Menu

anigif

A+ A A-

“All we have is now,” říká zpěvák Charlie Straight

foto: Lukáš Vrtílek foto: Lukáš Vrtílek

Proč sis ke studiu vybral angličtinu a proč zrovna v Olomouci?
Mně se v Olomouci strašně líbí, ačkoli už tady tolik nebývám, ale hlavně se mi líbí ten kolektiv. Na angličtině se zaměřením na tlumočení a překlad je málo lidí, třeba 15, a tím pádem mají učitelé osobní přístup a hlavně jsou to lidi z praxe. Takže to studium není jenom teoretické, ale je hodně vidět, že učitelům jde o to, aby měl člověk uplatnění v praxi a nebyl jen čistý teoretik.
Jak to máš se školou v současné době?
Ukončil jsem bakalářské studium, ale bohužel teď nestuduju, protože veškerý svůj čas a energii věnuju kapele. Na druhou stranu bych neměl říkat bohužel, protože mě to baví a protože jsem si to sám zvolil. Musím ale říct, že mi to občas chybí – takový ten zápřah, který studium vyžaduje, třeba čtení zajímavých článků nebo poslouchání nahrávek, ale teď žiju tím rock´n´rollovým životem, což taky není špatné.
Máš vůbec nějaký volný čas? Pokud ano, jak ho nejraději trávíš?
Kdyby ses mě na tohle zeptala před rokem nebo před rokem a půl, tak bych řekl, že volný čas nemám a nevadí mi to, že mi vyhovuje věnovat veškerou energii kapele. Jenže v poslední době jsem zjistil, že je dobré si odpočinout, a když člověk přijde na úplně jiné myšlenky, tak se potom k té hudbě nebo ke svému hlavnímu zaměření vrací mnohem snáz a líp, jakoby s čistou hlavou. Obecně mě baví běhat nebo chodit po horách, v zimě jsem zase hodně jezdil na snowboardu. Taky trochu cvičím jógu.
Málokdo si nevšimne tvého dokonalého vzhledu a stylu oblékání – kolik času věnuješ zevnějšku?
No, že bych stál pořád před zrcadlem, to ne. Ale myslím si, že je to prostředek, jak může člověk vyjádřit něco, co vyjádřit chce. Mě móda baví a navíc to všechno se vším souvisí, i s hudbou. Rozhodně by to ale nemělo být na prvním místě. Jako třeba u Lady Gaga a jejích špičatých prsou, ze kterých tryskají plameny.
Jak to všechno začalo? Zpíváním ve sprše, po přípravách do hodin angličtiny?
Přípravami do hodin určitě ne, protože mě angličtina bavila už dlouho před školou a já se ji nikdy nemusel učit. Teda do angličtiny ve škole jsem se neučil, ale na hodiny angličtiny soukromé, které jsem měl už od malička, jsem se učil vždycky.
Jak vznikl název skupiny Charlie Straight?
To je vždycky nejhorší otázka ve všech rozhovorech, takže bych lhal, kdybych vymýšlel nějakou teorii. Jde hlavně o to, aby šly naše myšlenky k lidem přímo, bez zbytečných oklik, aby energie proudila tou nejefektivnější cestou a aby byl ten zážitek silný (straightforward = přímočarý, upřímný, pravdivý – pozn. redakce).
Má snad Třinec nějaký patent na umělce? Vy, Tomáš Klus, Ewa Farná… Co za tím stojí? Klub? Zkušebna? Skvělí učitelé?
Buď  ti učitelé, anebo je to jenom náhoda. Někdy říkám, že to jsou možná železárny, ovzduší a tak. (smích) V Třinci žádný dobrý hudební klub nemáme, což je škoda a mělo by se s tím něco udělat. Takže pokud někdy s kapelou vyděláme miliony dolarů, tak určitě někdo z nás v Třinci založí klub.
Připadá mi, že vás proslavil především soundtrack k filmu Ženy v pokušení…
Myslím si, že to nebyl ani tak soundtrack, ale že nám pomohly hlavně ceny Anděl a zejména fanoušci, kteří chodí na koncerty. To je pro nás nejdůležitější, abychom hráli pro lidi, které naše hudba zajímá.
Máte jenom jednu písničku nazpívanou v češtině. Myslíš, že to fanoušky nemrzí? Plánujete nazpívat ještě nějakou nebo zůstanete u angličtiny?
Máme pro fanoušky vánoční dárek. Oslovila nás skupina Mňága a Žďorp, abychom se přidali k jejich projektu, který se jmenuje Dáreček. Máme stejně jako několik dalších kapel nazpívat nějakou jejich písničku ve svojí verzi, svým stylem. My jsme si vybrali píseň I‘m Goin‘ Blind a někdy kolem Vánoc ji dáme na internet. A právě v ní budu zpívat trochu česky.
Je vidět, že chcete prorazit do světa.
Úspěch v cizině je hodně o štěstí. Třeba tě uslyší manažer U2 nebo bubeník Coldplay a řekne si: „Tyjo, to je super“ anebo „Ježišmarja!“ Doufám, že si řekne to první. Máme plán, že někdy v březnu zkusíme vydat další singl. Duet s českou zpěvačkou, která má zkušenosti v zahraničí. Zatím nechci říct s kým, ale už to máme nahrané a uvidíme – třeba nám pomůže dostat se zase někam dál.
Právě teď slaví obrovský úspěch vaše píseň Coco. Proč zrovna Coco?
Proč Coco? No Coco je jméno. Není to kokos ani ko*** (smích). Ať se lidi podívají na videoklip, tam propagujeme naše město, Třinec.
Frontman kapely, úspěšný zpěvák a idol – užíváš si slávu nebo se snažíš neusnout na vavřínech?
Těžko říct… Samozřejmě vidím, že se na mě lidi třeba na Václaváku občas dívají jinak, ale většinou je to spíše příjemné. Všichni jsme přece stejní. Možná řeknu klišé, ale stejně všichni umřeme a máme chlupy v podpaží.
Jsi momentálně se vším spokojený nebo by něco mohlo být jinak?
Vydali jsme videoklip k písničce Someone With a Slow Heartbeat a v poslední době se všechno točí kolem něj. Všichni se ptají, jestli jsme s ním spokojení, jenže člověk si leccos představuje úplně jinak.
Jaké je tvoje životní motto?
Já jich mám strašně moc. Třeba: „Čiň ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě,“ nebo že člověk by měl žít současností, jinými slovy „All we have is now,“ a tím bych se chtěl řídit. A pak si ještě myslím, že láska vždycky zvítězí.
Máš nějaký sen, který by sis chtěl, ať už sám nebo s kapelou, splnit?
Mám sen, aby lidi byli šťastní. Aby nebyla válka, aby se nemuselo řešit, že někdo nemá na chleba… Bylo by to hezké, taková idealistická představa jaké míval John Lennon.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2