Menu

anigif

A+ A A-

„Nechystáme žádnou revoluci, je to spíš taková evoluce,“ říká nový ředitel AFO Matěj Dostálek

foto: AFO.cz foto: AFO.cz

Filmový festival Academia Film Olomouc má od září nové vedení – po Jakubu Kordovi převzal funkci ředitele Matěj Dostálek. S ním i s programovým ředitelem Jakubem Rálišem jsme si povídali o tom, jaké změny padesátý ročník čekají, na co se můžeme těšit a jak se vlastně takový filmový festival plánuje.

Jako nového ředitele AFO vás čeká velká výzva, 50. jubilejní ročník festivalu. Máte trému?
MD: Na AFO už pracujeme delší dobu, takže nervózní nejsme. Samozřejmě cítíme velkou zodpovědnost, víme, že by se mělo patřičně zohlednit, že chystáme padesátý ročník. Podle mého soudu máme ale už dostatek zkušeností na to, abychom to zvládli bez nějakých větších problémů.
JR: 49. ročník byl naprosto epický, takže to jen trošku vylepšíme.
Takže neplánujete nějaké zásadní změny?
MD: Velké změny neproběhnou. Bereme v potaz, že se jedná o výročí, zohledňujeme to v programu, propagaci a brandingu festivalu, ale nepřipravujeme nic zásadního. Budeme pokračovat v tom, co jsme vybudovali, nechystáme žádnou revoluci, je to spíš taková evoluce. Až na pozici ředitele zůstává složení AFO týmu stejné, takže všichni pokračují ve své práci tak jako doposud.
Kolik lidí se podílí na přípravě AFO?
MD: Celoročně na přípravě intenzivně pracuje osm lidí a postupně s blížícím se festivalem jejich počet narůstá až na dvě stě osob.
Kolik času zabere plánování festivalu?
MD: V současné době už vymýšlíme témata pro 51. ročník.
JR: Zhruba půl roku před začátkem festivalu se začínáme připravovat na další.
MD: Náš tým přemýšlí a plánuje koncepčně několik let dopředu, takže to nejde přesně určit. Příprava samotná se odehrává od září do dubna, první fáze začíná v září a končí v lednu, do dubna je práce intenzivní a těsně před začátkem festivalu jsou přípravy nejusilovnější.
JR: Kdybych to měl vyjádřit pomocí pracovních úvazků, tak od září do ledna je to práce pro pět lidí na plný úvazek a potom na dva úvazky, protože se festivalu věnujeme od rána do noci.
MD: AFO totiž v dnešní době není jenom samotný festival, náš tým vyvíjí kontinuálně i další činnosti.
Na jakých dalších projektech se tedy tým AFO podílí?
JR: Kromě celoročních aktivit, což jsou Science Café, přednášky a další vědecko-popularizační aktivity v Olomouci i jinde, spolupracujeme s dalšími subjekty. Například s Týdnem vědy a techniky nebo se Science centry. Jako další vedlejší činnost poskytujeme odborné programové poradenství a distribuci filmů a populárně-vědeckých dokumentů do nově vznikajících center. Nedávno jsme realizovali zakázku pro Svět techniky v důlní oblasti Vítkovice, který se otevíral 26. září. Tam jsme zajišťovali celou dramaturgii. Dále máme produkční aktivity, kdy spolupracujeme i se zahraničními partnery. Pomáhali jsme například prestižní australské produkci, kdy jsme zajišťovali natáčení v České republice, včetně lokací, lidí a dalšího odborného poradenství. Na kongresech populárně-vědeckých dokumentů získáváme kontakty a přes ně pak vznikají naše vedlejší činnosti, které provozuje instituce AFO, respektive univerzita.
MD: Přesně tak, to bych chtěl připomenout, že i když na těchto projektech pracuje tým AFO, je to stále pod hlavičkou Univerzity Palackého.
Když jste se zmínil o těch dokumentech, kolik filmů se na festival hlásí a jak se vybírají?
MD: Každoročně počet filmů stoupá, loni se to dostalo až na 400 přihlášených, když počítáme českou i mezinárodní soutěž.
JR: Výběr filmů provádí dramaturgický tým, který zahrnuje zhruba osm lidí, je to například Jana Jedličková, Jakub Korda, Zdeněk Holý, Veronika Klusáková a další.
MD: Plus přibíráme každý rok studenty katedry divadelních a filmových studií. Je to součástí vzdělávací koncepce katedry.
JR: Zhruba ve třech kolech se přihlášené filmy třídí, já jako programový ředitel samozřejmě nevidím všech 400 filmů, ale jen ty nejzajímavější a nejdůležitější. Všichni členové užšího dramaturgického týmu zhlédnou vybrané filmy a potom se v dalších dvou kolech dál debatuje, prosívá, až z toho vyjde přibližně 15 filmů, které pak máte možnost vidět na festivalu.
Jaké máte další aktivity kromě AFO?
MD: Teď se zabývám přípravami univerzitního obchodu, který by měl vzniknout na náměstí. Také pracuji na nové kolekci oblečení i dalšího merchandisingu pro univerzitu.
JR: Já jsem sice pořád doktorand na katedře, ale v současnosti se AFO tak rozrůstá, že se mu věnuji úplně naplno. Obzvlášť teď, s padesátým ročníkem. Souvisí to i s financováním, snažíme
se – a to je vlastně naše nejdůležitější práce – zajistit peníze na festival, abychom tím mohli náš tým dostatečně zajistit. Z převážné části si sponzory pro AFO hledáme sami, univerzita nám poskytuje prostory a samozřejmě zázemí. Ze svých vedlejších aktivit financujeme přípravy a tým.

Matěj Dostálek

Magisterský titul získal na Katedře divadelních a filmových studií Filozofické fakulty UP, kde v současnosti spolupořádá mezinárodní konferenci Where is History Today? a Screen Industries in East-Central Europe. V minulosti se podílel na organizaci českých filmových festivalů Letní filmová škola, MFDF Jihlava a Přehlídka animovaného filmu. Koordinoval také návštěvy významných hostů na domovské univerzitě. V týmu AFO je od roku 2007, naposledy na pozici koordinátora odborného programu Industry 4Science a vedoucího komunikace festivalu.

Jakub Ráliš

Studoval filozofii, filmovou vědu a poté judaistiku na FF UP a také na univerzitě v Haifě. V současné době se věnuje doktorskému studiu a působí také jako lektor v Centru judaistických studií FF UP. Dlouhodobě se věnuje popularizaci vědy, a to především filozofie a dějin vědy. Na AFO začal pracovat v roce 2011 jako dramaturg a v letošním roce se stal programovým ředitelem. Hlavní snahou Jakuba Ráliše je šířit nejkvalitnější vědecko-populární obsah po celé České republice.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2