Menu

anigif

A+ A A-

Univerzitní hokejový klub dobývá Evropu, domácí zápasy odehraje v Uničově

Výraznou měrou se na vzniku nového hokejového týmu University Shields Olomouc podílel uherskobrodský hokejový odchovanec Dominik Pudelka. „Chceme se dostat do povědomí veřejnosti a vzbudit hrdost studentů při reprezentování Univerzity Palackého. Pak máme stanovený ještě herní cíl. Dostat se do play-off,“ říká student Fakulty tělesné kultury, který je předsedou klubu působícího od letoška v Evropské univerzitní hokejové lize.

 


 

Proč jste zvolili název University Shields Olomouc? Znamená to, že chcete vyznávat obranný styl hry?

Ne, z toho jsme určitě nevycházeli. Na vznik názvu mělo vliv hned několik aspektů. Potřebovali jsme tam zakomponovat město, které reprezentujeme. Dále zmínit univerzitu. A štít je určitým způsobem spojen s Olomoucí. Objevuje se v logu Univerzity Palackého. Je ho možné najít také ve znaku města. Navíc je to obranný prvek, který používali vojáci už v dobách, kdy byla Olomouc dobývána.

 

Proč jste se rozhodli pro anglickou formu názvu?

Důvod je ten, že působíme v Evropské univerzitní hokejové lize (EUHL), kde hrají týmy z Polska, Česka, Slovenska a Maďarska, takže jsme chtěli, aby byl název srozumitelný pro všechny.

 

Z čí iniciativy vznikl klub University Shields Olomouc?

Sice to zní strašně sobecky, ale v podstatě jsem s tím nápadem přišel už na konci prázdnin minulého roku, kdy jsem se projektu začal více věnovat. A přibližně koncem listopadu minulého roku jsem oslovil proděkana se svou vizí, co bychom mohli pro univerzitu udělat a přinést něco nového. Něco, co na univerzitě zatím nikdy nebylo. Proděkana Svatopluka Horáka to zaujalo. A od té doby se na projektu neustále pracuje.

 

Co bylo při budování nového týmu nejsložitější?

Záleží, z jaké perspektivy se na to podíváme. V první řadě nebylo snadné sehnat vhodné lidi, abychom vůbec mohli spolek založit. A po založení spolku pak bylo velice složité dát dohromady tým, který by mohl fungovat. Ozývalo se nám sice hodně lidí, ale... Evidujeme asi 70 zájemců, včetně lidí do realizačního týmu. V současné době máme v týmu asi 35–40 hráčů. Ale ozývali se lidé s tím, že by měli zájem hrát evropskou ligu za Univerzitu Palackého, ale nebrali v potaz, že by to mohlo mít nějakou úroveň. Když jsme od nich zjišťovali, jaké mají zkušenosti s hokejem, tak nám říkali, že hokej hráli do 8–10 let. Nebo dokonce, že hokej nehráli, ale rádi by začali hrát. Mnoho lidí zkrátka nemělo dostatečné hokejové zkušenosti a ani informace o lize. V takových případech nám nezbylo nic jiného, než poděkovat za ochotu a za zájem působit v týmu, a následně se rozloučit.

 

Jak probíhal nábor hráčů? Uskutečnili jste nějaký kemp, kde jste si ověřovali dovednosti?

Prvním krokem byl náborový formulář, skrze který jsme se o studentech dozvěděli spoustu informací, které se vztahovaly ke studiu, k osobě samotné a v neposlední řadě také ke sportovní kariéře. Sportovní údaje jsme si samozřejmě ověřovali. Po zpracování formulářů proběhlo několik tréninků, na kterých si už jednotlivé zájemce trenér Radim Zbránek osobně otestoval a usoudil, kteří hráči budou mít dostatečnou výkonnost.

 

Hokejový tým není jen o hráčích. Součástí sportovních klubů bývá trenér, kustod, lidé zabývající se marketingem atd. Podařilo se zaplnit všechny pozice?

V současné době se dá říct, že máme více méně obsazené všechny posty. Nedávno se nám podařilo obsadit pozici kustoda a fyzioterapeuta, ale zatím stále hledáme zdravotníka. A samozřejmě rádi přivítáme i další hráče. Jinak realizační tým, do kterého spadá PR, marketing, mediální oddělení atd., je složený asi z 12 lidí.

 

Zatím tedy neplánujete žádné zásadní rozšíření?

V plánu to není, ale samozřejmě práce přibývá. Navíc jsme studenti, takže pořád musíme myslet na to, že studium je prvořadé, nikoliv druhořadé. Z toho plyne, že jakmile budeme mít pocit, že už máme práce až nad hlavu, budeme rozšiřovat řady.

 

Skládá se tým jen ze studentů a absolventů Univerzity Palackého?

Na soupisce jsou výhradně hráči, kteří studují na Univerzitě Palackého. Kromě dvou středoškoláků z maturitních ročníků, kterým jsme umožnili si vyzkoušet vysokoškolský hokej. Zároveň jsme jim ukázali, jak to na univerzitě funguje a podle jejich slov už mají vysokou školu jasně vybranou. V realizačním týmu jsou pak převážně také studenti, ale máme mezi sebou i lidi z venku. Například nášeho týmového manažera Jána Kršiaka, který zabezpečuje chod týmu. Dále máme v realizačním týmu grafiky, kteří se starají o náš vizuál, a mezi nimi se také najde nějaký ten pracující člověk.

 

Kdo všechno se podílí na financování klubu?

Samozřejmě jsme závislí na podpoře. Jsme nezisková organizace. Bez darů a sponzorů bychom se neobešli. Velké díky patří univerzitě, která nás podporuje formou stipendií. Určitou částkou nás také podporuje město Olomouc. Dalším sponzorem je pivovar Chomout, který zajišťuje občerstvení na utkání. Sport hokej nám dodává vybavení pro hokejisty. A máme i mnoho dalších sponzorů. Finance jsou úskalím celé ligy, protože liga je velice drahá. Náklady týmu na jednu sezónu se pohybují kolem 750 tisíc korun. Takže opravdu všichni studenti, kteří se podílí na tomto projektu, si museli sáhnout do vlastních kapes a přispět nějakou částkou. Konkrétněji v řádech tisíců korun na osobu, ale zároveň ne více než pěti tisíci.

 

Jakým způsobem máte vyřešené cestování? Předpokládám, že zatím nevlastníte letadlo jako zámořské celky.

Letadlo zatím nemáme, ale pan rektor nám slíbil, že od příštího roku by to bylo možné. Ne, to je samozřejmě legrace. Jezdíme autobusy. Snažíme se hledat všechny možné způsoby, jak zajistit klukům maximální pohodlí. Přeci jen zápasy se nehrají jen v okolí. Občas bude nutné absolvovat různé štreky. Polsko, Bratislava, Budapešť. Není to na hodinu cesty, takže se snažíme zajistit opravdu kvalitní autobusy, aby kluci dojeli odpočatí. Sice to stojí samozřejmě spoustu peněz, ale vždycky se nám podaří oslovit někoho, kdo nám finančně pomůže.

 

Jak se to všechno dá skloubit se školou? Přeci jen tréninky zaberou nějaký čas, cestování na zápasy, samotná utkání a škola do toho také.

Univerzitě se projekt líbí, takže nás podporuje. Dovoluje hráčům zažádat si o individuální studijní plán. Pak už záleží na individuálním přístupu studentů a vyučujících. Někdo je tolerantnější a chápavější, takže se s ním dá dohodnout na nějaké absenci, případně kompromisu. U jiných vyučujících to nejde, takže pak daný hráč nemůže jet na některé zápasy, a tím pádem je mužstvo o tohoto studenta oslabené. Například zápas v Trenčíně znamená celý den mimo školu.    

 

Kdy trénujete?

Na soupisce jsou studenti z různých kateder, takže se snažíme tréninky plánovat na brzké ranní hodiny tak, aby končily do 8 hodin. A potom v časech, kdy má většina kluků už po škole. Bohužel nemůžeme vyjít vstříc všem, takže se na trénink schází kolem 15 až 18 hráčů. A to si myslím, že je poměrně optimální počet pro trénink.

 

Zatím jste odehráli jen dvě utkání v EUHL. S Brnem jste vyhráli 5:0, s Trenčínem prohráli 1:7. Jaké máte první dojmy z ligy?

Liga na mě působí opravdu velice dobrým dojmem. Zatím jsme s organizační i herní stránkou velice spokojení. Jednotlivá utkání byla vypjatá. Některé výsledku tomu třeba neodpovídají, ale zápasy jsou kvalitní. Mají náboj. Zajímají se o ně diváci i studenti. K hokejové stránce ligy určitě nemáme žádné námitky.

 

Proč nehrajete domácí utkání v Olomouci?

Bohužel se to pro letošní sezónu nepodařilo domluvit, ale věřím, že příští rok už v Olomouci budeme domácí zápasy hrát. Pro letošní rok jsme našli azyl v Uničově.

 

Jaké jsou cíle klubu University Shields Olomouc pro letošní premiérovou sezónu?

Chceme zajistit plynulý chod klubu. Úspěšně spolupracovat s univerzitou a městem. Dostat se do povědomí veřejnosti. A vzbudit hrdost studentů při reprezentování Univerzity Palackého. To jsou jednoznačně prioritní cíle. Pak máme stanovený ještě herní cíl. Dostat se do play-off.

 

Když se vrátím ještě k samotné soutěži. V Americe a Kanadě jsou univerzitní ligy velice prestižní. Hráči mají šanci se z nich dostat přímo do NHL. Jaký je potenciál EUHL? Je natolik zajímavá, že by v hledišti seděli extraligoví skauti?

Potenciál v ní určitě je. Nevím, jestli se tam objevují skauti. Nicméně si myslím, že by měli brát v potaz, že tato liga funguje. Protože i v našem týmu jsou hráči, kteří jsou prvoligoví, druholigoví, ale bez smlouvy. Tím pádem mají velkou možnost se ukázat agentům, skautům a vysloužit si zajímavý kontrakt. Co se týče srovnání se zámořskými ligami, tak to je velice těžké. EUHL je mladá liga, která se rozvíjí. Každopádně kvalita rok od roku stoupá rapidní rychlostí. Do budoucna by určitě také pomohlo, kdyby se povedlo navázat kontakt s Českým svazem ledního hokeje, na čemž se samozřejmě pracuje. Potom budou mít kluci dvířka do ligových a extraligových klubů otevřená.

 

Jaká je průměrná návštěvnost na zápasech EUHL?

Jak už to tak bývá, návštěvy kolísají. Ze statistik víme, že na některá utkání dojde i šest tisíc diváků, na jiná kolem tisícovky.

 

Bude pro fanoušky University Shields Olomouc připraven i fanshop, aby vás mohli v zápasech podpořit v klubových barvách?

Pracuje se na tom. Máme už nějaké materiály vymyšlené a sepsané, v současnosti na nich pracuje grafik. Předpokládám, že by propagační předměty mohly být k dostání před Vánocemi. Postupně je budeme představovat na webových stránkách a k dostání budou i v UPointu.

 

Kde mohou diváci najít rozpis zápasů, aby se mohli orientovat v lize?

Fungujeme na sociálních sítích, kde si nás fanoušci mohou najít pod názvem University Shields Olomouc. Také máme instagramový účet s názvem HC Palackého University. Naše webové stránky jsou hokej.upol.cz. Tam fanoušci můžou najít jednotlivé soupisky, výsledky z utkání, statistiky, podívat se na naše soupeře. A také nás případně podpořit.

 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2