Menu

anigif

A+ A A-

Olomoucký majáles aneb univerzita pro studenty, studenti pro Olomouc

foto: www.olomoucky.denik.cz foto: www.olomoucky.denik.cz

V úterý 6. května proběhl další ročník tradičního majálesu pořádaného Univerzitou Palackého. Studenti v tento slunečný den obsadili Olomouc a náležitě oslavili svůj svátek, který se letos nesl v duchu komiksu. Univerzita pojala tuto akci již klasicky nekomerčně, a proto se nikdo nemusel obávat vstupného. Hlavním záměrem bylo obohacení společenského a kulturního života jak studentů UP, tak i široké veřejnosti.

Vše vypuklo ve 13 hodin ve Zbrojnici, kde se během několika okamžiků objevily desítky superhrdinů. Nechyběl zde Superman, Thor, Badgirl, Spiderman, dokonce dorazil i univerzitní superhrdina UPman. Kdo nepřišel v maskách, mohl se vyzbrojit komiksovými bublinami, libovolně si je popsat a dotvořit podle vlastní libosti a fantazie. Celá skupina, jež čítala stovky studentů, se pak vydala v průvodu vedeném bubeníky, žongléry a dalšími artisty centrem Olomouce a na chvíli i zastavila tramvajovou dopravu. To však nikomu nevadilo. Dobrá nálada, kterou s sebou průvod nesl, vyháněla majitele a obyvatele přilehlých domů a obchodů do oken či na ulici a ti si často nadšeně a s úsměvem celý průvod fotili. „Na majálesu jsem už po několikáté, ale v průvodu jsem poprvé, je to skvělá akce, která dělá dobré jméno nejen univerzitě, ale především olomouckým studentům, a je tu spousta zajímavých lidí,“ komentovala studentka sociologie Gabriela Mičková.
Když průvod dorazil za mohutných ovací k olomoucké radnici, bylo na pódiu již vše připraveno ke korunovaci nového krále majálesu. Tím se v letošním roce stal Jaromír Švejdík, komiksový tvůrce a člen kapely Priessnitz, jenž převzal korunu z rukou svého předchůdce, prvního polistopadového rektora Univerzity Palackého Josefa Jařaba.
Nově korunovaný Jaromír Švejdík pak davům přislíbil spravedlivé kralování z Jeseníků společně se svým komiksovým hrdinou Aloisem Nebelem. Následně pak vyjádřil poctu svému kolegovi Kájovi Saudkovi, významnému českému malíři a komiksovému tvůrci, jehož výstava stále probíhá v olomouckém Muzeu umění. „Kdyby Kája Saudek byl trošku zdravej, tak by tu cenu měl dostat samozřejmě on. On je nekorunovaný král českého komiksu.“
Bezprostředně po korunovaci naložili studenti svého krále do rikši a za skandování pokřiku „ať žije král“ se všichni společně vydali na Korunní pevnůstku, kde král Jaromír I. oficiálně zahájil Olomoucký majáles. Část návštěvníků se pak rozprchla do přilehlých Bezručových sadů. Tam na všechny již čekal bohatý doprovodný program. Účastníci se mohli zapojit do spousty různých aktivit, od paintballu nebo fotbálku přes žonglování, horolezectví, školení o první pomoci až třeba k sjíždění Mlýnského potoka na raftech, vyzkoušení si populárních google glass brýlí a mnoha jiným zajímavým počinům. Nechyběly ani stánky neziskových organizací, jako jsou P-centrum, Amnesty International, Maltézská pomoc a další. U manuálně zručnějších studentů si zájemci mohli zakoupit šperky, plyšáky, brože, náušnice, tašky, obrazy, razítka, ale také něco k snědku, třeba muffiny nebo dortíky.
„Jsem studentem prvního ročníku, ale na majáles chodím každý rok, je tu super zábava a spousta dobře naladěných lidí. Určitě se chystám vyzkoušet stanoviště lanového centra, když vylezete úplně nahoru, máte k nim 30 % slevu na další návštěvu,“ uvedl pro Pačes Jan Lutera. „A je tu také mnoho krásných dívek,“ dodal s úsměvem.
Program pak pokračoval dál až do večerních hodin, v Korunní pevnůstce gradoval ve 20:30 koncertem populární skupiny Tata Bojs, která je již na české scéně opravdovou stálicí. Souběžně koncertoval v Jazz Tibet Clubu mladý klavírista Nat Osborn se svou kapelou – ti neváhali a přijeli podpořit Olomoucký majáles až z dalekého New Yorku. Ve Zbrojnici majáles skončil zcela v duchu ústředního tématu promítáním komiksového filmu Kick-Ass od 21:00.
Dlouhé přípravy se rozhodně vyplatily a sklidily své ovoce. Majáles proběhl opravdu ve velkém stylu, každý z návštěvníků si musel z široké nabídky vybrat to svoje a nikdo zcela jistě nelituje přítomnosti na této velkolepé studentské akci. Nezbývá tedy než poděkovat všem, kteří se na letošním festivalu dobré nálady podíleli ať už organizací, nebo svou účastí. Laťka byla posunuta velmi vysoko a v následujících letech bude co překonávat. Nezbývá než se těšit, tak zase za rok na shledanou.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2