Menu

anigif

A+ A A-

NOC DIVADEL V OLOMOUCI – Když být jen divákem je málo

,,Lidi, poďte za nama a dajte si svařák! Šak znáte to, víno rozdělujeme na tři kategorie: dá sa, nedá sa, dá sa svařit! Tož poďte!“ hulákal přes celé třetí patro Uměleckého centra UP mladý herec v roli průvodce, ve venkovském kostýmu a se svařákem v ruce. „Tož za těmato dveřama si možete zkusit natočit vlastní rozhasovú hru, vzadu zas uvidíte, jak sa chovajú herci v zákulisí, a hen bacha, tam sa koná poprava!“ ukazoval na jednotlivá stanoviště studentské prezentace umělecké tvorby.

Celá akce se konala v rámci celoevropské Noci divadel, kde měli lidé šanci stát se na chvíli umělcem a volně si vyzkoušet aktivity z divadelního, filmového, výtvarného a rozhlasového prostředí. Podle principálky divadelního spolku Nabalkoně Markéty Zborníkové měla být Noc divadel na Konviktu (UC UP) ve znamení „oživeného třetího patra“. „Na Konviktu je několik studentských spolků z různých uměleckých odvětví a každý si připravil pro diváky speciální interaktivní program. Také si zde může divák odpočinout a vyslechnout koncert studentského hudebního tělesa Nabalkoně Orchestra. Velmi nás těší, že Olomouc kulturně žije a že se lidé zajímají i o studentskou tvorbu,“ dodala Zborníková.

Jestliže barokní budova bývalého jezuitského konviktu působí poněkud tajemně, z prostoru bývalé kanovnické rezidence ve Wurmově ulici, jež je zároveň sídlem divadla Na cucky, sálal přímo strach. Divák si mohl celé divadlo důkladně prohlédnout a prozkoumat i jeho tajná zákoutí. Výpravu návštěvníků opět zahříval svařák, který jim rovněž dodával odvahu aktivně se zapojit do připraveného programu. Tato profesionální experimentální scéna se totiž zaměřuje také na vzdělání ve formě workshopů. Kromě nich měli diváci možnost zhlédnout představení Nacucky v kostce, jež se vtipně ohlíží za historií jednotlivých inscenací divadla.

Profesionální nezávislá scéna Tramtarie se jako jediná více zaměřila na dětské obecenstvo. V odpoledních hodinách se tak celým divadlem nesla čarovná atmosféra zbrusu nové pohádky Terezka a kouzelné autíčko. Malí diváci vypadali velmi spokojeně a také si tento dobrodružný příběh o návratu dvou ztracených holčiček domů značně pochvalovali. Na dospělé diváky čekala interaktivní hra, která je stejně jako v předchozích produkcích provedla celým prostorem.

Do Noci divadel se v Olomouci vůbec poprvé zapojilo i Divadlo hudby, kde celý prostor ovládlo pět herců improvizační herecké skupiny O.Li.V.Y. Diváci se skvěle bavili u různých skečů a vtípků prostoupených absurdním humorem, jenž byl založen na čisté improvizaci. Jejich děj mohli diváci ovlivnit přímo z publika. Hudební podklad zajistili hercům muzikanti z hudební skupiny Blue Apple.

Tyto čtyři olomoucké scény se provázaly jednou společnou soutěží. Návštěvníci si v každém divadle mohli vyzvednout hrací kartičku, na kterou dostávali razítka za účast na programu jednotlivých produkcí. V momentě, kdy získali potvrzení ze všech čtyř divadel, mohli být zařazeni do slosování o hodnotné ceny, například volné vstupenky na jednotlivá představení. Vyhlášení výherců se uskutečnilo živě v Českém rozhlase Olomouc.

Do třetího ročníku Noci divadel v České republice se zapojilo na 130 divadel a divadelních souborů z 36 měst. V rámci republiky zaštiťuje tuto akci Institut umění – Divadelní ústav, který se zároveň podílí i na organizaci a koordinaci celého evropského projektu European Theatre Night. Tato netradiční a tvořivá forma divadelní prezentace se v řadě evropských divadel odehrává vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008.

 

text: Adam Suchánek

foto: Hana Koudelková, Kateřina Machulková

autor plakátu: Vít Zborník

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2