Menu

anigif

A+ A A-

NOC VĚDCŮ 2015: Brány Pevnosti poznání se i po setmění otevírají nadšencům pro vědu

foto: Noc vědců 2015 foto: Noc vědců 2015

V pátek po šesté hodině večerní bývá Pevnost poznání veřejnosti obvykle uzavřena. Dnešek je však výjimkou. Zájemcům z řad dětí i dospělých je umožněno proniknout do světa vědy v rámci Noci vědců 2015. Průvodci po Pevnosti poznání – muzeu vědy pro celou rodinu – na dnešní noc naplánovali bohatý a zajímavý program, o čemž svědčí davy návštěvníků proudící do areálu Korunní pevnůstky.

 

Zaostřeno na zdravotnictví v 18. století

Před vstupem do expozice Věda v pevnosti se dostane návštěvníkům úsměvného varování: „Ocitli jste se v polní nemocnici. Máme tu dnes několik zraněných vojáků, proto dávejte pozor, kam šlapete.“ V polní nemocnici děti pomáhají s ošetřováním zraněných a také si mohou zkusit podle návodu namíchat a poté ochutnat lék na špatné trávení, na otravu houbami, na netečnost nebo na plynatost. Zájemcům jedna z průvodkyň poví něco o léčivých rostlinách, které se nejčastěji používaly ve zdejší vojenské pevnosti, a poté prověří jejich schopnosti, když dostanou za úkol poznat po čichu bylinky a koření, jako jsou heřmánek, šalvěj, mateřídouška, kmín, hřebíček a skořice. V rohu nemocnice za plentou leží muž nakažený morem. Pečuje o něj mnich a ten zároveň návštěvníkům odhalí, jak se to mělo s epidemií černé smrti v Olomouci. Nedaleko od lůžka nemocného lze narazit na vojáka, který vás pro změnu zase seznámí s léčebnými metodami felčarů v 18. století.

 

Ze života zvířat

V přízemí Pevnosti poznání stojí fronta na vstupenky na vycházky s netopýry. Exkurze za netopýry se konají od sedmi hodin do půlnoci vždy v celou hodinu. V mezičase se návštěvníci seznamují s párem živých netopýrů, které si lze pohladit a také jim naservírovat k večeři moučné červy. Děti si vystřihují netopýrky z papíru a společně s rodiči zkoušejí sestavit netopýří budku. Účastníci vycházky s netopýry se z Pevnosti přesouvají do přilehlého parku, kde mají možnost sledovat různé druhy těchto zvířat ultrazvukovými detektory a poslechnout si během exkurze výklad. „Netopýří budky poznáte podle toho, že jsou placaté a s otvorem zespodu. Tady v Bezručových sadech se tyhle budky vyvěšují většinou jako náhrada za nějaký zásah v parku. V Michalském stromořadí jich máme asi pětatřicet – ne všechny tady toho typu, zhruba polovina je netopýřích, polovina je ptačích – a byly vyvěšené jako kompenzace některých zaniklých úkrytových příležitostí ve starých jírovcích, které tady rostly a tvořily Michalskou alej,“ uvádí průvodce Evžen Tošenovský.

Na Noc vědců dorazili jako zástupci ZOO Olomouc sova pálená a výr velký. „Marta je samička výra velkého. Má dvacet sedm roků. Její zranění od elektrického vedení se zahojilo, ale trvale jí chybí na křídle tři pírka. Do přírody se vrátit nemůže, proto takhle slouží jako živý exemplář pro výuku,“ říká průvodce. Návštěvníky dále ujišťuje, že Marta je na podobnou prezentaci zvyklá a trénovaná, proto také zájemcům nabízí podržet si dravce na kožené rukavici. Na závěr dodá zajímavost: „Martu jste mohli vidět ve filmu. Zahrála si ve westernové parodii se Zedníčkem.“ (Mělo by se jednat o WesternStory – pozn. red.)

 

Živá voda pod lupou

Milovníci laboratorního zkoumání hmyzu mají k dispozici řadu mikroskopů v expozici Živá voda. Pod lupou končí larvy i dospělí jedinci chrostíků. „Chrostíci jsou známí z Ferdy Mravence, který jim pomáhal stavět domečky. Ty si ale staví chrostíci samozřejmě sami,“ vysvětluje doktorka Ivona Uvírová z katedry zoologie a návštěvníkům Pevnosti poznání takové schránky larev chrostíků také ukazuje.
Na své si přijdou zároveň milovníci her, rébusů či hlavolamů. Průvodci po Pevnosti totiž na dnešek připravili množství deskových her, matematických hádanek a také sirkových hlavolamů s názvy Sedm čtverců, Netopýr či Tři trojúhelníky. V muzeu vědy si návštěvník může i posvítit na peníze, například ověřit jejich pravost neb přiřadit osobnosti k českým bankovkám.

 

Dusík a kyslík v akci

V přízemí muzea si návštěvníci mohou dopřát ledovou sprchu, jakou pravděpodobně ještě nezažili. Jeden z vědců zájemcům umožní vyzkoušet si, jaký je to pocit polít si kůži kapalným dusíkem, který má neuvěřitelných -200 °C. Když dáte ruku správně a nevytvoříte z dlaně mističku, není to nijak nebezpečné a po kontaktu s tekutým dusíkem je téměř ihned po všem. „Je to, jako když se na rozpálenou plotnu nalije voda,“ uvádí přirovnání Jakub Navařík z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů. O patro výš v Pevnosti poznání hraje prim naopak kyslík. Účastníkům Noci vědců je zde k dispozici oxymetr, přístroj měřící procento kyslíku v krvi. „Ideální hodnota je devadesát devět procent,“ říká Eva Pilařová z Přírodovědecké fakulty UP. „Naměřených devadesát pět procent může být zkreslený výsledek, například kvůli nalakovaným nehtům.“

 

Vesmírné „tetovací“ studio pro nejmenší

Zavítá-li návštěvník do tohoto koutku Pevnosti, čeká jej pohled na sbírku štětců a pestrých barev. Dvě šikovné slečny z „vědecké výtvarky“ zde malým účastníkům Noci vědců nabízejí vesmírné malování se světelnými efekty na obličej. Během noci pak můžete na nejedné dětské tváři zahlédnout vesmírnou raketu nebo třeba noční oblohu posetou hvězdami

Do akce Noc vědců se letos Pevnost poznání zapojila poprvé a její program sklidil obrovský úspěch. Prostory Pevnosti zaplněné mnoha vědeckými nadšenci ještě krátce před půlnocí jsou toho důkazem. Kdo letos akci nestihl nebo se jí nemohl zúčastnit, nemusí zoufat a čekat na další ročník. Pro zájemce je tu řada dalších zajímavých expozic a akcí. Brány Pevnosti poznání se totiž návštěvníkům otevírají celoročně.

 

 

Text: Lucie Červenková, Tereza Jurášková

Foto: Jana Fricová

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2