pracují ve zdejším obchodě, neměli tušení, proč je na budově pes. Ten, stejně jako současný název domu, je poměrně novou záležitostí. Teprve počátkem 20. století byl při opravě fasády mezi okna zasazen sedící pes. Dříve dům nesl název U Zlatého psa, ale znamením zde bylo štukové Boží oko s hlavičkami andílků a kamenný vchodový portál.
Často se vyskytují také znamení prstenu jako symbolu věrnosti nebo pelikána. „Tvrdilo se, že když má pelikán mláďata, rozklove si hruď a tou krví je krmí. Lidé v tom viděli paralelu s Kristem,“ nastiňuje příčinu prof. Fiala. Zajímavý je také kohout v Lafayettově ulici. Ten sloužil jako symbol nevěstinců a za domem U Červeného kohouta nevěstince prokazatelně existovaly. Zvířata se obecně jako námět objevovala nejčastěji. Mnoho dalších znamení je sestaveno z kamenných nebo kovových dělových koulí pocházejících z doby, kdy byla Olomouc obléhána švédskými a pruskými vojsky. Jedno z takových, původní dřevěné znamení z domu U Sedmi bomb, mohou návštěvníci zhlédnout ve foyer Vlastivědného muzea. Historie olomouckých domovních znamení je pestrá a bohatá. Zkusme tedy, až budeme příště procházet městem, pozvednout oči vzhůru. Možná budeme překvapeni, kolik příběhů se na zdánlivě obyčejných zdech skrývá.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2