Menu

anigif

A+ A A-

„Ze začátku cítím odstup, ale nakonec jsou Češi vřelí,“ říká syrský lékař Basel Azar

Foto: Barbora Sonnková, Jaromír Krátký Foto: Barbora Sonnková, Jaromír Krátký

O Sýrii, Olomouci i pravé české zabijačce jsme si povídali se zubním chirurgem Baselem Azarem, který pochází z oblasti Damašku. Svou zemi opustil v roce 2012. Nový domov našel v Olomouci, kde se za pouhého půl roku zvládl naučit náš komplikovaný jazyk a nyní se již třetím rokem věnuje doktorátu na lékařské fakultě.

 

Hned na začátku vám položím otázku, která asi každého napadne jako první. Proč zrovna Česko a Olomouc?

Dokončil jsem studium medicíny, a protože jsem nechtěl do války, řešením bylo ve studiích pokračovat. V Sýrii totiž studenti do války nemusí. Na doktorát už ale nepřijímali, jedinou cestou tedy bylo studium v jiné zemi. A protože můj strýc v Česku žil a byl velmi spokojený, rozhodl jsem se ho následovat. A proč zrovna Olomouc? Jednoduše mi z Olomouce na mou žádost odpověděli nejrychleji. A moc se mi tady líbí, olomoucká architektura a její historie, navíc je to malé univerzitní město, kde je všechno blízko, nic nechybí, dostupnost zábavy, možnost sportovat, blízkost přírody.

 

Jak je možné, že jste se těžký jazyk, jako je čeština, naučil v tak krátké době? Mluvíte i nějakým jiným jazykem? Měl byste nějaké tipy pro studenty, jak se efektivně a rychle naučit cizí jazyk?

Měl jsem jednak výbornou učitelku, ale především motivaci. Lidé v Česku se mnou moc anglicky mluvit nechtěli. To se stalo nakonec i výhodou, protože mě to přinutilo se česky naučit co nejrychleji, abych tady mohl normálně fungovat. Češtinu musím používat pořád, doma, v práci, na fakultě, v obchodech. Naopak třeba příbuzní, kteří žijí ve Švédsku, dodnes švédsky nemluví, protože tam každý umí výborně anglicky, a tak se další řeč učit nemuseli. Kromě svého rodného jazyka, arabštiny, ovládám samozřejmě angličtinu a češtinu. A tip? Kromě časté komunikace v daném jazyce je nejlepší si najít v dané zemi přítele nebo přítelkyni! 

 

Co vám tady v Česku nejvíc ze Sýrie chybí a co nového jste si naopak zamiloval?

Chybí mi samozřejmě rodina, přátelé a také jídlo. Žil jsem v Sýrii 27 let a za takovou dobu už si na určité věci zvyknete. Na Česku se mi líbí přátelští a bezkonfliktní lidé.

 

Máte rád českou kuchyni, máte nějaké oblíbené české jídlo? 

Chutnají mi vaše sladkosti, mám rád koláče, bábovku. Oblíbil jsem si také české pivo a slivovici. Moc mi ale nevyhovuje tučné české jídlo, třeba škvarky mi vůbec nezachutnaly.

 

Propadl jste nějakému typickému českému zvyku typu celonárodního sledování hokeje, vánočních trhů nebo burčáku?

Líbí se mi tradice jíst kapra s bramborovým salátem na Vánoce. Jsem křesťan, Vánoce jsme slavili i v Sýrii, ale žádnou tradiční večeři nemíváme. A bramborový salát mi moc chutná!

Zažil jsem zabijačku ve Zlíně. Líbilo se mi, že se sešla celá vesnice, rodina byla pohromadě. Překvapilo mě, že se z prasete zužitkovalo opravdu všechno, i krev. Hodně mi chutnala játra, ale naopak jitrnicím jsem na chuť nepřišel.

 

Našel jste si mezi Čechy snadno přátele? Říká se, že jsme spíše uzavření…

Ze začátku cítím vždycky odstup, ale Češi jsou přátelští, bezkonfliktní a nejsou namyšlení, takže když mě poznají a bariéra opadne, už mě pak berou úplně v pohodě. Vztahy mezi lidmi a rodinami jsou tady ale slabší než v Sýrii.

 

Jak byste porovnal chování k cizincům u nás a v Sýrii? Setkáváte se u pacientů s předsudky, míváte problém s tím, že jste cizinec?

V Sýrii jsou na cizince víc zvyklí a jsou k nim otevřenější, možná i díky tomu, že tam bylo hodně uprchlíků z Iráku, Arménie, z Palestiny, ale i turistů ze Západu. Není vůbec nic neobvyklého si pozvat cizince k sobě domů, i když jste jej zrovna potkali. Ale s předsudky jsem se nijak nesetkal, když lidé vidí, že jste vzdělaný a bezkonfliktní člověk, tak s vámi nemají problém. Jednou jsem byl dokonce pozvaný i k jedné rodině na Vánoce.

 

Jako student v Sýrii i v Česku máte možnost srovnat vzdělávání v těchto zemích. V čem je podobné nebo v čem se liší? 

Studoval jsem v Damašku a myslel jsem si, že rozdíly budou velké, čekal jsem v Česku o hodně lepší úroveň. Nevím, jak je to v Sýrii na jiných univerzitách, ale v Damašku byla úroveň naprosto srovnatelná. Učili nás často i učitelé z Evropy, v angličtině. V Česku máte ale více možností, lepší dostupnost materiálů, možnost vycestovat, hranice jsou otevřené.

 

A jak je to se zdravotnictvím? V Česku je na poměrně vysoké úrovni… 

Zdravotnictví je v Sýrii na velmi dobré úrovni, ale nemáme povinné pojištění, jako je v Česku.  A jako velmi dobrou zde vnímám záchrannou službu. Za maximálně 20 minut se k člověku sanitka vždy dostane. V Sýrii to trvá mnohem déle a kolikrát ani není jistota, že vůbec přijede.

 

Stihl jste Česko procestovat? Kde se vám líbilo nejvíce? Plánujete už tady zůstat natrvalo?

Navštívil jsem jih Česka a větší města typu Prahy, Brna, Zlína. Každé město mělo něco do sebe. Kraj, kde jsem ještě nebyl a který chci navštívit, je okolí Ostravy a Opavy. A rád při cestách vlakem pozoruju přírodu plnou zeleně. Plány do budoucna zatím moc nemám, vše se bude odvíjet od momentálních okolností. Ještě před pár lety jsem vůbec netušil a neplánoval, že budu žít v Česku.  Zatím to ale spíš vypadá, že zůstanu.

 

Stala se vám v Česku nějaká kuriózní nebo vtipná situace? 

Překvapilo mě, že hodně lidí nemluví anglicky. Když jsem přijel do Prahy a chtěl jsem jet vlakem do Olomouce, na nádraží mi nerozuměli a vše bylo v češtině. Tak jsem jen musel opakovat slovo Olomouc a nakonec jsem skončil s mnohem dražší jízdenkou, protože jsem si nevědomky koupil zpáteční. Taky když jsem v roce 2012 přijel, byla tehdy dost zima, byl to pro mě šok. Ale postupně to počasí tak rozdílné není, zimy nejsou tak chladné a v létě bývá větší horko, takže jsem si zvykl.

 

 

Text: Barbora Sonnková

Foto: Barbora Sonnková, Jaromír Krátký

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2