Menu

anigif

A+ A A-

Volební hesla: Klišé, nesplnitelné sliby i špetka vtipu

foto: Veronika Minářová a archiv respondentů foto: Veronika Minářová a archiv respondentů

Volby 2013. Téma, které se nyní objevuje ve všech médiích. Ale jak působí samotné předvolební kampaně a hesla jednotlivých stran na voliče? Jsou slogany na billboardech útočné, směšné, nebo zaujmou na první pohled? Politické strany to na nás zkouší všemi možnými zbraněmi. Co si myslí o heslech na billboardech politických stran, které mají podle průzkumů šanci v kraji uspět, studenti, učitelé i další obyvatelé Olomouce?

paces-voli-polasekMgr. Radim Polášek, kontrolor kvality
KSČM: S lidmi pro lidi
Myslím si, že je to klasické klišé. Je to bez nápadů a bez invence. Tím rozumím bez nějaké snahy zaujmout voliče. Heslo by mělo být rázné, člověk by si ho měl zapamatovat. Není to cílené na mladou generaci, je to standardní. Kdybych šel okolo billboardu a bylo toto heslo anonymní, tedy nevěděl bych, že je to KSČM, ani bych si ho nevšiml. „S lidmi pro lidi“ by měla každá strana splňovat bez ohledu na program, je to všední.

paces-voli-polachMgr. Vladimír Polách, Ph.D.
TOP 09: Víme, kam jdeme
To heslo je prázdné. Nic neříká. Je podmíněno tím, že my víme, co znamená, kam jdou a podobně. Ono se nedá od předvolebního hesla čekat, že bude mít nějakou zásadní náplň, ale tohle je taková sebepropagace. Heslo může působit na ty voliče, kteří jsou rozhodnuti, že budou volit TOP 09. Jinak by se člověk musel seznámit s programem a nějakými tezemi. Navíc velmi pravděpodobně voliči levicoví nebo středoví, kteří už si za ty čtyři roky udělali nějaký názor na TOP 09 (a já se domnívám spíše negativní skrze Miroslava Kalouska, skrze Jaromíra Drábka, případně ministryni kultury, kteří skončili katastrofálně), si můžou vzít heslo „Víme, kam jdeme“ pouze ironicky a říct tak, tam přesně my jít nechceme.

paces-voli-vidlakovaMartina Vidláková, studentka PdF UPOL
ODS: Volím pravici
Na jednu stranu by občané mohli ocenit stručnost sloganu, tedy žádné dlouhé sliby, které se nakonec po zvolení strany ztratí v nedohlednu. Podle mě se zde ale vytrácí podstata hesla: „stručné a úderné“. Spíše se mi zdá, že pánové už prostě nevěděli, co „chytrého“ by lidem namluvili. I když je heslo krátké, mělo by vyjadřovat nějaký zásadní cíl, ke kterému se chce strana úspěšně probojovat. V případě hesla ODS se ale zdá, jako by jeho cílem bylo vyvolat v lidech přesvědčení, že pravice je ta dobrá a levice špatná. Tak jednoduché to ale není.

paces-voli-vrzalMarek Vrzal, reklamní expert
ANO: Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.
Celkově slogan nenabízí příjemcům řešení situace, neukazuje, co přináší hnutí ANO jiného, lepšího, odlišného oproti ostatním volebním stranám. Patrně se tvůrci spoléhali na to, že síla protlačení sdělení přes média dokáže vyvolat reakci v podobě zapojení se do diskuse na facebooku. Ano, může zapůsobit na lidi technologicky vzdělané, mladší a snad i na střední generaci, ne tak docela na lidi starší a v důchodovém věku. Heslo má na druhou stranu jednu velkou výhodu – je jednoduché, krátké a do jisté míry i výstižné, ale hlavně nápaditě vtipné. Pravděpodobně bude v celkovém pohledu úspěšné.

paces-voli-vrtilekLuděk Vrtílek, student FTK UPOL
KDU-ČSL: Dáme zemi do pořádku
Mám pocit, že s tímto heslem vsází na celkovou současnou politickou situaci a na obecnou nespokojenost občanů. Občané samozřejmě chtějí slyšet, že bude vše v pořádku a budou se mít skvěle, avšak toto heslo bych přirovnal ke slibům snesení modrého z nebe. Nedokážu si představit, že by právě tato strana dokázala splnit takovýto úkol. Heslu tedy nevěřím a připadá mi přehnané. Vycházím především ze svého názoru na tuto stranu a z vlastní zkušenosti s ní. Myslím, že na mnohé lidi toto heslo bude působit podobně, i když velké optimisty může i oslovit. Pořádek do chaosu však vnést nejde.

paces-voli-petrikovaKristýna Petříková, studentka FF UPOL
SPOZ: Já dám hlas Zemanovcům. A vy?
Mně osobně se toto heslo zdá příliš egocentrické a nicneříkající, postrádá vtip a originalitu. Připadá mi hloupé, když se člen SPOZ, jehož příjmení je i obsaženo v názvu této strany, takto prezentuje a sebepropropaguje. Koho jiného by asi tak volil? Zemanovi stoupenci si na položenou otázku odpoví kladně, ostatní nejspíše nikoliv. Slogan ale může dle mého názoru oslovit tu skupinu lidí, která doposud neví, koho volit. Ulehčuje jim to situaci. Možná si to ani nemusí uvědomit, ale to, že je zde napsáno, že stranu někdo konkrétní (v tomto případě dokonce sám pan prezident) bude volit, na ně může sugestivně působit. Tito lidé si pak mohou říci – když je volí ostatní, přidám se také, a nepřemýšlí už víc nad tím, proč vlastně. Myslím si však, že tento způsob není zrovna čestný. I proto je mi toto heslo nesympatické.

paces-voli-vrajovaMgr. Jana Vrajová, Ph.D.
ČSSD: Prosadíme dobře fungující stát
Je to průměrné, klasické předvolební heslo a možnosti realizace takovýchto proklamací z principu nevěřím. Hlásá něco, co bychom si všichni přáli (dokonce i ty strany, které to nevykřikují z billboardů), tedy fungující stát. S nápaditostí nemá nic společného, není kontroverzní, nechce provokovat, nikoho neuráží, vsází na to, že v dnešním chaosu a obtížné názorové orientaci mnoho lidí víc než po akci či změně touží po stabilitě a jistotě (prosperitu raději zmiňuji v závorce). A jestli si myslím, že ovlivní voliče? Jistě existuje skupina lidí, pro kterou je výměna vládnoucí garnitury zárukou dobrého budoucího „fungování státu“. Ale doopravdy takové heslo potěší ty, kteří už jsou dávno rozhodnutí, že danou stranu budou volit, a při četbě tohoto hesla mají dojem, že svou volbou dělají něco dobrého pro vlast.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2