Menu

anigif

A+ A A-

Šantovka: Je pro Olomouc výhrou, nebo hrozbou?

foto: www.santovka.cz foto: www.santovka.cz

Je až s podivem, jak rychle vyrostlo nové, v pořadí už páté olomoucké obchodní centrum, Galerie Šantovka. Co všechno čekat od tohoto projektu, pro mnohé Olomoučany kontroverzního? Jejím nedávným otevřením záměry developerů nekončí. Galerie Šantovka je pouze první fází rozsáhlého budování nové moderní čtvrti, zahrnující mrakodrap a další objekty pro bydlení, obchod a administrativu.

Trocha historie…

Šantovka získala svůj název teprve nedávno podle blízké Šantovy ulice (Josef Šanta byl novinář a účastník protinacistického odboje, který padl za oběť heydrichiádě). Historie místa je ale mnohem starší, začíná v druhé polovině 19. století. Za rozvojem tehdejšího areálu stojí především společnost vlastněná rodinou Heikornů. V Olomouci působila od roku 1896 a zabývala se obchodováním s cukrem a lihem, později rozšířila sortiment o výrobu jedlých tuků, octa, olejů, margarínu, mýdla a pracích prášků. Ve válečných letech zde vznikla společnost MILO – WERKE a z té se po válce v etapě znárodňování staly závody MILO. Současným majitelem areálu a investorem celého projektu Šantovka je společnost SMC Development a.s., která dokončila demolice původních továrních hal, provedla kompletní sanaci celé lokality a připravila unikátní projekt nové městské čtvrti.

Design nebo Disneyland

Megalomanský komplex obchodů, kaváren a možností kulturního vyžití sídlí na strategickém místě blízko historického centra. Dominantou multifunkčního objektu je hlavní budova o čtyřech patrech. Přízemí zahrnuje parkoviště a supermarket. V prvním patře najdete běžné obchody s módou. Dále zde sídlí bankovní služby a mobilní pohotovost, nabízející kromě prodeje telefonů i jejich servis. Pobavit vás může třeba Funny World s novinkou v podobě 5D kina se speciálními efekty, které mají diváky vtáhnout do děje.
Ve druhém patře hledejte méně běžné obchody s oblečením, načerpat síly pak můžete v několika fastfoodech. V nejvyšším patře objevíte dětský koutek, kavárny, hernu či bowling. Kulturní zážitky vám zprostředkuje Divadlo na Šantovce nebo multikino Premiere Cinemas.
A co na skladbu obchodů a služeb říká jedna z prvních návštěvnic centra? „Chybí mi zde obchodní značky, které nemají v Olomouci ani jednu pobočku, jako Zara nebo Douglas. Není mi jasné, proč se zde opakují tytéž, které už můžeme najít v jiných olomouckých centrech. Naopak oceňuji obchod Manufaktura, který se specializuje na přírodní kosmetiku, a také mě zaujala prodejna čerstvých ryb,“ komentuje Barbora Strnadová, studentka UP.
Architektonické zpracování vytvořil londýnský ateliér Benoy. „Díky prosklené fasádě a velkým skleněným střechám je interiér Galerie Šantovka doslova zalitý denním světlem a působí příjemně a vzdušně,“ uvádí server galeriesantovka.cz. Pravda je však taková, že interiér působí spíše prázdně a na mnoha místech zatím nedokončeně. Součástí projektu jsou i oddechové zóny na břehu Mlýnského potoka.

Něco pro studenty?

Ačkoli se předpokládá, že by lidé měli v novém obchodním domě spíše utrácet, s otevřením 180 nových prodejen souvisí i nabídka práce, která v Olomouci chybí. Mnoho obchodů nabízí brigády pro studenty, od uklízečky přes obchodní asistenty až po manažerské pozice. Další věc, kterou mnozí ocení, je komplexnost celého projektu. Galerie Šantovka patří mezi 10 největších obchodních center v České republice. Seženete zde téměř vše, nemusíte proto objíždět město z jednoho konce na druhý. Z Šantovky se tak může stát příhodné místo například pro nadcházející předvánoční nákupy. Výhodou je i snadná dostupnost, areál navazuje na Dolní náměstí, odkud se přes Kateřinskou ulici a nově vybudovaný nadchod dostanete pohodlně přímo do druhého patra nákupního centra. Dočkáte se zde i mnoha slev, jak ve vybraných obchodech, tak například v multikině nebo v nehtovém studiu, kde studenti můžou zaplatit i o několik desítek procent méně. Hned při příchodu do budovy je na recepci k dostání katalog s více než stovkou slevových voucherů, které nabízejí akce 1+1, procentní slevy nebo slevy až o 200 korun téměř na všechno zboží.

Je tu něco cítit...

Stavbu již od počátku provázely protesty ekologických aktivistů a místních obyvatel. Důvodem bylo především to, že Magistrát města Olomouce neposoudil alternativní trasu tramvají přes ulici Rooseveltova, která by podle odpůrců sloužila většímu počtu obyvatel, byla by o několik set milionů levnější, kratší, dopravně méně komplikovaná a nezlikvidovala by biokoridor spolu s desítky let starými stromy na břehu Mlýnského potoka.
V areálu Šantovky také pravděpodobně vyroste druhá nejvyšší budova v Olomouci vysoká 75 metrů (předběžně nazvaná Šantovka Tower, lidově „Šantodrap“). Budova navržená architektem Robertem Bishopem by měla být dokončená v roce 2015. Odpůrci výškové budovy argumentují především zničením panoramatu historického města.
Další z příčin všeobecné rozmrzelosti obyvatel jsou podivné praktiky místních podnikatelů. Z podniku MILO, který předcházel současné Galerii, v roce 2000 František Mrázek a Tomáš Pitr vyvedli stovky milionů korun. Z toho důvodu začal objekt chátrat. Obchodním partnerem Tomáše Pitra (pravomocně odsouzeného za vyvedení akcií MILA) a Františka Mrázka byl Richard Morávek, jeden z podílníků Šantovky.

Bije olomoucké srdce pro Šantovku?

V rámci marketingové propagace Šantovky bylo nedaleko tržnice na budovu bývalého sila umístěno šestimetrové srdce od hudebníka a výtvarníka Milana Caise. Tento symbol lásky měl za úkol odpočítat čas do otevření. Otázkou je, jestli srdce občanů a obchodníků v centru Olomouce tluče stejně silně pro Šantovku jako to nainstalované. „Mé ženské já samozřejmě zajásalo,“ říká nadšená návštěvnice Jana Morávková. Avšak mnohé protestní aktivity naznačují opak. „Radši chodím do menších obchodů v centru města, protože mi jsou bližší,“ vysvětluje Petr Zelený, student doktorského studia UP. „Největší hrozbu nové čtvrti Šantovka však vidím v necitlivosti investora ke kontextu historického města a současně v jeho nedemokratických prostředcích, kterými chce svých cílů dosáhnout,“ dodal Zelený.
Posledním z „výkřiků do tmy“ byla říjnová demonstrace proti Šantovka Tower. Mezi odpůrce mrakodrapu, který má stát přímo v ochranném pásmu památkové rezervace, patří i Ministerstvo kultury, Národní památkový ústav, místní občanská sdružení (Hnutí DUHA Olomouc a sdružení Za krásnou Olomouc), olomoučtí architekti (Klub architektů Olomouc), řada známých osobností (Jan Keller, Táňa Fišerová, olomoucký arcibiskup Jan Graubner) a velká část olomouckých obyvatel. Dokonce vznikla iniciativa Občané proti Šantovka Tower. „Je příliš pozdě, s demonstracemi se mělo začít mnohem dřív a hlavně vytrvat,“ řekl zdrceně jeden z pravidelných účastníků demonstrací.

Šantovka v číslech
1000 parkovacích míst • 500 rezidenčních objektů • 18 bowlingových drah • 10. největší obchodní centrum v ČR • 8 promítacích kinosálů • 1 nová tramvajová zastávka

Architektonická kancelář Benoy
zaměstnává 400 architektů, urbanistů a designérů. Pobočky má například i v Pekingu, Hongkongu, Šanghaji či Singapuru. Sídlí v Londýně.

ANKETA
Otevření s sebou nese i otázku, jak moc Šantovka ovlivní prodej v menších obchodech v centru Olmouce. Pocítili tu odliv zákazníků? Jsou na to připraveni?

Elekro Vaďura, majitel
Zásadní vliv na počet zákazníků otevření Šantovky nemá. Myslím, že teď ani potom. Málo zákazníků je pořád. Slevy nejdou dělat do nekonečna. Uvidíme, co Vánoce, když to jinak nepůjde, budeme to muset zavřít. Šantovka se na tom ale nijak výrazně nepodepsala. Situace dobrá není, to je obecný trend. Je ale s podivem, že někde postaví další obchodní centrum, už několikáté na tak malé město. Někdo se na tom pěkně napakoval.

Butik Designers’, prodavačka Gabriela Justinová
My jsme si vybudovali stálou klientelu, takže žádný vliv nového obchodního centra nepociťujeme. Kdo bude chtít nakupovat v obchoďáku, tak půjde, tomu nikdo nezabrání. Já bych tam ale nešla a naše klientela taky ne.

Dámské prádlo TIMO, prodavačka
Šantovka má určitě vliv, neprodáváme. Snažíme se lidi přilákat třeba slevami, různými akcemi, ale soukromník ty slevy nemůže zaplatit, to nejde. Musí se počkat, až se to trochu uklidní. Vidíte, že město je poloprázdné.

Kino Metropol, ředitelka Zuzana Krylová, jednatel Petr Hanák
My jsme na tuhle novinku byli připraveni už dopředu, jednali jsme s Divadlem na Šantovce a vymysleli jsme, jak si nekonkurovat a vzájemně si vyjít vstříc. Oba ty sály jsou kapacitně i technicky trochu jiné, proto můžeme společně pokrýt větší poptávku. Naší nevýhodou je sice malé parkoviště, ale na druhou stranu jsme v centru města, kde lidi můžou pokračovat se zábavou. Také jsme zvětšili pódium, udělali zázemí pro účinkující a zrenovovali technické vybavení kina. Ceny jsou nesrovnatelné, my se snažíme být příznivější, vždy se držíme spodní hranice, kterou navrhuje distributor. K 80. výročí kina jsme také vydali svůj věrnostní program, který se jmenuje Metroplay. Zároveň nás podporuje město a sponzoři. Máme své diváky, nejsou to rodiny s dětmi, které si přijdou užít víkend, ale jsou to lidi z centra, co Metropol mají rádi a co ho nenechají padnout.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2