Menu

anigif

A+ A A-

Jak na zkoušku, když na učení nebyl čas

foto: Michal Dvořák foto: Michal Dvořák

Ládování se guaranou, zásobování se kávou a energetickými nápoji a vůbec vymýšlení nejrůznějších technik a triků, jak při přípravě i samotné zkoušce dopadnout co nejlépe (nebo jak se z toho všeho alespoň nezbláznit), jsou teď na denním pořádku. Asi nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím výslednou známku jsou samozřejmě zkoušející, a ačkoli je to velice individuální, rozhodli jsme se sepsat pár tipů, co na ně (ne)platí a co se (ne)vyplatí, když vědomostmi oslnit nemůžete. Netřeba dodávat, že níže uvedené je třeba brát s náležitým nadhledem.

Krátká sukně nemusí zabrat. Ani na muže

Večer před důležitou zkouškou stojíte před otevřenou šatní skříní, se zamyšleným výrazem odstoupíte o dva kroky vzad a nespokojeně vrtíte hlavou. Víte, že do druhého dne se všechno probrané učivo stejně nedokážete naučit, a tak sázíte na své ženské zbraně. Když druhý den čeká pan profesor a nepřibraly jste po cukroví pět kilo, ale vypadáte docela k světu, není problém upoutat pozornost kratší sukní a halenkou s výstřihem. Pak lze, u někoho, dostat áčko za céčka ňadra. A to za mrznutí po cestě do školy stojí. Ovšem zdaleka to neplatí na každého. Obzvlášť vyučující ženského rodu céčka zřejmě neocení. Tady je třeba zvolit přesně opačnou strategii. Obléct se slušně, pokud možno do šedého roláku až ke krku a džínsy nechat určitě doma. Po škole často kolují fámy, co který vyučující preferuje, a podle toho si pak lze vzít sukni nebo kalhoty. Nemusíte se těmi klepy přímo řídit, ale přece se říká „na každém šprochu pravdy trochu.“
Oblečení ale neslouží pouze k odpoutání pozornosti od neznalostí. Lze jím signalizovat i kladný vztah k oboru a intelektuálního ducha. Vlasy stáhnuté do copu a k nim brýle přímo křičí „já tak strašně ráda čtu!“ A každý pedagog má přece rád ty, kteří si knihy berou s sebou i do postele.
Rozdíl je také v tom, co slečna studuje. Mezi právnickou a filozofickou fakultou je rozdíl. Na filozofické fakultě jsou i takoví vyučující, kteří podporují originalitu, jedinečnost. Našla se i profesorka, která dala dobrou známku za to, že student přišel zahalen do černého. Kéž by byli všichni tak chápaví.

Vhodným doplňkem může být literární časopis vykukující z kabelky

Mezi rekvizity, které je třeba si opatřit, nepatří rozhodně úplatky typu pár švestiček ze zahrádky nebo láhev alkoholu. Pak byste si mohly leda prohlédnout zavřené dveře.
Osvědčily se knihy. Především ty, které vyučující sám napsal. Není třeba říkat si o autogram, stačí, když Akademická mluvnice „nenápadně“ vykukuje z kabelky nebo je pod paží.
Vždy, všude a za každých okolností je dobré s sebou nosit seriózní časopis. Pro intelektuály je ideální Tvar. Drsnější povahy zvládnou i A2 nebo Host. A pro ty nejotrlejší je tady Revolver Revue. Časopis pak nechat nenuceně vykukovat z kapsy. Občas zabere zahájení zkoušky dotazem na článek dotyčného pedagoga, který jsme nedávno četly a „opravdu” nás zaujal.
Lze se informovat o zálibách zkoušejícího a pak odvést řeč ke „společnému koníčku.“ Jen pozor na to, aby vyučující nezjistil, že toho víte ještě méně než o zadané otázce.
Odvést pozornost lze i zajímavým doplňkem, například pentagramem na krku nebo hezkými náušnicemi.
Cigareta podtrhne vzhled intelektuála a navíc krátkodobě nakopává mozek. Jenže když je zkoušejícím nekuřák, platí přesný opak.

Pozor na herecké výstupy. Nejvhodnější etudou je naučený student

Divadélka typu „úmrtí v rodině“ nebo „těhotná (nejlépe právě rodící) přítelkyně“ u zkoušky ovoce nepřinesou. To samé se týká prolévání krokodýlích slz a omdlévání. Tyto techniky jsou jednoduše prohlédnutelné a od zkoušejících se místo lítosti dočkáte spíše reakce opačné. Make-upem domalované kruhy pod očima z probdělé noci nad skripty zná také každý, ale herecký výkon u zkoušky není jen o vymýšlení si. Jde především o umění zahrát toho, kým byste byli, kdybyste měli všechno perfektně naučené a věděli, že zkoušku zvládnete. Musíte prodat všechno, co víte a vlastně i nevíte. K tomu je třeba sebevědomý projev. Je jasné, že když se budete u zkoušky klepat jako ratlík, každý pozná, že jste přípravám moc nedali. Přesunutím se z položené otázky na téma vám bližší, na kterém nejlépe demonstrujete vaše znalosti a zájem, a propojováním vědomostí z jiných předmětů si můžete výrazně pomoct. Samozřejmě ale nemůžete mluvit o koze místo o voze. Plusové body si možná získáte také tím, když se nenuceně, jen tak mimochodem, v rámci vaší otázky, zmíníte o zkoušejícího oblíbeném tématu, autorovi nebo třeba i koníčku. Je vhodné se na zkoušejícího připravit, například vědět, na co si v seminářích potrpí, co je pro něj nejdůležitější, a tomu podřídit svou roli pro danou zkoušku. Dobré je také využít všechno, co zkoušející řekne, ne mu jen vyděšeně přikyvovat, ale ukázat, že rozumíte, o čem mluví, a poté se od toho, co řekl, odrazit a dát najevo spolupráci. I když netušíte, která bije, přemýšlením nahlas ukážete, že máte mozek, a to se u zkoušky opravdu cení. Hlavní je nemlčet!
Jde zkrátka o to zahrát studenta, který svým (na znalostech více či méně založeným) výstupem přesvědčí zkoušejícího o tom, že si zaslouží zkoušku dostat.

text: Markéta Dosoudilová a Karin Ghisiová

paces-06-01

Martina Navrátilová, Univerzita Palackého, Filozofická fakulta, obor: Česká filologie - editorský modul
Když se rozhodujete, co na zkoušku, dejte si pozor! Krátká sukně nejenže nemusí zabrat, ale může mít účinek zcela opačný. Vyučující vás totiž může chtít i se sukní vidět znova. Je tedy bezpečnější zvolit šedý rolák, stažené vlasy a brýle? To je na zváženou... 

paces-06-02Karolína Navrátilová, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta humanitních studií, obor: Všeobecná sestra
Risk může být zisk, takže pokud patříte mezi ty odvážnější a kromě jednoho pokusu nemáte co ztratit, můžete zkusit vsadit na vyzývavé oblečení nebo drobné pozornosti pro zkoušející. Nikdy však nezapomínejte řídit se rčením „všeho s mírou.“ 

Anketa

„Čím kromě vědomostí si vás lze u zkoušky získat?“

Doc. PhDr. Karel Komárek, Ph.D.:
Právě tím, že žádné podpůrné prostředky nepoužijete. Škoda peněz za nápadité oblečky, účesy a vůně – je těžké odhadnout můj vkus. Ani křížek na krku nezabere, když visí pod málo naplněnou hlavou. Pozornosti ke konzumaci přijímám až po předvedení vědomostí: vítány jsou ovocné destiláty, vepřový ovar a mřížkový koláč z lineckého těsta.
Mgr. Jana Kolářová, Ph.D.
Jsem celkem mírumilovný zkoušející a snažím se najít, co student ví, spíš než to, co neví. A protože ráda se studenty hovořím, určitě to mají lepší ti, kteří jsou komunikativní. Ale to jsou na bohemistice skoro všichni, ne?
Mgr. Jana Vrajová, Ph.D.
Pokud na mě něco při zkoušení skutečně „zabírá“, tak vnitřní jistota zkoušené/ho. Ta ovšem většinou pramení z vědomí, že student/ka přípravu nepodcenili a chtějí nabyté informace zúročit v diskusi nad problematikou literatury daného období. Takže... :-)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2