Menu

anigif

A+ A A-

7 míst, kde si zaručeně natlučete

foto: Radka Kučerová foto: Radka Kučerová

Ať už potřebujeme pár centimetrů navíc, máme pro boty na podpatku slabost nebo se prostě jen rády hezky obouváme, víme, jak těžké je v nich chodit. A co teprve někde, kde je to samá díra, kachlička s překvapením nebo „kočičí hlava.“ Člověk to pak radši vzdá a vyrazí v keckách s lodičkami v tašce. Pokud se ale i tak rozhodneme (na vlastní nebezpečí) do víru Olomouce vydat na jehlách, je pár míst, kterým je lepší se obloukem vyhnout.

1. Máje (zastávka U Dómu)

Chtěly jsme si zkrátit cestu do školy, a tak jsme vystoupily už před náměstím Republiky. K našemu nemilému překvapení nás tramvaj vyklopila kamsi, kde to připomínalo staveniště. Musely jsme čelit mužskému v oprýskané škodovce, který na nás pokřikoval něco o tom, že tady nemáme co přecházet, a pak i skupině dělníků. Nejspíš si právě dopřávali siestu a my se staly terčem jejich pobavených pohledů, když jsme v úplně nových lodičkách balancovaly na špatně stlučené lávce přes výkopy. Tady si s sebou do kabelky přibalte alespoň balerínky, když už ne boty sedmimílové.

2. Křížkovského

Můžeme si gratulovat, že studujeme na Filozofické fakultě. Ke gratulaci již není důvod, když nám pečlivě zničený chodník znemožňuje včasný příchod na přednášku. Ověřeno dívčíma nohama – je jedno, ze které strany jdete, protože obě strany ulice jsou na tom stejně nemožně. A to nejlepší? Fanoušci počítačových her si přijdou na své ve chvíli, kdy zaprší. Voda vteče pod rozviklané dlaždice a vyčkává na nezkušenou slečnu, které pak zničí ranní vizáž. Rada zní – zmapovat pečlivě terén (připomíná to Twistera – pravá noha na třetí dlaždici zleva a levá noha na tu prasklou) nebo pořídit pořádné boty, ne-li holínky.

3. Wurmova

Kostkami dlážděná ulice dodává místu historický ráz, ale projektantem byl nejspíš svobodný muž, protože vidět to jeho žena, měl by týden studené večeře. Na spodním konci uličky postává půvabný rozcestník odkazující k fakultě. Nevěřte tomu podvodníkovi a raději si to obejděte. Nejen, že mezírky mezi kameny jsou akorát na zlomení podpatku, ale jakmile zaprší, chodník se promění v klouzačku. Nebudeme pesimistky, výhodu to má. Můžete si zde povšimnout povalujících se dlažebních kostek, které někdo vydoloval ze země, ty pak vložte do kabelky a máte zbraň na nebezpečného pobudu zdarma.

4. Ztracená

Centrum města je jako stvořeno pro promenádování se v nových botkách, ale jeho dláždění ne. Čelíme nástrahám ze strany děrovaných poklopů na kanály, prohlubní v asfaltu a zakopáváme o boule na chodnících. Nemluvě o bolavých lýtkách z toho neustálého cupitání do kopečku. Ulice Ztracená je pro nechtěné pozbytí podpatku jako stvořená. V případě, že o nových střevících neuvažujete, vyvarujte se delších pohledů do vitrín a raději bedlivě sledujte, kam šlapete. Výhodou je relativní opuštěnost místa a když už ztratíte rovnováhu, na místě se povětšinou nenachází svědci.

5. Náměstí Hrdinů

Ze školy, do banky, na schůzku, na kafe s kamarádkou, podívat se po obchodech nebo se projít po městě, a jelikož už nožky bolí, nezbývá než vydat se na bus či tramvaj. Směřovat budete nejspíš na místo, odkud se díky MHD dostanete snad na všechny konce Olomouce. Jenže přebíhat přes vykostkovanou cestu v kramflecích z jedné zastávky na druhou není žádná legrace, nemluvě o mini-sprintu na přechodu, který musíte absolvovat kvůli krátké zelené, navíc v kombinaci se slalomem mezi davy kolemjdoucích. Přeskakování tramvajových kolejí v podpatcích by mělo patřit na Olympiádu.

6. Dolní náměstí

Poslední dobou se snad všude v Olomouci opravuje, bourá a znovu staví, rozkopává a předělává… Například Dolní náměstí. Výsledek bude jistě skvělý ale do té doby naše lodičky nápad dojít někam přes Dolňák určitě nepotěší. Jámy překryté dřevěnými deskami nejsou zrovna nejbezpečnější ani v pohorkách a všichni lidé (za normálních okolností rozprostřeni po celém náměstí) hrnoucí se po jednom úzkém chodníku cestu neusnadní. Pokud si nechcete vaše boty donést domů jako puzzle, menší obchůzka rozhodně neuškodí.

7. Horní náměstí

Aneb třešnička na dortu našich ´radějibezpodpatkových´ míst, kde se každý z nás vyskytuje téměř denně. Že nevíte, jestli jsou horší malé dlažební kostky, velké dlaždice, rozbitý chodník nebo měděné desky? Tady je od každého trochu. Snad každá z nás zažila to drobné škobrtnutí, ne-li zlomení podpatku uprostřed náměstí, následované pohledy těch, ač o něco nižších, ale moudřejších kolegyň v balerínách či teniskách. Takže – buď to chce hledat patníky a opatrně náměstí projít po nich, nebo lépe kamarádku či přítele gentlemana, kteří vám nabídnou pomocné rámě. Jako bonus je tu ještě ulice Riegrova, držící basu s náměstím, po které si jako po obláčcích rozhodně nepřeskáčete.
Markéta Dosoudilová a Karin Ghisiová

Anketa

paces-04-2012-19Zuzana Zelená, 20 let, studentka FF
Jak se Vám po Olomouci chodí v podpatcích?
Abych pravdu řekla, já na podpatcích chodím velmi zřídka. Většinou dávám přednost keckám nebo botám na malém podpatku. Studentský život je někdy velmi hektický a proto je pro mě daleko pohodlnější chodit v converskách než v jehlách. Osobně si myslím, že Olomouc není zrovna vhodné místo pro nošení podpatků. Vím, že se řadí mezi historická města s mnoha vzácnými a starobylými domy a ulicemi. A také vím, že když chceš opravit fasádu na domě, tak potřebuješ „x“ povolení. Ale nechce se mi věřit, že tato přísná pravidla platí i pro opravu chodníků a cest.
Kam si na podpatcích netroufnete?
Osobně si myslím, a mnozí se mnou budou jistě souhlasit, že nejhorší místo, kam bych si na podpatcích netroufla, možná jen za velmi naléhavých okolností, je centrum Olomouce. Mám na mysli Horní a Dolní náměstí a Náměstí Hrdinů. Upřímně obdivuji ty odvážné, které tam jdou dobrovolně. Ty kočičí hlavy jsou prostě příšerné. V zimě nemluvě.
Mgr. Darina Hradilová Ph.D., odborný asistent
Jak se Vám po Olomouci chodí v podpatcích?
Velmi špatně, i když už je to pro mě minulost. Od momentu, kdy jsem se musela začít velmi rychle přesouvat mezi domovem, školou, školkou, nádražím a fakultou, přesedlala jsem na obuv sportovnějšího rázu. Do dámsky vyhlížejících bot se přezouvám až na fakultě.
Kam si na podpatcích netroufnete?
Protože jsem několik prvních let v Olomouci bydlela v podnájmu na Dolním náměstí, velmi nerada vzpomínám na prastarou dlažbu mezi kavárnou Mahler a radnicí.
Mgr. Zuzana Zemanová Ph.D., odborný asistent
Jak se Vám po Olomouci chodí v podpatcích?
Na to mám jednoduchou odpověď – na podpatcích nechodím, a když, tak jen na takových, které jsou větší než mezery mezi kočičími hlavami. To je vcelku dostačující opatření na to, aby člověk překonal i záludnosti olomoucké dlažby bez úhony.
paces-04-2012-15Ing. Ivo Vlach, 1. náměstek primátora, odbor dopravy
Proč rada města Olomouce ženám chůzi na podpatcích neulehčí opravami těch nejkritičtějších míst?
Jsem si vědom toho, že chůze po historické dlažbě ve středu města Olomouce je pro ženy na podpatcích velmi obtížná.
Všechny ulice, které zmiňujete, jsou uvnitř městské památkové rezervace, kde je řešení obtížné, protože je třeba zachovat historický charakter dlažby.
Na příkladu ulic Pekařské a Denisovy se ukazuje, že je možné najít i přívětivé řešení. Na druhou stranu například v části Dolního náměstí kolem Jupiterovy kašny je použita historická dlažba – tzv. „Bělkovická droba“ a podmínkou památkářů bylo tuto dlažbu zachovat pro budoucí pokolení. Ve větší části Dolního náměstí doufám, že budou po jeho znovuotevření i ženy na podpatcích spokojenější. Dobrou zprávou je, že nyní probíhá předláždění ulic 28. Října a Úzké současně s Mořickým náměstím, které získá charakter odpočinkové zóny. Pro rok 2014 připravujeme velkou rekonstrukci třídy 1. Máje.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2