Menu

anigif

A+ A A-

„Letos jsme vyhráli mistrovství díky skvělé partě.“

Hokejisté naší univerzity už podruhé za sebou zvítězili na Akademickém mistrovství v ledním hokeji. To je Českou asociací univerzitního sportu považováno za nejprestižnější sportovní akci vysokých škol u nás. Nepsaným kapitánem byl Jakub Ferenc, který se mistrovství účastnil i loňský rok.

Jak se tým dostane na Akademické mistrovství v ledním hokeji?
V Ostravě se koná přebor, kam se hlásí univerzity z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Jako každý rok se přihlásila Ostravská univerzita, univerzita v Karviné a my (Univerzita Palackého). Poslední čtyři roky UP vyhrálo, takže jsme počtvrté za sebou přeborníky Moravy. Z tohoto přeboru se pak postupuje do Slaného.
Jak probíhají zápasy ve Slaném?
Ve Slaném se hraje třídenní turnaj, dvě skupiny po čtyřech účastnících. Naše skupina se spojila se skupinou, která hrála v Brně. Zahrajeme si mezi sebou, doplníme tabulku, to stejné si mezi sebou zahrají české univerzity. Poté se hraje turnajové čtvrtfinále, první se čtvrtým, druhý s třetím, klasický pavouk.
Finále jste hráli proti univerzitě z Pardubic.
Ano, opakovalo se nám finále z minulého roku. I když loni to bylo trochu odevzdané, protože kluků z Pardubic bylo málo. Letos nás dotahovali, dvě minuty před koncem jsme dali gól na 3:2 a už jsme si to pohlídali. Ale je vidět, že úroveň jde celkově hodně nahoru. Připojili se například kluci, kteří studují dálkově, takže jsou to aktivní hráči. Zmíním hokejisty z extraligových Vítkovic.
Jak jsi byl zvolen kapitánem?
My jsme neměli formálního kapitána ale pouze hráče, který podával ruce, pokaždé to byl někdo jiný. Kapitána jsme neřešili, bereme se navzájem. Vedl jsem maximálně tu taktickou stránku, ale za kapitána bych se neoznačoval. Kluci to tak možná brali, ale já určitě ne.
Kdo vám dělá trenéra a jak probíhají tréninky?
Vše se děje pod záštitou pana doktora Hůlky, ale skládáme se sami. Tréninky vlastně neprobíhají, vím, že kluci z Ostravy trénují, oproti tomu Karviná se také jen poskládá. Sehrajeme se až na přeboru v Ostravě a jedeme to prodat do Slaného.
Cítili jste se pod tlakem kvůli loňské výhře?
Nic takového jsem nepozoroval. Loni jsme vyhráli dost suverénně, s výraznými výsledky. Tento rok jsme se trochu trápili, byly asi čtyři remízy. Uhráli jsme to partou a srdíčkem, přišli jsme si zahrát jako tým.
Přinesla vám taková výhra nějaké výhody ve škole?
Loni jsme dostali sportovní stipendium, které by mělo přijít i letos. Ale nic navíc to nepřináší, žádné úlevy. Na univerzitě je strašně moc reprezentantů a grant je pro všechny. Třeba kluci z Pardubic měli slíbenou odměnu za výhru pětkrát vyšší než my. Navíc nemají na univerzitě takové sportovní vyžití, proto jde všechno do hokeje. Už podruhé jsme jim asi pokazili pěknou dovolenou.
Za jaký tým hraješ ligu?
Za HC Zubr Přerov. Olomoucký dres jsem navlékl až tady na „akademičkách“. V Přerově jsem začínal, v dorostu odběhl na dva roky do Prostějova a teď jsem zpátky v Přerově. Ale fandím olomouckému hokeji, byl jsem se na kluky podívat, jak hrají baráž.
Co plánuješ po škole?
Chci hlavně udělat státnice, v září odjíždím na Erasmus, pak se všechno teprve uvidí. Chtěl bych zkusit vyšší soutěž, než je druhá liga. S prezenčním studiem se první liga spojit nedá, je to obtížné. Až dostuduji, rád bych to zkusil, ale když to nepůjde, věnoval bych se učitelství.

Jakub Ferenc

Student pátého ročníku oboru Tělesná výchova a Učitelství výchovy ke zdraví. Obránce HC Zubr Přerov měří rovné dva metry, rád si zahraje fotbal nebo basketbal. Díky jeho výšce byste ho možná tipovali spíše na basketbalistu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2