Menu

anigif

A+ A A-

Hrady i zámky na Olomoucku otevřely své brány

Rockové koncerty, kovářská přehlídka, balet, pohádkové hry a soutěže… Příznivci historie stejně jako milovníci kultury se i letos mohou těšit na bohatý kulturní program, tradiční prohlídky a také na řadu novinek. Hradům a zámkům právě začíná nová sezóna.

Noc nejen na Karlštejně, ale i ve Šternberku

Hrad Šternberk, původně obranné středověké sídlo, bezprostředně spjaté s rodem Šternberků a samozřejmě i s českou historií, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Zájemci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových tras a zhlédnout i stálou výstavu Liechtensteinská dominia střední Moravy. Rodiny s dětmi mají možnost využít speciálních dětských prohlídek. Šternberské kulturní léto pod hvězdami – to je název kulturních akcí, které proběhnou v letní sezóně. Návštěvníky čeká svatební veletrh v netradičním prostředí hradu, Noc kostelů se speciálními prohlídkami nebo muzikál Noc na Karlštejně, kde hostují sólisté Moravského divadla Olomouc. O prázdninách bude následovat například baletní představení Romeo a Julie, kostýmované hudební prohlídky či již 11. ročník festivalu Šternberský kopec, na němž zahrají například Support Lesbiens, Vypsaná fixa nebo Divokej Bill. Letošní Letní divadelní hraní zahájí ve středu 20. srpna soubor Šternberští ochotničtí komedianti, o dva dny později se uskuteční první open air koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Kulturní program bude pokračovat i v září.

Bouzovské bestie návštěvníky nekoušou

Romantický hrad Bouzov, založený na přelomu 13. a 14. století, je bohatě zařízen obrazy, uměleckými předměty a historickým nábytkem. Díky své magické atmosféře se stal vyhledávaným místem pro pořádání společenských akcí, koncertů, výstav či divadelních představení, natáčela se tu i řada pohádek. Návštěvníci mají na výběr z pěti různých prohlídkových tras, ale např. svatební okruh je zpřístupněn pouze v době konání svatebních obřadů. Od května lze prohlídky spojit s výstavou nadpřirozených bytostí z šlechtických erbů nazvanou Erbovní bestie. Pro děti je určena speciální Dětská trasa s Ohnivcem, po jejímž absolvování získají rytířský glejt.
Z kulturních aktualit jmenujme například zahajovací koncert 39. ročníku festivalu folkové, trampské a country hudby Mohelnický dostavník, který se koná 28. srpna. Brzy poté od 29. do 30. 8. vystoupí v rámci projektu Moravské hrady.cz na Bouzově například skupiny Chinaski, Horkýže slíže či Monkey Business.

Na Helfštýn za Petrem Vokem

Hrad Helfštýn patří svou rozlohou k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Byl založen koncem 13. století a v posledních desetiletích proslul díky festivalu Hefaiston, kovářskému svátku, který tu každoročně probíhá. Unikátní sbírka uměleckého kovářství se už stala součástí hradní expozice. I na Helfštýně pro tuto sezónu připravují bohatý kulturní program. V květnu hrad nabízí například V. ročník Festivalu vojenské historie. V červnu chystá novinku s názvem Helfštýnské ateliéry, kde se představí řada zajímavých muzejních profesí. 7. června proběhne 5. ročník hudebního setkání Rockový Helfštýn. V červenci se uskuteční již po dvaadvacáté hradní bál s hudbou, poe-
zií a divadlem. Účast na něm přislíbil dokonce Petr Vok z Rožmberka. Srpen bude na Helfštýně tradičně měsícem kovářství, odehraje se zde slavnostní zahájení XXVI. ročníku Kovářského fóra. Kovářské přehlídky a výstava budou probíhat od 23. do 31. srpna. V září bude možné navštívit přehlídku žonglérů, kejklířů a artistů všeho druhu.

Kočáry z Náměště se přestěhovaly

Zámek v Náměšti na Hané byl po léta znám ojedinělou sbírkou kočárů, dnes už to ale neplatí. „V současné době máme už jen dva, zbylé byly převezeny do Muzea historických kočárů v nedalekých Čechách pod Kosířem,“ vysvětluje studentka FF UP Martina Navrátilová, která na zámku každé prázdniny pracuje jako průvodkyně. Letos nakrátko však jeden ze dvou kočárů z Náměště zmizí. Zlatý arcibiskupský kočár poputuje do Prahy na výstavu „Zapřažená krása – kočáry
18. – 20. století“. Přesto v Náměšti zůstává řada lákadel, ať už je to malebný park, expozice míšeňského porcelánu nebo kulturní akce. 14. června se uskuteční divadelní představení Z pohádky do pohádky. V červenci se koná Odpoledne s Večerníčkem, oblíbená akce, při níž děti plní různé úkoly a setkávají se s pohádkovými postavami. Od 14. do 17. srpna se v Náměšti rozvoní Květiny pro zámeckou paní se speciálními prohlídkami, vernisáží a ukázkou aranžování. Letošní kalendářní rok tu zakončí večerními prohlídkami vánočně vyzdobeného zámku 27. prosince.

paces-15-tabulka

text: Adéla Secká a Zuzana Zemanová

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2