Menu

anigif

A+ A A-

BOSS aneb zrození Velkého bratra olomouckých bohemistů

BOSS aneb zrození Velkého bratra olomouckých bohemistů

V říjnu se na katedře bohemistiky uskutečnila první schůze nového studentského spolku s názvem BOSS. Do povědomí univerzitní veřejnosti vstoupil zejména díky svým hlavním představitelům, studentům třetího ročníku Lence Uhlářové a Vítězslavu Komendovi. Činnost spolku zahájilo autorské čtení začínajícího spisovatele Františka Šmehlíka. Co se chystá dál? Jaké mají Lenka a Vítězslav plány a ambice?

BOSS, tedy Bohemistický Spolek Studentů, pojímáte jako studentský kolektiv, jenž primárně poskytuje možnost rozšiřovat vědomosti v rámci studia bohemistiky. Jakou formou je tento nápad koncipovaný?

Lenka: BOSS vznikl hlavně proto, aby studenti naší katedry nalezli lásku ke studiu svého oboru. Věříme, že vzdělávat se dá i zábavnou formou a že vzájemná pomoc v přátelském kolegiálním duchu přináší očekávané výsledky.

Vítězslav: Momentálně pojímá náš spolek značný počet nových členů. V zastoupení jsou zde všechny ročníky našeho oboru. Je dobré, že se daří provázat studenty napříč celou katedrou, a každý člen tak může obohatit průběh činnosti BOSSe ze svého úhlu pohledu.

 

A co studenti z jiných kateder, popřípadě fakult? Mohou se i oni stát v případě zájmu členy BOSSe?

Vítězslav: Činnost našeho spolku bude vždy spjatá se studiem bohemistiky. Pravdou ale je, že česká literatura a lingvistika toho má hodně společného i s dalšími obory vysokoškolského studia, ať už se jedná o obory filologické, historické či umělecké. Pokud by tedy byl ze strany jednotlivých studentů či celých studentských spolků z jiných kateder, nebo dokonce fakult zájem o BOSSe, nemáme problém je mezi nás přijmout s otevřenou náručí. Každá zkušenost dobrá.

 

Který z vás je hlavou celého projektu? Řešíte plány společně, nebo máte přesně rozdělené funkce?

Lenka: Víťa už od malička toužil stát se prezidentem. Průlom v jeho politické kariéře však dosud podřimuje, tak přišel alespoň s myšlenkou založit si vlastní spolek a stát se jeho předsedou. Zároveň se stará o technický chod spolku. Tvoří obsah a vizuál webových stránek a plakátů. Hlavou BOSSe je tedy on. Já jsem ale krk, co tou hlavou otáčí. Veškerou organizaci a plány projednáváme společně a musím uznat, že se zatím skvěle doplňujeme. Do základní sestavy spolku patří také Tereza Chromečková, naše zapisovatelka. Inspiraci jsme hledali na katedře historie, kde funguje podobný spolek, a velký kus práce odvedl také Martin Brzezina, který dal BOSSovi celkovou podobu a trefné logo.

 

První schůzi jste otevřeli autorským čtením začínajícího spisovatele Františka Šmehlíka, který přednesl úryvek ze své debutové knihy Temné znamení. Proč jste si vybrali právě jeho?

Lenka: Hlavním důvodem je fakt, že František Šmehlík je rovněž studentem katedry bohemistiky. Cílem první schůzky bylo, aby se vše neslo v přátelské atmosféře a hlavně bez napětí. František byl příjemným zpestřením. Na naší katedře je mezi studenty celkem známý a jeho tvůrčí činnost a postupy mohou být inspirací pro spoustu studentů češtiny, kteří touží po vlastní autorské tvorbě, ale neví jak na to.

 

Bez napětí? Vždyť se zde bavíme o autorovi hororových povídek, nemýlím se?

Vítězslav: To je pravda. Vsadili jsme i na to, že František je zároveň sympaťák a fajn člověk. V Lence vyvolala jeho kniha obrovské nadšení, a tak chtěla své oblíbené pasáže slyšet přímo od autora (smích). Fakt, že se jednalo o přednes hororového žánru, byl vedlejší. Zhasnutá světla při četbě strašidelného příběhu paradoxně nevyvolala depresivní náladu. Vše se neslo ve zvláštně klidné až meditativní atmosféře.

 

Jakým způsobem se budou moci studenti z katedry angažovat ve vašem spolku? Kolikrát do měsíce by se měl váš spolek scházet?

Lenka: BOSS vznikl zároveň i pro potřeby propagace olomoucké katedry bohemistiky a celkově Univerzity Palackého jak v Olomouci, tak mimo ni. Angažovanost jednotlivých členů je také přímo úměrná jejich účasti na BOSSových schůzkách. Budeme se snažit, aby se v rámci BOSSe zapojil každý člen se svými poznatky a informacemi. Ať už se jedná o doučování a objasňování těžkých látek nebo třeba diskuse u piva nad Hrabalovými texty.

Vítězslav: Pravidelnost schůzek prozatím nemáme naplánovanou. Momentálně se jedná hlavně o nárazové akce, o kterých informujeme členy skrz facebook a webové stránky. BOSS je totiž ještě v zárodku a na to, abychom vytvořili jasně daný koncept, potřebujeme čas a dobrý tvůrčí tým. Vše se už ale pomalu rýsuje. Tato první schůze byla víceméně náborová.

 

Oba dva jste ve třetím ročníku bakalářského studia. Jak máte vymyšlenou činnost spolku během přípravy na státnice?

Lenka: Již na této první schůzce se ukázalo, že má o BOSSe zájem řada studentů napříč ročníky. Nejvíc nás ale potěšilo, že se chtějí aktivně zapojovat v organizaci. Je jasné, že každý spolek potřebuje svého leadera, nemám ale strach o to, že by v době naší přípravy na státnice spolek zanikl. Vzdělání je jedna věc, nicméně cílem BOSSe je i vytvořit kolektiv kamarádů, kteří se spolu budou bavit, vzájemně si pomáhat a trávit spolu svůj volný čas.

Vítězslav: Naší cílovou skupinou jsou především studenti prvních ročníků. To oni potřebují pomocnou ruku nejvíce. Rádi jim v jejich začátcích pomůžeme.

 

Jaké akce ještě chystáte do konce tohoto kalendářního roku?

Vítězslav: Už teď vám můžeme slíbit, že toho bude hodně. V rámci propagace UP a katedry bohemistiky navštívíme brněnský veletrh vysokých škol Gaudeamus na začátku listopadu a olomoucký Den otevřených dveří UP v prosinci. Také máme v plánu uspořádat BOSSův vánoční večírek, a to pro všechny studenty i učitele naší katedry. Můžete od nás také očekávat malé překvapení, ale o tom vám z logiky věci nic neprozradíme.

 
Text: Adam Suchánek

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2